چگونگی شکایت از طلافروشی

چگونگی شکایت از طلافروشی

شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که با خرید طلا از طلا فروشی بنا به هر دلیلی قصد شکایت از طلا فروش را داشته باشید. برای شکایت از طلافروشی روش های مختلفی وجود دارد که در این مقاله به چگونگی شکایت از طلافروشی و این موارد پرداخته شده است.

اتحادیه طلافروشان

جهت شکایت از تمامی اصناف مرجع و سازمان مورد نظری وجود دارد در رابطه با طلافروشی نیز سازمان مرتبط اتحادیه طلافروشان می باشد. اتحادیه طلافروشان سازمانی است که به تمامی تخلفات، فعالیت ها و مسائل طلافروشان و چگونگی شکایت از طلافروشی رسیدگی می نماید. این اتحادیه در شهر تهران قرار دارد.

راه های ارتباطی با اتحادیه طلافروشان

به چهار طریق می توان با اتحادیه طلافروشان ارتباط داشت:
 1. مراجعه حضوری: آدرس اتحادیه طلافروشان واقع در استان تهران، خیابان سهروردی جنوبی، خیابان ملایری پور،  پلاک 53 می باشد.
 2. ارتباط تلفنی: تلفن های اتحادیه 021-88836340
 3. FAX: نمابر(فاکس) 88302747
 4. وبسایت: از طریق وبسایت www.estjt.ir نیز می توان با این مجموعه در ارتباط بود.

چگونگی شکایت از طلافروشی

شکایت از طلافروشی

جهت شکایت از طلا فروشی و اطلاع از چگونگی شکایت از طلافروشی و یا ثبت تخلف طلافروشان می توان با مراجعه به سایت اتحادیه طلافروشان اقدام به ثبت شکایت نمود. باید توجه داشت که در صورتی که د رابطه با خرید طلا از طلافروش شکایت دارید به همراه داشتن فاکتوز خزید طلا الزامیست. برای مثال اگر طلایی را بیعانه کرد باشید و برای این طلا فاکتور دریافت نکرده باشید احتماا در انجام شکایت به مشکل برخورد خواهید کرد مگر اینکه از روش های دیگری جهت ثبت شکایت استفاده نمایید.

موارد شکایت از طلافروش

 • گرانفروشی
 • کم فروشی
 • استفاده از ترازوهای دستکاری شده
 • تخلفات مربوط به عیار مصنوعات

تخلفات طلافروشان

 •  گرانفروشی : از آنجایی که نرخ طلا به صورت جهانی اعلام می گردد و نرخ مشخصی است در صورتی که طلا فروش اقدام به گرانفروشی یا محاسبه قیمت طلا فروخته شده به مبلغی بیش از ارزش واقعی نموده باشد می توان از ایشان شکایت نمود.
 • کم‌فروشی توسط طلا فروشان: یکی دیگر از تخلفات طلافروشان فروش طلا به مشتری با وزن کمتر از وزن ذکر شده در فاکتور است این موضوع نیز قابل گزارش و پیگیری است.
 • فروش طلای عیار پایین: یکی از موارد رایج در فروش طلا همین موضوع معیار طلاست. عیار در واقع کیفیت طلای مورد نظر است . در عربستان طلاها به صورت 24 عیار به فروش می رسند در صورتی که در ایران طلا اصولا 18 عیار است. چنانچه طلافروشی طلایی را با عیار کمتر و به اسم طلای 18 عیار معامله نماید متخلف بود و می توان از طریق چگونگی شکایت از طلافروش از ایشان شکایت نمود.
 • خرید و فروش سکه تقلبی : سکه یکی از مواردی است که در بازار متاسفانه نمونه تقلبی آن موجود می باشد. از این رو بایستی برای خرید سکه به مراکز معتبر و رسمی مراجعه نمود . فروش سکه های تقلبی توسط طلا فروشان جرم بود و دارای مجازات خواهد بود.
 • نگین و سنگ های تقلبی:در رابطه با طلاهای زینتی و به خصوص ایتالیایی که از نگین و سنگ استفاده می شود باید توجه داشت که از اصل بودن سنگ، نگین، الماس، یاقوت و… اطمینام حاصل نمود و از مراکز معتبرخریداری کرد زیرا یکی از موارد تخلف طلافروشان همین استفاده از سنگ های تقلبی است که برای خریدار ضرر و زیان زیادی به همراه خواهد داشت.
 • فروش طلای دست‌دوم به جای طلای نو: مورد دیگر از تخلفات طلافروشان فروش طلای دست دو به جای طلای نو می باشد. به این صورت که طلا فروشان با خرید طلای دست دوم و پرداخت آن مجدد طلا را به عنوان طلای نو می فروشند این امر نیز تخلف می باشد.

چگونگی شکایت از طلافروشی

چگونگی شکایت از طلافروشی

برای اطلاع از چگونگی شکایت از طلافروشی پس از بررسی دلایل شکایت از طلا فروشی و نمونه تخلفات طلافروشان حال به جواب چگونگی شکایت از طلافروشی می رسیم. برای انجام این امر ابتدا بایستی به سامانه اتحادیه طلافروشان به آدرس http://estjt.ir/Complaints که در ابتدا اشاره شد مراجعه نموده و شکایت یا تخلف خود را ثبت نمود. در سایت مربوطه باید مشخصات طلای خریداری شده طبق فاکتور را وارد نمایید. همچنین مخاطبان می توانند با شماره گیری 021-66340094-95 نیز اقدام به ثبت شکایت تلفنی نمایند. لازم به ذکر است برای شکایت تلفنی شهرستان بایستی با شماره اتحادیه مربوط به هر شهرستان تماس حاصل نمود.

شکایت از طریق دادسرا

راه هایی که فوقا اشاره شد جهت تخلفات معمول در طلافروشان است ولی چنانچه طلای سرقتی از طلافروش خردایداری نموده شده باشد دارای وصف کیفری بوده و این موضوع بایستی از طریق دادسرا پیگیری شود . یکی دیگر از موضوعات در رابطه با چگونگی شکایت از طلافروشی که برای شکایت آن بایستی به دادسرا مراجعه نمود خرید طلای تقلبی است این امر نیز از طریق مراجع قضایی پیگیری خواهدشد.

سازمان تعزیرات

در رابطه با چگونگی شکایت از طلافروشی چنانچه طلا را با قیمتی بیش از نرخ روز خریداری نموده باشید یکی از راه های شکایت سازمان تعزیرات است. سازمان تعزیرات در باور عموم در رابطه با گرانفروشی تاسیس شده و اصولا اگر خریداران در رابطه با گرانفروشی مشکل داشته باشند می توانند با مراجعه به این سازمان و یا سایت تعزیرات تخلف را گزارش دهند. پس از ثبت این شکایت سازمان مشکل را بررسی و به این موضوع رسیدگی خواهد کرد.

چگونگی شکایت از طلافروشی

مشاورین حقوقی ایران لا

در رابطه با توضیحات ارائه شده چنانچه قصد شکایت از سالن زیبایی و اطلاع از حقوق خود در این رابطه را داشتید می توانید از مشاوره حقوقی به صورت تلفنی و حضوری با مشاورین موسسه حقوقی قلمداد بهره مند گردید. همچنین چنانچه در زمینه شکایت از دیجی کالا، وکیل برای شکایت از بیمارستان ، شکایت از جراح بینی، شکایت از ماما ، شکایت از جراح لیپوماتیک، مراحل شکایت از مشاور املاک و فروش مال غیر با قولنامه  و یا مراکز پزشکی دچار مشکل هستید گروه مشاورین حقوقی ایران لا با وکلای متخصص و خبره در کنار شماست . همچنین همواره می توانید از طریق مشاوره تلفنی در مورد مسائل حقوقی و اطلاع از راهکار های قانونی با ما در ارتباط باشید .

درخواست مشاوره حقوقی

نظرات کاربران

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلاهبرداری با جعل عنوان

کلاهبرداری با جعل عنوان

یکی از روش های کلاهبرداری از طریق جعل عنوان است. اشخاص بزهکار با استفاده از جعل عنوان اقدام به کلاهبرداری می نمایند . جعل عنوان

خیانت در امانت چک سفید امضا

خیانت در امانت چک سفید امضا

چک یکی از اسناد مهم تجاریست که برای انجام معامله، ضمانت و… کاربرد دارد. با وجود اسناد تجاری مانند چک و سفته نیاز به وجه

جعل امضا و مجازات آن

جعل امضا و مجازات آن

بعد از اثر انگشت یکی از موارد مهم هویتی امضاست. امضا مانند اثر انگشت منحصر به فرد نیست و امکان دارد افراد زیادی در سراسر

Select Language
تماس با ما