شکایت از سازنده ساختمان

یکی از دعاوی حقوقی که در حال حاضر با آن رو به رو هستیم شکایت از سازنده ساختمان است . امروزه تعامل بین مالک و سازنده تحت عنوان مشارکت در ساخت بسیار رایج شده است . بر این اساس بین مالک و سازنده توافقاتی صورت می گیرد که عدم اجرای هر یک از این توافقات توسط سازنده باعث بروز مشکل بین سازنده و مالک خواهد شد . در این جا قصد بر این است اطلاعاتی در مورد نحوه و مراحل شکایت از سازنده در اختیار خوانندگان این مقاله قرار داده شود .

قرارداد بین مالک و سازنده 

برای مشارکت در ساخت بین مالک و سازنده قراردادی تنظیم می شود . بر اساس این قرارداد توافقاتی بین دو طرف شکل می گیرد . مفاد این قرارداد شامل آیتم هایی همچون : نحوه مشارکت و سهم طرفین ، زمان اجرا و اتمام پروژه ، متریال استفاده شده در بنا و جزئیات ساخت و ساز خواهد بود .

چنانچه سازنده به هر یک از مفاد قرارداد عمل نکند مالک می تواند نسبت به شکایت علیه ایشان اقدام نماید .

 https://iranlaw.net/شکایت-از-سازنده-ساختمان/

چگونگی شکایت از سازنده ساختمان

همانطور که پیشتر توضیح داده شد به موجب توافق بین مالک و سازنده قرارداد پیمانکاری بر اساس توافقات هر دو طرف تنظیم خواهد شد که تمامی مراحل ساخت و ساز را شامل خواهد شد . چنانچه سازنده یا کارفرما از هر یک مفاد قرارداد سرباز زند مرتکب جرم شده و از طریق مالک قابل پیگیری است .

توجه : قرارداد پیمانکاری یا مقاطعه کاری قراردادی است که کارفرما یا مالک ، مسئولیت اجرای پروژه ساختمانی را بر عهده شخص یا شرکت ساختمانی واگذار می کند .

بهتر است در این زمینه حتما با یک مشاور حقوقی مشورت داشته باشد . به دلیل جزئیات قانونی که در این رابطه وجود دارد حضور کارشناس حقوقی لازم است . بعنوان مثال در برخی موارد با توجه به ذکر نوع مصالح ساخت در قرارداد سازنده از مصالح جایگزین استفاده می کند که در این صورت خلافی صورت نگرفته و جرمی مرتکب نشده است .

 

شکایت از سازنده ساختمان

مراحل شکایت از سازنده ساختمان

همانطور که گفته شد در صورت وجود مغایرت مفاد قرارداد توسط پیمانکار مالک قادر به شکایت خواهد بود . برای انجام این کار ابتدا لازم است دادخواست تامین دلیل داده شود . دادخواست تامین دلیل به معنای ارائه دلایل محکمه پسند به دادگاه می باشد . در زیر نمونه فرم دادخواست تامین دلیل را مشاهده می کنید :

https://iranlaw.net/شکایت-از-سازنده-ساختمان/ ‎

مالک برای ارائه این دادخواست باید به شورای حل اختلافی که در ملک در آن واقع شده است مراجعه کند . پس از مراجعه به شورا باید هزینه ای تحت عنوان هزینه کارشناسی توسط مالک پرداخت و با ارائه فیش واریزی شورا اقدام به تعیین کارشناس می نماید . سپس شورای حل اختلاف با اعزام کارشناس رسمی دادگستری به محلی که ملک در آن واقع است صورت جلسه ای بر مبنای تشخیص کارشناس در رابطه با بررسی مشکل و تعیین میزان خسارت تنظیم می نماید .در دادگاه نیز قاضی با توجه به نظرکارشناس رای خود را صادر می نماید . بر اساس این صورت جلسه مالک می تواند اقامه دعوا نموده و مطالبه خسارت علیه سازنده را مطرح کند .

مشاورین حقوقی ایران لا

چنانچه در رابطه با شکایت از سازنده ، خرید ملک و امور حقوقی با مشکل مواجه شده اید گروه مشاورین حقوقی ایران لا با در اختیار داشتن وکلای زبده و کارشناسان حقوقی در خدمت شماست . همواره می توانید از طریق مشاوره تلفنی با مشاورین حقوقی ما در ارتباط باشید .

 

تماس با ما