شکایت از کارفرما بابت حقوق و مزایا

کارفرما مطابق توافق یا قرارداد تنظیمی باید حقوق و مزایای کارمند خود را بپردازد. در صورتی که قراردادی تنظیم نشده باشد کارفرما موظف است حداقل های قانون کار را به کارمند بپردازد. شکایت از کارفرما بابت حقوق و مزایا ممکن است ناشی از توافق کتبی و یا غیرکتبی باشد. شکایت از کارفرما معمولا از طریق اداره کار انجام می گیرد. فرد با دردست داشتن مدارک و مستندات خود به اداره کار محل مراجعه و دادخواست خود را تنظیم نموده و حقوق و مزایا خود را مطالبه می کند.

مرجع صالح و مدارک مورد نیاز برای شکایت از کارفرما بابت حقوق و مزایا

مرجع صالح رسیدگی به شکایت از کارفرما بابت حقوق و مزایا اداره کار می باشد. برای شکایت از کارفرما جهت مطالبه حقوق و مزایا ابتدا باید با در دست داشتن مدارک زیر به اداره کار محل اقامت خود مراجعه فرمائید:

 1. مدارک شناسایی(کارت ملی یا شناسنامه).
 2. پرینت سابقه بیمه(در صورت داشتن سابقه بیمه).
 3. قرارداد همکاری (یا مدارک و مستندات اثبات کننده وجود رابطه کاری).
 4. تنظیم دادخواست در فرم های چاپی مخصوص.
 5. ادله و مستندات دعوا

شکایت از کارفرما بابت حقو و مزایا

مراحل رسیدگی به شکایت از کارفرما بابت حقوق و مزایا

 1. اقدام اداره کار به سازش بعد از تقدیم دادخواست

در اکثر موارد پس از تنظیم دادخواست در اداره کار پرونده برای سازش اقدام می گردد. اگر طرفین به سازش رضایت بدهند پرونده وارد مراحل دیگر نمی گردد.

 1. رسیدگی در هیئت تشخیص اداره کار

درصورتی که اقدام برای سازش به نتیجه نرسد پرونده برای رسیدگی در هیِات تشخیص رسیدگی می گردد و رای مقتضی صادر می گردد.

 1. رسیدگی در هیئت حل اختلاف اداره کار

پس از صدور رای هیئت تشخیص هریک از طرفین می توانند به آن اعتراض نمایند. مرجع اعتراض به رای هیئت تشخیص هیئت حل اختلاف اداره کار می باشد، که رای آن قطعی است.

نحوه تنظیم دادخواست شکایت از کارفرما برای مطالبه حقوق و مزایا

برای تنظیم دادخواست جهت شکایت از کارفرما میتوانید به صورت دستی یا به صورت آنلاین اقدام نمایید. فرم دادخواست در ادارات کار موجود است که می توانید با مراجعه کتبا دادخواست و مدارک مورد نیاز را تقدیم نمایید. همچنین میتوانید از طریق سامانه جامع کار( https://prkar.mcls.gov.ir/Login ) نسبت به احراز هویت و ثبت الکترونیک دادخواست اقدام نماید.

شکایت از کارفرما بابت حقو و مزایا

چه حقوق و مزایایی را میتوان از طریق اداره کار مطالبه نمود؟

در صورت وجود توافق یا قرارداد بین کارفرما و کارگر باید مطابق متن توافق عمل شود و درصوتی که قراردادی موجود نباشد یا تصریحی در آن به برخی از حقوق و مزایا نشده باشد، کارفرما موظف است حقوق قوق و مزایای پای قانون کار را پرداخت نماید که موارد زیر را شامل می گردد:

 1. حقوق پایه در ازای هر روز، هفته یا ماه
 2. بیمه
 3. حق اولاد
 4. پایه سنواتی
 5. حق مسکن
 6. بن کارگری
 7. عیدی

نحوه اجرای رای صادره از اداره کار

درصورتی که رای هیئت تشخیص یا هیئت حل اختلاف قطعی گردد رای جهت اجرا به کارفرما ابلاغ می گردد. اگر کارفرما از اجرای رای استنکاف کند میتوان از “اجرای دادگاه های دادگستری ” برای اجرای رای هیئت تشخیص یا حل اختلاف اداره کار اقدام نمود. و نحوه اجرای رای اداره کار مطابق با اجرای احکام صادره از دادگستری می باشد.

شکایت از کارفرما بابت حقو و مزایا

سوالات مرتبط با شکایت از کارفرما بابت حقوق و مزایا.

 1. آیا درصورت نداشتن قرارداد کاری میتوان از کارفرما شکایت نمود؟

درصورت نداشتن قرارداد کاری با کارفرما میتوان حقوق و مزایا را مطالبه نمود و حقوق و مزایا پایه قانون کار ربطی به مکتوب بودن یا نبودن قرارداد کاری ندارد. کارگر یا کارمند با اثبات رابطه کاری می تواند کلیه حقوق و مزایای قانونی معوقه را مطالبه نماید.

 1. آیا کارفرما در ابتدای کار ملزم به بیمه نمودن کارگر یا کارمند می باشد؟

کارفرما حتی درصورت ازمایشی بودن قرارداد یا توافق کاری ملزم به بیمه نمودن کارگر یا کارمند می باشد.

 1. ظرف چه مدت از انصراف یا اخراج از کار میتوان علیه کارفرما بابت حقوق و مزایا شکایت نمود؟

شکایت از کارفرما بابت حقوق و مزایا مقید به مهلت خاصی نیست. فرد درصورتی که مشغول به کار یا از کار برکنار شده باشد، میتواند حقوق و مزایای ایامی را که مشغول به کار بوده مطالبه نماید.

ضمن ارزوی موفقیت و داشتن امنیت شغلی برای شما عزیزان، در صورت هرگونه سوال در رابطه با حقوق و مزایای کار و یا نیاز به مشاوره و وکیل جهت شکایت از کارفرما در مراجع اداری و قضایی و شکایت از کارفرما برای دیه … میتوانید با وکلا و کارشناسان ما در ارتباط باشد.

 

تماس با ما