شکایت از نمایندگی خودرو به علت تاخیر در تحویل خودرو

عدم اطلاع مردم از قوانین مربوط به صنعت خودرو و نیز آشنا نبودن بسیاری از قضات با قوانین خاص این صنعت باعث شده عملا قوانین حمایتی این حوزه بی ثمر مانده و حقوق اشخاص بی اطلاع همچنان مورد دست اندازی شرکت های عظیم خودرویی گردد، لذا دفتر حقوقی گروه وکلای قلم داد با تجربه دعاوی متعدد علیه شرکت های خودرویی در دفاع از حقوق مصرف کنندگان  سعی دارد در این مقاله شرایط شکایت از نمایندگی خودرو به علت تاخیر در تحویل خودرو را تشریح نماید:

شرایط شکایت از نمایندگی خودرو به علت تاخیر در تحویل خودرو

اولین نکته که باید به آن توجه داشت این است که نخستین حق قانونی خریدار، تحویل  خودروی خریداری شده می باشد و نمی توان ایشان را به دریافت وجه پرداختی مجبور کرد، همچنین  استناد شرکت خودرو به تحریم ها عموما پذیرفته نمی شود به استثنای موارد بسیار خاص که تحریم ها می تواند مصداق قوه قاهره  باشد که آن هم اثبات آن به عهده شرکت می باشد، پیشنهاد می شود در صورت استناد شرکت های واردکننده یا سازنده خودرو به تحریم ها، برای دادن پاسخ مستدل با وکیل آشنا به حقوق تجارت بین المل مشورت کنید، همچنین فراموش نکنید در زمان شکایت از نمایندگی خودرو به علت تاخیر در تحویل خودرو بهتر است شرکت اصلی را هم طرف قرار دهید تا دادخواست شما احتمالا با قرار رد دعوا مواجه نشود.

 

شکایت از نمایندگی خودرو

 

مطالبه سود مشارکت همزمان با شکایت از نمایندگی خودرو به علت تاخیر در تحویل خودرو

آن چه در بین مردم به عنوان حواله خرید خودرو شناخته می شود در واقع مصداق قانونی قرارداد پیش خرید  خودرو می باشد، از آن جا که مواد قانونی حمایتی و آمره ای از این قرارداد وجود دارد و در هر صورت نمایندگی خودرو مکلف به پرداخت سود مشارکت نسبت به مبالغ دریافتی از زمان  دریافت پیش پرداخت تا زمان تحویل اتومبیل می باشد می توان همزمان با طرح شکایت از نمایندگی خودرو به علت تاخیر در تحویل خودرو اقدام به تقدیم دادخواست جهت مطالبه سود مشارکت نیز نمود.

مطالبه خسارت در شکایت از نمایندگی خودرو به علت تاخیر در تحویل خودرو

 عرضه کنندگان خودرو علاوه بر این که مکلف به پرداخت سود مشارکت تا تاریخ تحویل خودرو می باشند موظفند در صورت تاخیر  به صورت روزانه خسارت تاخیر تحویل  را بپردازند، به همین جهت سایت حقوقی ایرانلا و  دفتر حقوقی گروه وکلای قلم داد توصیه می کنند در زمان شکایت از نمایندگی خودرو به علت تاخیر در تحویل خودرو خسارات تاخیر در  تحویل را هم مطالبه نمایید، در قرارداد های پیش خرید خودرو معمولا پیش بینی شده است که سود مشارکت از ثمن معامله کسر خواهد شد.

در این حالت می توان به تهاتر سود مشارکت با بخشی از ثمن معامله استناد کرد. همچنین باید در نظر داشت که در صورتی که قرارداد فیمابین دارای شرایط پیش فروش قطعی در قانون باشد، تغییر قیمت در مقابل پیش خریدار قابل استناد نیست و شرکت فروشنده خودرو نمی تواند به بهانه افزایش قیمت از اجرای تعهدات خود سرپیچی کند.

تصمیم گیری در مورد حقوقی یا کیفری بودن شکایت از نمایندگی خودرو به علت تاخیر در تحویل خودرو

 پیش خریداران بسیاری برای احقاق حقوق از طریق ارائه شکوائیه کیفری به مراجع قضائی اقدام نموده اند، نتیجه اکثر دادنامه های صادره در پرونده های مربوطه رد مال همراه با جریمه نقدی بوده است، معنای این دادنامه ها این است که شرکت عرضه کننده خودرو اصل مبلغ  را  به خریدار بازگرداند و جریمه ای معمولا معادل مبالغ  دریافتی به دولت پرداخت نماید، بنابر این شکایت کیفری از این لحاظ نتیجه مطلوبی به همراه نمی آورد زیرا مبلغ پرداختی با توجه به نرخ تورم  به هیچ وجه خسارات وارده به  خریدار را جبران نمی کند.

لذا پیشنهاد می شود شکایت از نمایندگی خودرو به علت تاخیر در تحویل خودرو اصولا از طریق حقوقی پیگیری شود. البته لازم به ذکر است در برخی پرونده ها استثنائا اقدام کیفری می تواند مثمر ثمر واقع گردد که معمولا انتخاب طریقه اقدام بنا به صلاحدید وکیل متخصص در دعاوی علیه شرکت های خودرو صورت می گیرد. همچنین در رابطه با مسائلی همچون دریافت خسارت افت ماشین نیز می توان اقدام به شکایت نمود .

 

شکایت از نمایندگی خودرو

 

دفاعیات شرکت های عظیم خودرویی در شکایت از نمایندگی خودرو به علت تاخیر در تحویل خودرو

بنابر توضیحاتی که ارائه شد قواعد خاصی بر دعاوی علیه شرکت های خودرویی حاکم است که با استناد و استدلال حقوقی می توان توجه مقام محترم  قضایی را به آن ها جلب و موجبات احقاق حق مصرف کننده خودرو را فراهم آورد از جمله دفاعیاتی که شرکت های عرضه کننده در شکایت از نمایندگی خودرو به علت تاخیر در تحویل خودرو به عمل می آورند  که به نظر همه این دفاعیات را می توان با پاسخ مناسب رد و در نهایت قاضی را مجاب کرد تا رای به نفع پیش خریدار خودرو دهد، به برخی از دفاعیات شرکت ها در مقابل مصرف کنندگان خودرو در ذیل اشاره می شود که پیشنهاد می شود قبل از حضور در جلسات دادرسی پاسخ مناسب برای این دفاعیات با توجه به قرارداد فیمابین و شرایط خاص هر پرونده سنجیده و آماده گردد:

این دفاعیات شامل این موارد می باشند:

  1. شرکت ها ادعا می کنند که رای صادره در برخی دعاوی کیفری و محکومیت ایشان به پرداخت جریمه نقدی به معنای ابطال قرارداد های شرکت با اشخاص می باشد
  2. حواله خرید به معنای قرداد پیش فروش نیست و صرفا به منزله ی درخواست خرید از سوی متقاضی می باشد و برای شرکت عرضه کننده خودرو الزام آور نیست
  3. در مورد خودروهای خارجی ادعا می شود که تحریم های آمریکا مانع از تحویل خودرو شده است و تحریم ها را از مصادیق فورس ماژور یا قوه قاهره تلقی می کنند
  4. وکیل شرکت  خودرویی  وارد کننده معمولا مدعی می شود که بسته شدن سایت سفارش مانع از تحویل خوروی تعهد شده در موعد مقرر شده است.
  5. در بیشتر قرارداد های پیش فروش که به عنوان حواله خرید خودرو شناخته می شوند مقرر شده که پس از ارسال دعوتنامه توسط شرکت عرضه کننده خودرو و تکمیل وجه توسط پیش خریدار ، تحویل خودرو انجام خواهد گرفت، با استناد به همین بند از قرارداد پیش فروش خودرو، شرکت مدعی می شود که تا زمانی  که دعوتنامه ارسال نگردد، متقاضی خرید خودرو امکان مطالبه خودروی پیش فروش شده را ندارد ، جالب آنکه برخی از محاکم با پذیرش همین استدلال دعوا را با قرار عدم استماع رد می کنند.

توصیه نهایی ایرانلا و دفتر حقوقی گروه وکلای قلم داد در رابطه با شکایت از نمایندگی خودرو به علت تاخیر در تحویل خودرو

نظر به ظرافت های خاص دعاوی علیه شرکت های سازنده یا وارد کننده خودرو پیشنهاد می گردد قبل از طرح دعوا حتما با وکیل متخصص در دعاوی علیه شرکت های خودرویی مشورت نموده و حتی الامکان در طرح دعوا از وکیل دادگستری کمک بگیرید.

فراموش نکنید که رابطه شما با شرکت یا نمایندگی عرضه خودرو صرفا بر مبنای قرارداد نیست و در این مورد از حقوق قانونی و حمایتی برخوردار هستید که حتی اگر در قراردادتان پیش بینی نشده باشد می توانید از آن حقوق بهره مند گردید، دفتر حقوقی گروه وکلای قلم داد با باور به این نکته که حقوق  مصرف کنندگان خودرو مورد تضییع قرار گرفته است همواره در حمایت از آسیب دیدگان این صنعت تلاش داشته است با کمترین هزینه ممکن در کنار شهروندان قرار گرفته و برای احقاق حقوق ایشان تلاش نماید، چنانچه تمایل به بهره مندی از تجربیات وکلای این مجموعه در شکایت از نمایندگی خودرو به علت تاخیر در تحویل خودرو و یا تنظیم صلح نامه خودرو از سراسر کشور می باشید می توانید با ما در تماس باشید.

 

 

تماس با ما