بیمه مسئولیت وکلا

بیمه مسئولیت وکلا

در رابطه به مسئولیت وکلا ابتدا باید به این نکته پرداخت که برای تمامی مشاغل بیمه ای تحت عنوان بیمه حرفه ای وجود دارد که اصولا این بیمه برای مشاغلی مانند پزشکی و وکالت بیشتر قابل استفاده و لازم است. پر واضح است که بیمه مسئولیت پزشکی برای جبرای خسارات بیمار و بیمه مسئولیت وکلا برای جبران خسارات موکل می باشد.

بیمه مسئولیت وکلا

همانطور که در مقدمه اشاره شد بیمه مسئولیت وکلا برای جبران خسارات موکل استفاده می شود. قطعا این سوال پیش می آید که چطور و چگونه؟در واقع چه زمانی بیمه مسئولیت وکلا می تواند به وکیل کمک کند:

 1. زمانی که وکیل باعث خسارت مالی به موکل شود.
 2. وکیل در مدت زمان وکالت فوت کند.
 3. وکیل در مدت زمان وکالت دچار حادثه شود به طوری که قادر به انجام امور وکالتی خویش نباشد.
 4. وکیل به هر دلیل موجه ای قادر به انجام امور موکل و وکالت نباشد.

تبصره: لازم به ذکر است در صورت غیر عمد بودن قصور وکیل بیمه خسارات موکل را متحمل خواهد شد.

در رابطه با موارد ذکر شده ۲ تبصره نیز وجود دارد:

 • تعهد بیمه‌گر مربوط به حق الزحمه پرونده‌هایی است که یکسال قبل از وقوع حادثه منعقد شده باشند.
 • منظور از حادثه، هر واقعه ناگهانی ناشی از عامل خارجی است که منجر به خسارت جانی و بدنی بیمه‌گذار گردد.

بیمه مسئولیت وکلا

خساراتی که تحت پوشش بیمه مسئولیت نیستند

چنانچه خسارات وارده، ناشی از عوامل زیر باشند بیمه‌گر تعهدی در قبال جبران آن‌ها نخواهد داشت:

 • خسارات ناشی از عمد و تقلب بیمه‌گذار، کارکنان، نمایندگان و شرکای آن
 • خسارات ناشی از انفجار اتمی، تشعشعات رادیو اکتیو و سایر عوامل این چنینی
 • خسارات ناشی از جنگ، انقلاب، شورش، اعتصاب و سایر عوامل این چنینی
 • خسارات مربوط به مسئولیت مدنی ناشی از قراردادهایی که بیمه‌گذار با دیگران (غیر از موکلین) منعقد کرده است.

بیمه مسئولیت پزشکان چیست؟

یکی از انواع بیمه مسئولیت حرفه ای بیمه مسئولیت پزشکان است. یکی از مسائل حائز اهمیت برای پزشکان بعد از مالیات پزشکان، بیمه مسئولیت ایشان می باشد. بر طبق قوانین این بیمه هر مسئولیتی که پزشک در برابر بیمار خود دارد پس از انجام بیمه مسئولیت به بیمه گذار منتقل شده و در صورت بروز حوادثی مانند خطا و اشتباهات پزشکی ایشان جوابگو خواهند بود. پوشش این بیمه تا جایی است که حتی اگر خود بیمار نیز رضایت قانونی از روند مداوای خویش داشته باشد بیمه مسئولیت پزشکان مطابق بیمه‌نامه مسئولیت پزشک را در قبال بیمار عهده دار خواهد بود.

پوشش و تعهدات بیمه حرفه ای وکلا

 • مدت زمان پوشش بیمه مسئولیت حرفه‌ای وکلا
 • تعهد بیمه‌گر برای خسارت مالی در هر مورد ادعای حقوقی
 • حداکثر تعهد بیمه‌گر برای مبلغ حق‌الزحمه در هر مورد ادعای حقوقی
 • حداکثر تعهد بیمه‌گر برای خسارت مالی در طول مدت بیمه نامه

بیمه مسئولیت وکلا

شرایط عمومی بیمه حرفه ای مسئولیت

لازم به ذکر است تمامی خسارات مالی که در این بیمه‌نامه دارای فرانشیز بوده و بر اساس میزان فرانشیز در زمان ایجاد خسارت برای بیمه‌گذار لحاظ می‌شود. چنانچه میزان خسارت مبلغی بیش از این مبلغ باشد بیمه گذار مبلغی مازاد بر آن پرداخت نکرده و مسئولیتی در قبال مازاد خسارت نخواهد کرد.جهت اطلاعات بیشتر پیشنهاد ما به شما مشورت با مشاور حقوقی بیمه است.

مدت زمان ارسال مدارک به بیمه

باید توجه داشت که مدارک مربوط به این خسارت بایستی توسط بیمه گزار (که در اینجا وکیل می باشد) ظرف 48 ساعت به شرکت بیمه ارسال گردد زیرا در صورت تاخیر بیمه مسئولیتی در قبال خسارات نخواهد داشت.

سطح پوشش بیمه مسئولیت

پوشش بیمه مسئولیت و بیمه نامه محدود به داخل کشور و فقط در حوزه فعالیت حقوقی وکیل در ایران است و بیمه مسئولیتی در قبال مناطق خارج از ایران در نظر نگرقته است.

مدت زمان بیمه حرفه ای مسئولیت

زمان قرارداد این بیمه نامه یک ساله می باشد و چنانچه هر یک از طرفین بیمه پانزده روز قبل اقدام به فسخ بیمه ننمایند بیمه به صورت خودکار و با شرایط پیشین برای یک سال دیگر تمدید خواهد شد و وکیل بایستی مبلغ بیمه نامه را پرداخت نماید.

موارد فسخ بیمه مسئولیت حرفه ای

 • عدم انجام تعهدات درج شده در بیمه نامه به غیر از موارد فورس ماژور این حق را به شرکت بیمه می‌دهد که قرارداد را فسخ کند و حق درخواست برای جبران خساراتی که ممکن است اتفاق بیفتد را از بیمه‌گذار بگیرد.
 • بیمه مسئولیت وکلا ممکن است قبل از پایان مدت قرارداد و با اخطار قبلی کتبی ۲۰ روزه از سوی هر یک از طرفین فسخ شود. در این صورت، حق بیمه مدت باقی مانده به صورت روز شمار برگشت داده می‌شود.
 • جبران هرگونه خسارتی که براثر کتمان واقعیت از طرف فرد بیمه‌گذار اتفاق بیافتد، بر عهده شرکت بیمه نخواهد بود و سر زدن چنین خطایی از سوی وکیل، بیمه نامه را باطل می‌کند.
 • اگر خودداری فرد بیمه‌گذار از اظهار مطالب یا اظهارات خلاف واقع، از روی عمد نباشد و بیمه‌گذار به محض مطلع شدن موضوع را به شرکت بیمه اطلاع دهد؛ تعهدات بیمه نامه قابل اجرا و پرداخت خواهد بود.
 • در نهایت اگر در طول داشتن بیمه نامه تشدید خطر اتفاق بیفتد و بیمه‌گذار موضوع را به شرکت بیمه اطلاع ندهد و نخواهد حق بیمه اضافی پرداخت کند، بیمه نامه فسخ خواهد شد.

مشاورین حقوقی ایرانلا

موسسه حقوقی ایرانلا با گردآوری مجموعه ای از بهترین، با تجربه ترین و زبده ترین وکلا در تمامی موضوعات حقوقی در خدمت شماست. بدیهی است وجود یک مشاور حقوقی و وکیل زبده به شما در احقاق حق و تسریع در روند پرونده و شکایت کمک شایانی خواهد نمود. با توجه به مسائل گفته شده موسسه حقوقی قلمداد بهترین وکیل برای بیمه تامین اجتماعی و بیمه تصادفات به شما معرفی خواهد نمود.

درخواست مشاوره حقوقی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلاهبرداری با جعل عنوان

کلاهبرداری با جعل عنوان

یکی از روش های کلاهبرداری از طریق جعل عنوان است. اشخاص بزهکار با استفاده از جعل عنوان اقدام به کلاهبرداری می نمایند . جعل عنوان

خیانت در امانت چک سفید امضا

خیانت در امانت چک سفید امضا

چک یکی از اسناد مهم تجاریست که برای انجام معامله، ضمانت و… کاربرد دارد. با وجود اسناد تجاری مانند چک و سفته نیاز به وجه

جعل امضا و مجازات آن

جعل امضا و مجازات آن

بعد از اثر انگشت یکی از موارد مهم هویتی امضاست. امضا مانند اثر انگشت منحصر به فرد نیست و امکان دارد افراد زیادی در سراسر

Select Language
تماس با ما