مالیات اجاره مغازه

مالیات اجاره مغازه

برای پرداختن به موضوع مالیات بر اجاره مغازه ابتدا باید به این سوال پاسخ داد که مالیات اجاره مغازه چیست ؟ در پاسخ به این سوال باید گفت این نوع مالیات در صورتی است که مغازه یا ملک تجاری مثل سالن، فروشگاه، رستوران و… به صورت اجاره به شخص دیگری جز صاحب ملک واگذار گردد که در این صورت موجر بر اساس قانون بایستی مالیات بر اجاره ملک را پرداخت نماید.

مالیات نقل و انتقال املاک تجاری 1401

برای تسهیل و قابل فهم بودن محاسبه مالیات بر فروش ملک تجاری 1401 این مساله با ذکر یک فرمول نشان داده خواهد شد :

شخصی سرقفلی مغازه و یا واحد تجاری خود را به مبلغ 700 میلیون به شخص دیگری واگذار می نماید . مالیات نقل و انتقال سرقفلی که توسط فروشنده پرداخت خواهد شد به شکل زیر است :

700 میلیون×2%

به طور کلی مالیات نقل و انتقال در معاملات قطعی صرف نظر از مبلغی که در سند ذکر شده و یا مبلغی که خریدار و فروشنده با یکدیگر توافق نموده اند، بر اساس ارزش ملکی در زمان ثبت معامله در دفتر اسناد رسمی محاسبه می شود .

مالیات اجاره مغازه

همانطور که می دانید بر اساس قانون، مالیات به دو نوع مستقیم و غیر مستقیم تقسیم می شود. که از این بین مالیات بر درآمد جز  مالیات های مستقیم می باشد . مالیات بر درآمد خود به پنج دسته تقسیم می شود که عبارتند از:

  1. مالیات بر حقوق
  2. مالیات بر درآمد مشاغل
  3. مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی
  4. مالیات بر درآمد اتفاقی
  5. مالیات بر درآمد املاک و مستغلات

که در رابطه با مالیات اجاره مغازه بایستی به مالیات بر درآمد املاک و مستغلات پرداخت.

چگونگی نحوه محاسبه مالیات بر اجاره مغازه

مالیات بر اجاره مغازه به میزان 75 درصد کل اجاره دریافتی از مستاجر به علاوه 18 درصد مبلغ ودیعه مغازه مشمول مالیات می باشد و با توجه به این مبلغ مالیاتی در حدود 15 یا 20 یا 25 درصد به نسبت آن تعیین خواهد گردید.

مالیات بر درآمد املاک و مستغلات

بر اساس قانون مالیات های مستقیم، مالیات بر درآمد املاک و مستغلات نوعی از مالیات است که در آن دولت مالیات را از شهروندان اخذ و در حوزه عمومی مصرف می نماید.

مالیات بر درآمد املاک و مستغلات به دو نوع مالیات بر درآمد اجاره املاکی (املاک مسکونی) و مالیات بر درآمد اجاره مغازه (املاک تجاری) تقسیم می شود. لازم به ذکر است که مالیات اجاره مغازه در صورتی است که مالک ملک تجاری را به شخص دیگری اجاره داده و از این راه درآمد کسب نماید ولی در صورتی که خود مالک از ملک استفاده نماید از پرداخت این نوع مالیات معاف خواهد بود.

وکیل و مشاور حقوقی در دعاوی مالیاتی

ضرورت وجود وکیل و مشاور حقوقی در دعاوی مالیاتی به این دلیل است که در پرونده های مالیاتی باعث صرفه جویی در وقت و هزینه افراد میگردد . همچنین وکیل می تواند با بررسی دقیق صورت های مالی پرداخت مالیات را به حداقل برساند .در این رابطه با ارائه به موقع اظهارنامه و مشاوره از وکیل دعاوی مالیاتی می توان از بخشودگی های مالیاتی بهره مند شد.

گروه مشاورین حقوقی ایرانلا

با توجه به توضیحات فوق و به همین منظور گروه حقوقی قلمداد که مجموعه ای از وکلای متخصص و مجرب در تمامی زمینه های حقوقی است می تواند به شما برای رسیدن به نتیجه مطلوب کمک نماید. چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در رابطه با اعتراض به مالیات دستگاه کارتخوان، مالیات نقل و انتقال زمین کشاورزی، مالیات خرید و فروش سکه و مالیات بر خرید وفروش ملک تجاری، شکایت مالیاتی به دیوان عدالت اداری و …  دارید مشاورین حقوقی ایرانلا به صورت تلفنی و حضوری پاسخگوی شما خواهند بود.

درخواست مشاوره حقوقی

نظرات کاربران

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلاهبرداری با جعل عنوان

کلاهبرداری با جعل عنوان

یکی از روش های کلاهبرداری از طریق جعل عنوان است. اشخاص بزهکار با استفاده از جعل عنوان اقدام به کلاهبرداری می نمایند . جعل عنوان

خیانت در امانت چک سفید امضا

خیانت در امانت چک سفید امضا

چک یکی از اسناد مهم تجاریست که برای انجام معامله، ضمانت و… کاربرد دارد. با وجود اسناد تجاری مانند چک و سفته نیاز به وجه

جعل امضا و مجازات آن

جعل امضا و مجازات آن

بعد از اثر انگشت یکی از موارد مهم هویتی امضاست. امضا مانند اثر انگشت منحصر به فرد نیست و امکان دارد افراد زیادی در سراسر

Select Language
تماس با ما