طرح شکایت ضامن از وام گیرنده

اگر شما کارمند ، بازنشسته و یا به نوعی دارای حقوق ثابت و فیش حقوقی باشید حتما برایتان پیش آمده که از طرف آشنایان و دوستان درخواست ضمانت برای دریافت وام را داشته باشید . حتما می دانید که در صورت قبول ضمانت و عدم پرداخت اقساط از سمت شخص وام گیرنده شما موظف به پرداخت بدهی وی خواهید بود . همین موضوع ریسک ضامن شدن برای اشخاص مختلف را بالا می برد و نیاز به دقت و تامل دارد . متاسفانه در این زمینه بسیاری از ضمانت ها به موضوع شکایت ضامن از وام گیرنده ختم می شود . در این مقاله به شرایط ضمانت و چگونگی طرح شکایت ضامن از وام گیرنده پرداخته شده است .

شرایط بانک برای دریافت وام 

به گزارش bank.ir شرایط دریافت وام گرچه از لحاظ حقوقی یکسان است ولی برخی بانک ها شرایط متفاوتی برای ارائه وام دارند . برای مثال برخی بانک ها برای اعطای وام به دو ضامن دارای جواز کسب یا دو ضامن دارای شغل دولتی نیاز دارند . برخی بانک ها نیز در قبال ارائه وام نیازمند دریافت سفته از شخص خواستار وام هستند .

عقد ضمان چیست ؟

طبق ماده 684 قانون مدنی عقد ضمان عبارتست از این که شخص مالی را که بر ذمه ی دیگری است بعهده بگیرد . متعهد را ضامن ، طرف دیگر را مضمون له و شخص ثالث مضمون عنه یا مدیون اصلی می گویند .

طبق قانون در صورت عدم پرداخت اقساط توسط شخص وام گیرنده ضامن میتواند نسبت به موضوع طرح شکایت ضامن از وام گیرنده اقدام نماید . در رابطه با خرید و فروش وام قانونی نیز قرارداد ضمانت برای فرد وام گیرنده در نظر گرفته می شود که پس از مطالبه وام شخص صاحب وام متضرر نگردد .

شکایت ضامن از وام گیرنده

شرایط ضامن

 1. ضامن باید عاقل ، بالغ و رشید باشد .
 2. رضایت مضمون عنه (مدیون اصلی): رضایت بدهکار نقشی در عقد ضمانت ندارد زیرا رضایت داوطلبانه صحیح است به اینصورت که اگرکسی داوطلبانه و بدون اینکه بدهکار از او بخواهد ضامن شود صحیح می باشد و بدهکار حق اعتراض ندارد.
 3. اگر طلبکار طلب خود را به ضامن ببخشد، ضامن نمى تواند از بدهکار چیزى بگیرد، و اگر مقدارى از آن را ببخشد نمى تواند آن مقدار را مطالبه نماید، ولى اگر همه آن را یا بخشى از آن را هبه کند، یا از باب خمس، یا زکات ، یا صدقات و امثال آن حساب کند، ضامن مى تواند از بدهکار مطالبه نماید.

شرایط ضمانت

 • عقد ضمانت عقدی لازم است به این معنا که قابل فسخ نبوده و نبازمند ایجاب و قبول بین ضامن و شخص وام گیرنده است . ایجاب عبارتست از : ضمنت ( ضامن شدم ) ، تکفلت ( به عهده گرفتم ) و تقبلت ( تقبل کردم ) و مانند آن و اگر به جای این الفاظ از الفاظی دیگر همچون مال تو نزد من است یا چنین جملاتی که به صراحت انجام ضمانت را نشان نمی دهند قابل قبول و صحیح نمی باشد . پس از ایجاب در واقع طلبکار قبول می کند و نیاز به رضایت بدهکار نیست .
 • اگر کسی داوطلبانه و بدون اینکه طلبکار از او درخواست کند ضامن شود و شرایط عقد ضمانت را بپذیرد صحیح بوده و بدهکار حق اعتراض ندارد . نهایتا ضامن حق رجوع به بدهکار را نخواهد داشت . 
 • ضامن باید ثروتمند باشد . یعنی از عهده پرداخت بدهی شخص وام گیرنده بر آید . ضامن باید با علم به اینکه وام گیرنده ندار است ضمانت وی را بر عهده بگیرد .
 • ضامن باید آگاه باشد که پس از قبول ضمانت شخص و امضای قرارداد ضمانت وام این اختیار را به بانک می دهد که در صورت عدم پرداخت بدهی توسط شخص بانک مبلغ بدهی را از حساب ایشان کسر نموده و ضامن حق هیچگونه اعتراضی ندارد . در این صورت ضامن میتواند نسبت به موضوع طرح شکایت ضامن از وام گیرنده اقدام نماید .

شکایت ضامن از وام گیرنده 

   چنانچه شخص وام گیرنده نسبت به پرداخت اقساط وام اقدام ننماید ضامن موظف به پرداخت بدهی وی می باشد . طبق ماده 709 قانون مدنی ضامن حق رجوع به مضمون عنه را ندارد مگر بعد از اداء دین . 

البته این موضوع به این معنا نیست که ضامن قادر به دریافت بدهی خود از شخص وام گیرنده نخواهد بود . برای طرح شکایت ضامن از وام گیرنده ضامن ابتدا باید نسبت به پرداخت بدهی وام گیرنده اقدام نماید .

پس از تسویه وام ضامن می تواند با دریافت مدارک و چک یا سفته های شخص وام گیرنده از شعبه بانک نسبت به مطالبه بدهی خود اقدام کند .

شکایت ضامن از وام گیرنده

چه زمانی ضامن می تواند شکایت خود را از وام گیرنده مطرح نماید ؟

در صورت عدم پرداخت اقساط ضامن می تواند با کسر اولین قسط از حقوق یا حساب وی نسبت به مطالبه وجه خود و طرح شکایت ضامن از وام گیرنده اقدام نماید . 

طبق ماده 411 قانون مدنی پس از پرداخت دین توسط ضامن بانک موظف است تمامی اسناد و مدارک موجود و مربوط به وام گیرنده را در صورت عدم پرداخت اقساط در اختیار ضامن قرار داده تا وی نسبت به مطالبه وجه خود از طریق مراجع قضایی اقدام نماید .

با توجه به توضیحات داده شده پیشنهاد گروه مشاورین حقوقی ایران لا به شما این است که :

 1. در وهله اول با یک وکیل و مشاور حقوقی در این زمینه مشورت نمایید .
 2. با بدبینانه ترین حالت ممکن ضمانت شخصی را بپذیرید و تمامی جوانب کار را بسنجید .
 3. در پروسه ی ضمانت از هر گونه رو در بایستی و خجالت در این زمینه خودداری نموده و تمامی مدارک اعم از سفته ، چک و یا هر سند دیگری بابت ضمانت را از شخص وام گیرنده دریافت نمایید .

و در آخر چنانچه با تمامی این تفاصیر در زمینه ضمانت متضرر گشتید گروه مشاورین حقوقی ایران لا با وکلای خبره و تخصصی در این زمینه در کنار شما خواهد بود . همچنین می توانید از طریق تماس با ایران لا از مشاوره تلفنی در رابطه با  طرح شکایت ضامن از وام گیرنده سوالات خود را مطرح نموده و از راهنمایی های تخصصی این مجموعه استفاده نمایید .

2 دیدگاه

 • فاطمه صالحی فشمی / تیر 18, 1400 در 11:08 ق.ظ

  باسلام خدمت کارشناسان محترم این سایت .راهنمایی شماشفاف وروشن بود.سپاس .من بامشکل ضمانت فرمایشی والتماسب ازطرف خانواده ی عروس شارلاتانم مواجه شدم که بادزدیهای متعددازمن ۷ میلیون اقساط وام ازدواج دخترشان رانداده ومی گویند ماوام نگرفتبم وخودت مسوولی وچندماه است طلاق بین پسرم وعروس برقرارگردیده است..نیازبه مشاوره ی تلفنی باشما باوجودمطالعه ی مشاوره ی متنی دارم.

  پاسخ
  • مهسا شعبانی / تیر 19, 1400 در 6:01 ب.ظ

   سلام. نظام حقوقی و بانک شما رو ضامن میشناسه و فرمایشی یا التماسی بودن ضمانت شما نه برای بانک قابل احرازه و نه نفعی داره. در هر صورت شما میتونید بعد از اینکه بدهی بانک رو پرداخت کردید به مضمون عنه خودتون با رعایت شرایطی که تو مقاله گفتیم مراجعه کنید.
   برای مشاوره تلفنی با شماره های مندرج در سایت و مقاله تماس بگیرید.

   پاسخ

 

تماس با ما