مشاور حقوقی بیمه بیکاری

مشاور حقوقی بیمه بیکاری

یکی از انواع بیمه ، بیمه ی بیکاریست . چنانچه کارمند یا کارگر در زمان اشتغال به کار توسط کارفرما بیمه گردد در زمان بیکاری نیز به وی بیمه بیکاری تعلق خواهد گرفت . طبیعی است که در صورت انفصال از کار و بیکاری و اقدام برای دریافت و ثبت نام بیمه بیکاری مشورت با مشاور حقوقی بیمه بیکاری کمک شایانی در احقاق حق شخص مورد نظر خواهد داشت.

ثبت نام بیمه بیکاری

با توجه به وضعیت همه گیری کرونا در حال حاضر مراجعه حضوری برای درخواست بیمه بیکاری، اجباری نبوده و افراد می‌توانند با ورود به آدرس bimebikari.mcls.gov.ir ثبت‌نام اولیه خود را انجام دهند. لازم به ذکر است که مراحل نهایی پیگیری بیمه بیکاری نیازمند مراجعه حضوری می باشد.

پس از ورود به سامانه بیمه بیکاری و مطالعه مشاوره حقوقی بیمه بیکاری کد ملی، شماره بیمه و شماره بیمه کارگاه دکمه ادامه را بزنید تا درخواست شما ثبت شود. منظور از شماره بیمه مربوط که منحصربه‌فرد و متعلق به شماست و شماره کارگاه، محلی‌ است که تا ۳۰ روز گذشته در آن مشغول به کار بوده‌اید. در صورت اطلاع نداشتن از این شماره‌ها به پورتال تامین اجتماعی مراجعه کرده و آنها را دریافت کنید.

بدیهی است درصورتی‌که ۳ درصد حق بیمه بیکاری شما پرداخت نشده باشد، واجد دریافت حقوق بیمه بیکاری نیستید.

مشاور حقوقی بیمه بیکاری

در چه صورت بیمه بیکاری به فرد تعلق خواهد گرفت؟

پس از مشورت با مشاور حقوقی بیمه بیکاری مشخص خواهد شد که در صورت داشتن شرایط ذیل بیمه بیکاری به چه شخصی تعلق میگیرد:

 1. شخص حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشد.
 2. بازنشسته یا مستمری بگیر نباشد.
 3. پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد.
 4. حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشد.
 5. تبعه کشورهای دیگر نباشد.
 6. مستمری‌بگیر بازنشسته یا ازکارافتاده کلی نباشد.
 7. یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشد.
 8. بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند و بیمه بیکاری را دریافت خواهند کرد.
 9. افرادی که در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری قرار می‌گیرند مشمول بیمه بیکاری نیستند.
 10. کارگران فصلی درصورتی‌که صرفا در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها غیرارادی تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
 11. افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده‌اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درصورتی‌که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
 12. چنانچه بیمه‌شده‌ای حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما از به‌کارگیری مجدد او خودداری کند، با احراز سایر شرایط می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند.

نکات مهم مشاور حقوقی بیمه بیکاری

 • چنانچه بیمه‌شده بیکار، باردیگر مشغول به کار شود و به هر علتی اشتغال مجددش را به سازمان تامین اجتماعی اطلاع ندهد و مبلغ ماهیانه بیمه بیکاری را دریافت کند، باید دستمزدی که بابت بیمه بیکاری از زمان بازگشت به کار دریافت کرده را به این سازمان بپردازد.
 • مقرری دریافت‌شده تحت عنوان بیمه بیکاری مانند سایر مستمری‌های سازمان تامین اجتماعی از مالیات معاف است.
 • وابستگان تحت پوشش بیمه بیکاری درمانی عبارتند از: همسر و فرزندان به شرط عدم ازدواج و نداشتن شغل، فرزندان ذکور زیر ۱۸ سال، پسران بالای ۱۸ سالی که مشغول تحصیل هستند یا بنا بر تشخیص پزشک معتمد سازمان تامین اجتماعی ازکارافتاده کلی محسوب می‌شود، پدر و مادر در شرایطی که سن پدر بالای ۶۰ سال بوده، از کار افتاده کلی باشد و خرج زندگی او از طریق بیمه‌شده تامین شود به‌علاوه خواهر و برادر تحت تکفل با شرایط فرزندان موئث و مذکر.
 • کارگران فعال در پروژه‌هایی مانند فعالیت‌های عمرانی که ماهیت غیردائمی دارند و پس از پایان موضوع قرارداد یا اتمام قسمتی از کار بخشی از کارگران در آنها مازاد اعلام می‌شوند، مشمول بیمه بیکاری نخواهند بود.
 • همسر شخصی که مقرری بیمه بیکاری دریافت می‌کند، می‌تواند مهریه خود را از محل این مستمری طلب کند.
 • چنان‌چه بیمه‌شده‌ای بر اساس مقررات قانون کار و رای صادره از مراجع حل اختلاف به‌دلیل کوتاهی در انجام وظایف محوله‌ یا نقض آیین‌نامه‌های انضباطی محل کار توسط کارفرما اخراج شده‌ باشد، بیمه بیکاری به او تعلق نخواهد گرفت.
 • وقتی یک فرد بیمه‌شده با دریافت حقوق روزهای بلاتکلیفی خود به کار قبلی بازگردد، باید تمامی مبالغ دریافت‌شده تحت ‌عنوان بیمه بیکاری را به سازمان تامین اجتماعی برگرداند.
 • اگر پس از پرداخت بیمه بیکاری به بیمه‌شده‌، مشخص شود آن شخص به‌صورت ارادی از کار ترخیص شده، فرد مذکور موظف است کلیه حقوق دریافت‌شده تحت عنوان مقرری بیمه بیکاری را به سازمان تامین اجتماعی بپردازد.

مشاور حقوقی بیمه بیکاری

بیمه بیکاری در چه صورتی قطع خواهد شد؟

 • بیمه‌شده دوباره به کار اشتغال یابد.
 • بیمه‌شده از قبول شغل مشابه پیشنهادشده خودداری کند.
 • بیمه‌شده مستمری بازنشستگی دریافت کند یا دچار ازکارافتادگی کلی شود.
 • مدت زمانی که بیمه بیکاری به شخص تعلق می‌گیرد پایان یابد.
 • بیمه‌شده فوت کند.
 • بیمه‌شده بدون دلیل موجه از شرکت در دوره‌های کارآموزی و سوادآموزی خودداری کند.

مبلغ پرداختی بیمه بیکاری چگونه محاسبه می‌شود؟

میزان پرداخت مقرری بیمه بیکاری ۵۵ درصد متوسط حقوق و دستمزد بیمه‌شده است که براساس تعداد افراد تحت تکفل تا ۴ نفر و هر نفر ١٠ درصد قابل افزایش است، مشروط بر آن‌که از حداقل دستمزد همان سال که توسط شورای عالی کار تعیین می‌شود، کمتر و از ٨٠ درصد حقوق بیمه‌شده بیشتر نباشد. فردی که از مستمری ازکارافتادگی جزئی استفاده می‌کند همزمان می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری نیز بهره‌مند شود.

مدت زمان پرداخت بیمه بیکاری

مدت پرداخت بیمه بیکاری بستگی به سابقه پرداخت حق بیمه دارد. اما درنهایت مدت آن برای مجردین از ۳۶ ماه و متاهلین از ۵۰ ماه بیشتر نخواهد شد. البته محدودیتی در تعداد دفعات استفاده از بیمه بیکاری وجود ندارد.

سابقه پرداخت حق بیمه مدت پرداخت مقرری بیمه بیکاری
متاهلین و یا متکلفین افراد مجرد
از ۶ تا ۲۴ ماه کامل ۱۲ ماه ۶ ماه
از ۲۵ تا ۱۲۰ ماه ۱۸ ماه ۱۲ ماه
از ۱۲۱ تا ۱۸۰ ماه ۲۶ ماه ۱۸ ماه
از ۱۸۱ تا ۲۴۰ ماه ۳۶ ماه ۲۶ ماه
از ۲۴۱ ماه به بالا ۵۰ ماه

۳۶ ماه

نکاتی در مورد بیمه کارفرما و کارگر

حال که در رابطه با بیمه بیکاری صحبت شد لازم به ذکر است که بدانید با مشاور حقوقی بیمه بیکاری و اطلاع از پروسه بیمه کارگر می تواند برای احقاق حق خود در رابطه با شکایت از کارفرما برای دیه و همچنین شکایت بابت حقوق و مزایا اقدام نمایند .

سانحه در محل کار

چنانچه در ساعت کاری و در حین انجام وظیفه سانحه و حادثه ای همچون شکستگی پا یا کبودی صورت و بدن و … برای کارگر بوجود آید وی می تواند نسبت به شکایت برای دریافت دیه اقدام نماید.

مشاور حقوقی بیمه بیکاری

مشاورین حقوقی ایران لا

در صورتی که قصد شکایت برای اخذ بیمه بیکاری را دارید و خواهان تنظیم دادخواست یا شکواییه هستید می توانید از طریق تماس با تماس با گروه حقوقی ایران لا درخواست مشاوره حقوقی بیمه بیکاری و سایر موضوعات حقوقی را داشته باشید.

درخواست مشاوره حقوقی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Select Language
تماس با ما