شکایت از شهرداری به دیوان عدالت اداری

شکایت از شهرداری به دیوان عدالت اداری

همانطور که می دانیم شهرداری یک نهاد عمومی غیر دولتی است. رسیدگی به شکایات این نهاد نیز از طریق مراجع خاصی صورت می گیرد. شکایت از این نهاد به دلیل ارتباط زیاد با مردم دور از ذهن نیست . در این مقاله در رابطه با شکایات و نحوه شکایت از شهرداری در دیوان عدالت اداری پرداخته شده است.

شکایت از شهرداری در دیوان عدالت اداری

موضوعات مربوط به شهرداری مثل دریافت مجوز دیوارکشی و اعتراض به رای کمیسیون ماده 100 و…و یا شکایت از آن، به یکی از کمیسیون های دیوان عدالت اداری مربوط می شود. دیوان عدالت اداری دارای چندین کمیسیون است که هر یک از آن ها مسئول رسیدگی به موضوع خاصی هستند. شکایت ارجاع شده به این کمیسیون ها مورد بررسی قرار می گسرد و هر یک از این شکایات دارای رای متفاوتی هستند که نحوه رسیدگی به آن ها متفاوت است و با یکدیگر فرق دارد.

شکایت از شهرداری به دیوان عدالت اداری

ارجاع شکایت به دیوان عدالت اداری

چنانچه اعمال قوانین از سوی شهرداری مخالف آیین نامه های اساسی باشد و اعمال این قوانین باعث ضرر به اشخاص حقیقی و یا حقوقی گردد، دیوان عدالت اداری بهترین مرجع رسیدگی به شکایات خواهد بود؛ در این جا می توانید با کمک وکلای موسسه حقوقی ایرانلا شکایت از شهرداری در دیوان عدالت اداری را به بهترین شکل مطرح و پیگیری نمایید.

اعتراض به رای دیوان عدالت اداری

پس از شکایت از شهرداری به دیوان عدالت اداری هنگامی که  رای از سوی کمیسیون های دیوان عدالت اداری صادر می گردد قاعدتا به نفع و یا ضرر یکی از طرفین خواهد بود. در این بین احتمال اینکه شخص متضرر احساس کند حق ایشان در رای صادره ضایع شده است بسیار زیاد است در این جا شخص می تواند به رای صادره اعتراض نماید. مرجع رسیدگی به این شکایات دیوان عدالت اداری خواهد بود.

رای دیوان عدالت اداری در رابطه با شهرداری

پس از صدور رای از جانب کمیسیون رای صادره توسط دیوان عدالت اداری مورد بررسی دقیق قرار گرفته و احتمال رد و تائید آرا وجود خواهد داشت. پس از بررسی صدور رای از سوی دیوان عدالت اداری با دقت و حساسیت بالایی انجام می پذیرد. درصد خطای این آرا عموما بسیار پایین است. پس از صدور رای و عدم توجه و عمل ننمودن به حکم صادره مشمول جریمه و برخورد قانونی از سوی این دایره قضایی خواهد بود.

شکایت از شهرداری به دیوان عدالت اداری

اعتراض به رای در دیوان عدالت اداری در خصوص کمیسیون ماده 100

چنانچه کار به شکایت از شهرداری به دیوان عدالت اداری برسد این دیوان در چند صورت رای صادره را نقض و رای جدید صادر می نماید:

  1. در رسیدگی کمیسیون، حقوق دفاعی از مالک سلب شده باشد
  2. دیوان عدالت اداری تشخیص دهد که در پرونده مطروحه بالکل نیازی به صدور حکم تخریب نبوده است
  3. در تشکیل کمیسیون ماده ۱۰۰ و یا در رای صادره توسط این کمیسیون، ایرادات شکلی و قانونی وجود داشته باشد

تشخیص دیوان عدالت مبنی بر عدم نیاز به صدور حکم تخریب

در رابطه با شکایت از شهرداری چنانچه موارد زیر حاکم باشد حکم تخریب صادر خواهد شد و در صورتی که این موارد اثبات نشوند دیوان عدالت اداری می تواند در رابطه با اعتراض به رای کمیسیون ماده 100 این حکم را نقض نماید:

  • اقدامات عمرانی بر خلاف اصول سه گانه فنی، ادراه راه و شهرسازی و بهداشتی و ایمنی باشد
  • برای ساختمان غیر استاندارد و بدون استحکام ساخته شده نتوان تغییرات مهندسی کرده و مشکل را برطرف نمود
  • ساختمان بدون پروانه ساخت، احداث شده باشد
  • عدم پرداخت جریمه ماده ۱۰۰ توسط مالک
  •  تغییر کاربری بر خلاف آنچه در پروانه ساخت اجازه داده شده، صورت گیرد
  • ساخت و ساز در زمین و ملک متعلّق به کس دیگری انجام شود
  • کاربری غیرقانونی باشد

شکایت از شهرداری به دیوان عدالت اداری

مشاورین حقوقی-ملکی ایران لا

در صورتی که قصد شکایت از شهرداری و همچنین الزام به تنظیم سند رسمی ملک مشاع دارید و یا خواهان کسب اطلاع از نحوه خرید زمین بدون سند و به خدمت گرفتن وکیل برای خرید ملک هستید می توانید با تماس با گروه حقوقی ایرانلا  درخواست همراهی کارشناس ملکی-حقوقی در هنگام مذاکرات و انعقاد قرارداد داشته باشید.

پشتبانی تمام وقت، حق وکالت منصفانه، تجربه و سابقه بالا، تسلط کافی بر تمامی قوانین قضایی، وجدان کاری بالا و … همگی از مزایای بهره گیری از وکلای موسسه حقوقی قلمداد محسوب می شود.

درخواست مشاوره حقوقی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جرم سرقت ادبی

جرم سرقت ادبی

در رابطه با جرم سرقت ادبی ابتدا باید به تعریف این جرم پرداخت. در واقع اثر ادبی حاصل نبوغ و نوآوری ذهنی یک فرد در

مشاوره تلفنی مالیات بر حقوق

مشاوره تلفنی مالیات بر حقوق

همانطور که می دانیم یکی از منابع مهم درامد دولت ها مالیات است . تقریبا تمامی مشاغل مشمول پرداخت مالیات بر درآمد هستند . حال

شرایط اخذ مجوز دفتر ساتا

ساتا زیر مجموعه سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح است . این دفاتر ماموریت و فلسفه وجودشان ارائه خدمات با محوریت نظام حمایتی است . مشترکان

Select Language
تماس با ما