شکایت بخاطر فحاشی در اینستاگرام

در دنیای امروز استفاده از شبکه های اجتماعی و فضای مجازی بسیار مورد توجه قرار گرفته است . به طوری که برخی از مشاغل بدون وجود این شبکه ها قادر به کسب و کار نخواهند بود . با توجه به گسترش شبکه های اجتماعی و افزایش کاربران آن در سراسر دنیا چالش هایی نیز در رابطه با این شبکه ها بوجود آمده . وجود این شبکه ها علاوه بر فواید فراوانی که دارد مشکلاتی را هم برای کاربران ایجاد کرده است . یکی از پر کاربردترین شبکه های اجتماعی در حال حاضر اینستاگرام است که در این مقاله به بررسی مساله شکایت بخاطر فحاشی در اینستاگرام پرداخته شده است .

شبکه اجتماعی اینستاگرام

اینستاگرام(به انگلیسی instagram) یکی از شبکه های اجتماعی پر کاربرد است که در سر تا سر دنیا کاربران زیادی را به خود جذب کرده و مالکیت آن بر عهده فیسبوک می باشد . این نرم افزار این امکان را به کاربران خود می دهد که ویدئو ها و عکس های مورد نظر خود را در این شبکه هم رسانی کنند .

با توجه به شیوع بیماری کرونا و تعطیلی بسیاری از کسب و کارها استفاده از این شبکه به سبب کسب و کار اینترنتی افزایش چشمگیری پیدا کرد . همچنین با توجه به تعطیلی برخی کسب و کارها به دلیل وجود این بیماری بسیاری از مشاغل از پرداخت مالیات معاف شدند که برای اطلاع از این موضوع میتوانید به بخشودگی جرایم مالیاتی 1399 مراجعه نمایید .

با توجه به استفاده عموم مردم از اینستاگرام مشکلاتی نیز برای کاربران بوجود آمده است . از جمله این مشکلات می توان به کلاهبرداری ، اخاذی ، فحاشی ، توهین و تهدید اشاره کرد . در این مقاله در رابطه با موضوع فحاشی و شکایت بخاطر فحاشی در اینستاگرام راهکارهای قانونی ارائه داده شده است .

 

شکایت بخاطر فحاشی در اینستاگرام

انواع شکایت در اینستاگرام

در مورد استفاده از این شبکه و مشکلاتی که در خصوص آن وجود دارد این سوال برای کاربران مطرح خواهد شد که چطور و از طریق کدام مرجع قانونی می توان مسئله شکایت بخاطر فحاشی در اینستاگرام را پیگیری نمود در حالی که از شخص خاطی اسم و نشانی واضحی در دست نیست و حتی در بسیاری موارد شخص با پیج فیک (صفحه شخصی نا معتبر ) اقدام به فحاشی و یا ایجاد مزاحمت نموده . 

در اینجا به سه شکل میتوان طرح شکایت نمود :

  • شکایت از طریق صفحه شخصی فرد و مشخصات فردی وی (پیج و اکانت شخصی page & account)
  • شکایت از موضوعی که فرد در صفحه شخصی یا عمومی خود به اشتراک گذاشته است (پست post)
  • شکایت در رابطه با نظر یا دیدگاه فرد در رابطه با شما (کامنت comment)

که در رابطه با هر سه مورد ذکر شده فرد شاکی می تواند از طریق پلیس فتا شکایت خود را مطرح کند . همچنین می توان از طریق مشاورین حقوقی موضوع شکایت بخاطر فحاشی در اینستاگرام را عنوان کرده و اطلاعات و مراحل قانونی را جویا شد .

 

شکایت بخاطر فحاشی در اینستاگرام

 

انواع مزاحمت در اینستاگرام

مزاحمت در شبکه های اجتماعی به دسته تقسیم می شوند

  1. مزاحمت صرف
  2. توهین و فحاشی
  3. تهدید (سلب آسایش و ایجاد رعب و وحشت برای شخص )

مزاحمت صرف

بسیار دیده شده که افراد به دلایل مختلف همچون اختلاف نظر ، مسائل سیاسی ، مذهبی و اعتقادات شخصی در فضای مجازی دچار درگیری های لفظی سطحی و یا شدید شده اند .

در صورت بروز این مسئله با توجه به ماده 641 قانون مجازات اسلامی مجازات فرد خاطی بدین شرح است :هر گاه کسی به وسیله تلفن یا دستگاه های مخابراتی دیگر برای شخص یا اشخاص ایجاد مزاحمت نماید ، علاوه بر اجرای مقررات شرکت مخابرات به 1 تا 6 ماه حبس محکوم خواهد شد .

همچنین در صورت ایجاد مزاحمت و دعوا بصورت فیزیکی و چگونگی شکایت و اطلاع از مسائل مربوط به دیه نیز میتوانید دیه کبودی صورت در سال 1400 مطالعه کنید .

توهین و فحاشی

در مواردی دیگر شکایت کاربران در رابطه با توهین و فحاشی به ایشان در بخش نظرات ، دایرکت و … است . بنا به قانون مجازات اسلامی توهین و فحاشی جرم محسوب شده و شامل مجازات است . بر این اساس طبق ماده 608 قانون مجازات اسلامی توهین به افراد ، فحاشی و استفاده از الفاظ رکیک چنانچه موجب حد قذف نباشد به مجازات شلاق تا 74 ضربه و یا پنجاه هزار تا یک میلیون جزای نقدی خواهد بود . بنابراین توهین و فحاشی در اینستاگرام قابل پیگیری قانونی خواهد بود .

  • قذف به چه معناست ؟ قذف نوعی دشنام است که در اصطلاح فقهی به معنای اتهام زدن به افراد در رابطه با ایجاد زنا یا لواط است به نحوی که اثبات آن ممکن نباشد . در اصطلاح امروزی و عامی به فحش ناموسی و رکیک اطلاق می شود . 

برابر با ماده 250 قانون مجازات اسلامی مجازات اثبات قذف 80 ضربه شلاق است . مطابق با این ماده ، قذف باید روشن و بدون ابهام بوده ، نسبت دهنده به معنای لفظ آگاه و قصد انتساب داشته باشد گرچه مقذوف (کسی که مورد توهین قرار گرفته ) در حین قذف (فحاشی) از مفاد آن آگاه نباشد .

تهدید

از دیگر موارد شایع قابل پیگیری و شکایت در فضای مجازی و اینستاگرام می توان به تهدید اشاره کرد . در صورتی که شخصی در اینستاگرام اقدام به تهدید برای شما ، سلب آرامش و ایجاد رعب و وحشت نمود می توانید از فرد مذکور شکایت کنید .

طبق ماده 669 قانون مجازات اسلامی تعزیرات ، چنانچه شخصی هر کس دیگری را به هر نحو به قتل یا ضررهای جانی ، شرفی ، مالی و یا افشای سری نسبت به خود و بستگان وی نماید ، اعم از اینکه به این واسطه تقاضای وجه یا مال یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی نموده یا ننموده باشد ، به مجازات شلاق تا هفتاد و چهار ضربه یا به تحمل حبس از دو ماه تا دو سال خواهد شد .

 

شکایت بخاطر فحاشی در اینستاگرام

 

چگونگی پیگیری و طرح شکایت در اینستاگرام

بنابر موضوعات فوق الذکر می توان به این نتیجه رسید که هر گونه ایجاد مزاحمت در شبکه های اجتماعی قابل پیگیریست . در صورت بروز هر یک از موارد ذکر شده در زمینه مزاحمت فرد شاکی می تواند با مراجعه به دادسرای جرایم رایانه ای در شهر خود و طرح شکایت از طریق پلیس فتا موضوع را پیگیری کند .

مدارک مورد نیاز برای شکایت در اینستاگرام

در ابتدا برای طرح شکایت به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قوه قضاییه مراجعه نموده و با ثبت نام در سامانه الکترونیک ثنا شکایت خود را مطرح نمایید . بدیهی است برای طرح شکایت به اسکرین شات از صفحه مورد نظر که شامل توهین ، تهدید ، فحاشی یا موضوع شکایت شماست نیاز خواهد بود .

چنانچه فرد با نام مستعار و پیج فیک ایجاد مزاحمت کرده و اطلاعات دقیقی در رابطه با وی در دست ندارید و یا حتی در صورت پاک کردن پیج توسط شخص با ارائه مشخصات پیج می توانید خواهان شناسایی فرد مذکور شوید .

آیا استفاده از فیلترشکن موجب عدم ردیابی از طریق پلیس فتا خواهد شد؟

یکی از رایج ترین سوالات در زمینه شکایات اینترنتی اشاره به این موضوع دارد که استفاده از فیلتر شکن موجب عدم ردیابی توسط پلیس فتا می شود . این باور کاملا اشتباه بوده و باید گفت که فرد خاطی با استفاده از فیلتر شکن نیز از طریق پلیس فتا قابل پیگیری خواهد بود . حتی در صورت ساخت پیج فیک و یا حذف پیج کاربری نیز شخص از طریق مراجع قانونی قابل پیگرد خواهد بود .

روند رسیدگی به شکایت

پس از طرح شکایت از طریق مراجع قانونی پرونده در اختیار پلیس فتا قرار می گیرد . پس از یک هفته از طریق سامانه ثنا و ارسال پیامک اعلام خواهد شد که پرونده در کدام شعبه از دادسرا و پلیس فتا ارجاع داده شده است . شما می توانید با مراجعه به مرکز ذکر شده پیگیری مراحل پرونده را انجام دهید . پس از طرح شکایت فرد خاطی مورد تعقیب و پیگرد قرار خواهد گرفت .

مشاورین حقوقی ایران لا

چنانچه درگیر مسائل و مشکلات مربوط به شبکه های اجتماعی و فضای مجازی و طرح شکایت در این رابطه هستید و در این راستا نیاز به مشاوره و راهنمایی تخصصی دارید می توانید از طریق مشاورین حقوقی ایران لا با مشاورین خبره و متخصص مشکلات خود را طرح و از راهکارهای قانونی در این رابطه بهره مند شوید .

همواره می توانید از طریق تماس با مجموعه مشاورین ایران لا درخواست مشاوره تلفنی در رابطه با کلیه مسائل حقوقی با مشاورین ما را داشته باشید .

 

تماس با ما