مالیات نقل و انتقال زمین کشاورزی

همانطور که می دانیم تمامی دارایی ها شامل پرداخت مالیات هستند و یکی از مهمترین منابع درآمد دولت ها نیز همین دریافت مالیات است . ضمن مالیاتی که بر اموال تعلق می گیرد ،درآمد نیز مشمول پرداخت مالیات است . در صورتی که شخصی مالیات ملک یا زمین خود را پرداخت ننماید در هنگام فروش و نقل و انتقال سند باید این دین را بپردازد تا موفق به انتقال سند به خریدار شود . در این مقاله به مالیات نقل و انتقال زمین کشاورزی پرداخته شده است .

مالیات بر ارث باغ

همانطور که پیشتر گفته شد مالیات بر ارث مالیاتی است که پس از فوت متوفی از وراث وی اخذ می‌شود. به طور کلی باغ‌ها مشمول مالیات بر درآمد، مالیات نقل و انتقال زمین کشاورزی و … هستند. به طور مثال چنانچه دارنده باغ از فروش میوه‌های یک درآمد کسب کند مشمول مالیات می‌شود. اما مالیاتی که ورثه با آن مواجه هستند صرفاً مالیات مربوط به ارث است. میزان مالیات بر ارث باغ به عوامل مختلفی بستگی دارد. سال فوت متوفی یکی از عوامل است. ذر سال 95 قانون ارث زمین کشاورزی و باغ تغییر پیدا کرد . بنابراین مالیات بر ارث متوفی قبل و بعد سال 95 بر اساس قانون متفاوت است .

مالیات نقل و انتقال زمین کشاورزی

مالیات بر ارث زمین زراعی

بر اساس قانون مالیات جدید مالیات بر ارث باغ اعم از باغ میوه، باغ گل و … برای ورثه طبقه اول 7.5% ارزش معاملاتی می‌باشد. نرخ مربوط به ورثه طبقه دوم 15% ارزش معاملاتی، و برای طبقه سوم 30% ارزش معاملاتی می‌باشد. در خصوص انواع زمین‌های کشاورزی و زمین بایر نیز نرخ‌ها همین میزان می‌باشد. نرخ مالیات مشمولین قانون قدیم بر اساس ارزش باغ تعیین می‌شود و هنگام فروش مالیات نقل و انتقال زمین کشاورزی پرداخت خواهد شد . در واقع هر چه ارزش باغ یا زمین زراعی بیشتر باشد مالیات مربوط به آن نیز بیشتر خواهد بود . همانطور که پرداخت مالیات املاک تجاری اجباریست املاک و زمین های کشاورزی و باغ نیز مشمول پرداخت مالیات هستند .

جدول زیر قانون مالیات بر اساس قانون قدیم را نشان می دهد(سال 95 به قبل):

میزان ارزش باغ (تومان) طبقه اول طبقه دوم طبقه سوم
باغ تا ارزش 5 میلیون 5% 15% 35%
باغ تا ارزش 20 میلیون 15% 25% 45%
باغ تا ارزش 50 میلیون 25% 35% 55%
مازاد 50 میلیون 35% 45% 65%

نحوه محاسبه قیمت در مالیات بر ارث اراضی کشاورزی

در رابطه با باغ و اراضی کشاورزی تعیین قیمت بر اساس ارزش معاملاتی ملک می‌باشد. ارزش معاملاتی توسط کمیسیون تقویم املاک سالانه منتشر می‌شود. در دفترچه های کمیسیون تقویم املاک قیمت باغ در مناطق مختلف کشور تعیین شده که این قیمت کمتر از قیمت واقعی باغ و زمین است . این موضوع به نفع وراث است زیرا هرچه ارزش ملک کمتر باشد مالیات بر ارث پرداختی توسط وراث نیز کمتر است . در هنگام فروش نیز مالیاتی تحت عنوان مالیات نقل و انتقال زمین کشاورزی توسط وراث پرداخت خواهد شد . لازم به ذکر است که هر فردی می تواند نسبت به مالیات پرداختی خود اقدام به اعتراض به مالیات قطعی نماید .

مالیات نقل و انتقال زمین کشاورزی

چنانچه شخص قصد فروش زمین کشاورزی و انتقال آن را داشته باشد باید مالیات نقل و انتقال زمین کشاورزی خود را بپردازد . طبق ماده 59 قانون مالیات‌های مستقیم نرخ مالیات نقل و انتقال زمین کشاورزی معادل 5% می‌باشد. البته توجه داشته باشید که مالیات نقل و انتقال نیز به ماخذ ارزش معاملاتی محاسبه می‌شود.

ماده 59 قانون مالیات های مستقیم

ماده 59 ـ در خصوص مالیات نقل و انتقال زمین کشاورزی و نقل و انتقال قطعی املاک به مأخذ ارزش معاملاتی و به نرخ پنج درصد (5%) و همچنین انتقال حق واگذاری محل به ‌مأخذ وجوه دریافتی مالک یا صاحب حق و به نرخ دو درصد (2%) در تاریخ انتقال از طرف مالکان عین یا صاحبان حق مشمول مالیات ‌می‌باشد.

تبصره 1 ـ چنانچه برای مورد معامله ارزش معاملاتی تعیین‌ نشده باشد، ارزش معاملاتی نزدیکترین محل مشابه مبنای محاسبه ‌مالیات خواهد بود.

تبصره 2 ـ حق واگذاری محل از نظر این قانون عبارت است ازحق کسب یا پیشه یا حق تصرف محل یا حقوق ناشی از موقعیت ‌تجاری محل‌.

اداره مالیاتی مربوط به باغ و اراضی کشاورزی

در خصوص باغ، انواع زمین‌های کشاورزی و زمین‌های بایر، اداره مالیاتی صلاحیت‌دار، اداره مالیاتی آخرین محل اقامت متوفی می‌باشد.

مالیات نقل و انتقال زمین کشاورزی
 
معافیت‌های مالیاتی در قانون ارث زمین کشاورزی

در قانون جدید معافیتی برای مالیات  بر ارث باغ و اراضی کشاورزی لحاظ نشده است و مالک در هنگام فروش باید مالیات نقل و انتقال زمین کشاورزی را بپردازد . لازم به ذکر است که دولت برخی جرائم مالیاتی را مشمول معافیت نموده است. در رابطه با مشمولین قانون قدیم نیز وضعیت مشابه است. اما مشمولین قانون قدیم به ازای هر یک از وراث تا مبلغ 30 میلیون ریال از سهم‌الارث معاف از پرداخت مالیات هستند. برای ورثه زیر 20 سال یا معلول و محجور این مبلغ به 50 میلیون ریال افزایش می‌یابد.

مدارک لازم جهت انتقال زمین کشاورزی

 اصل و کپی سند مالکیت 
 اصل و کپی بنچاق
 کپی شناسنامه و کپی کارت ملی خریدار و فروشنده
 اصل و کپی وکالت نامه
 اگر مالک اصلی ملک فوت نموده باشد اصل و کپی گواهی انحصار و گواهینامه واریز مالیات برارث

  • بنچاق چیست ؟ در زمان انتقال قطعی سند در دفتـرخانه برگه هایی تنظیم و امضا میشود که در آن مشخصات ، پلاک ثبتی ملک، مساحت ملک و… درج شده است. مشخصات فروشنده و خریدار، آدرس و تمام هزینه‌های پرداخت شده در بنچاق ذکر می‌شود. دفترخانه‌ها معمولا یک نسخه از بنچاق را در نزد خود نگهداری می‌کنند.

مراحل انتقال سند در دفترخانه

  • انجام استعلام از جهاد کشاورزی 
  • انجام استعلام از منابع طبیعی 
  • انجام استعلام از راه و شهرسازی ( در صورتیکه ملک در کنار جاده و یا نزدیک شهرها واقع شده باشد)
  • انجام استعلام از دارایی
  • انجام استعلام از اداره ثبت اسناد و املاک​​​​​​​

مالیات نقل و انتقال زمین کشاورزی

هزینه انتقال سند با فروشنده یا خریدار؟

 هزینه مالیات نقل و انتقال سند توسط اداره دارایی گرفته می‌شود و بر عهده فروشنده است .

هزینه دفترخانه برای تنظیم و ثبت سند معمولا” به‌طور مساوی بین خریدار و فروشنده تقسیم می‌شود مگر توافق دیگری انجام شده باشد. 

پس از دریافت کلیه استعلامات و عدم وجود هر نوع مانع قانونی دفترخانه اقدام به تنظیم سند نموده و فروشنده و خریدار یا وکلای قانونی آنان بایستی نسبت به امضای سند اقدام نمایند . چنانچه تسویه ثمن معامله موکول به امضای سند انتقال قطعی شده ، می توان درقالب چک تضمین شده بانکی اقدام و بعد از اطمینان از امضای سند از جانب سردفتر به فروشنده تحویل گردد . 

گروه مشاورین حقوقی ایران لا

با توجه به توضیحات فوق و الزام به پرداخت مالیات در تمامی معاملات پیشنهاد ما به شما این است که قبل از پرداخت مالیات نقل و انتقال زمین کشاورزی حتما با یک وکیل و مشاور حقوقی مالیاتی مشورت نمایید . گروه حقوقی ایران لا با گردآوری مجموعه ای از بهترین و زبده ترین وکلا در تمامی زمینه های حقوقی بصورت تخصصی در کنار شماست . همواره می توانید از طریق تماس با ما درخواست مشاوره حضوری و تلفنی داشته باشید و از راهنمایی های این مجموعه برخوردار شوید .

 

 

 

 

تماس با ما