شکایت از کپی طرح صنعتی

هر شخصی که بدون موافقت مالک طرح صنعتی همان طرح را تولید کند، مالک طرح می تواند علیه وی در دادگاه اقامه دعوی و مطالبه خسارت نماید.در این مقاله به نحوه ی شکایت از کپی طرح صنعتی ، مرجع صالح مدارک مورد نیاز برای شکایت می پردازیم.طرح صنعتی در ایران طبق ماده 52 قانون ” ثبت اختراعات ، طرح های صنعتی و علایم تجاری ” باید ثبت شود تا مورد حمایت قرار گیرد.

طبق ماده 28 همین قانون بهره برداری از هرگونه طرح ثبت شده توسط افراد دیگر مشروط به موافقت مالک آن است .

دعاوی طرح صنعتی

 طبق بند (ب) ماده ۲۸ قانون مصوب ۱۳۸۶ حقوق انحصاری ناشی از ثبت طرح صنعتی عبارت است از ساخت ، فروش و وادار کردن اقلام حاوی آن طرح صنعتی .

با توجه به قانون فوق چنانچه که شخصی بدون اجازه مالک از طرح صنعتی استفاده و بهره برداری نمایند قابل پیگیری در دادگاه های ذی صلاح می‌باشد .

دعاوی طرح صنعتی در مواردی قابل طرح می باشد که اعمال نقض آمیز در کشوری به وقوع پیوسته باشد که طرح صنعتی در آن به ثبت رسیده و طرح صنعتی فقط و فقط در کشوری که مورد ثبت قرار گرفته قابل حمایت می باشند .

نحوه شکایت از کپی طرح صنعتی

اگر خواسته مالک منع بهره برداری و پرداخت خسارت باشد طرح دعوی حقوقی و چنانچه مجازات فرد خاطی مد نظر باشد طرح دعوی کیفری نماید.

مرجع ذی صلاح برای رسیدگی از شکایت

به کلیه دعاوی حقوقی و کیفری در این حوزه در دادگاه های تهران رسیدگی می شود .و اگر نیاز به توقیف کالا و جلب نظر کارشناسی یا سایر تحقیقات در شهرستان باشد مطابق قاعده کلی آیین دادرسی مدنی و کیفری نیابت داده می شود.
صدور قرار اناطه در این دعوی صادر نمی شود.صرف نظر از آنکه اموال منقول در آیین دادرسی کیفری از شمول ماده مربوطه مستثنی شده دکترین نیز معتقدند که در مالکیت صنعتی گواهی ثبت رسمی موجود است که باید به مفاد آن احترام بگذاریم.
دعوی حقوقی تحت عنوان ابطال گواهی نامه طرح ، منع استفاده و بهره برداری و مطالبه خسارت حسب مورد و توقیف کالای حاوی طرح در شعبه سوم دادگاه حقوقی شهید بهشتی رسیدگی می شود.
دعوی کیفری تحت عنوان سوء استفاده از طرح در شعبات تخصصی دادسرای ناحیه 26 و دادگاه کیفری 2 مجتمع قضایی قدوسی تهران رسیدگی می شود.

 

شکایت از کپی طرح صنعتی

مدارک مورد نیاز جهت شکایت از کپی طرح صنعتی

 1.  رونوشت مصدق گواهی نامه مالکیت طرح صنعتی
 2.  ثبت نام متقاضی در سامانه ثنا
 3. هر آنچه که نشان می دهد طرح کپی و شبیه سازی شده است

مشاورین حقوقی ایران لا

در صورتی که قصد شکایت از کپی طرح صنعتی خود را دارید و خواهان تنظیم دادخواست و شکواییه هستید می توانید با تماس با گروه حقوقی ایران لا درخواست مشاوره حقوقی داشته باشید .
همچنین مشاورین حقوقی ایران لا با در اختیار داشتن وکلای متخصص و خبره در زمینه دعاوی مالکیت صنعتی شما را همراهی خواهد کرد.

2 دیدگاه

 • حسین جعفری / شهریور 28, 1400 در 9:51 ب.ظ

  شکایت از طرح صنعتی؟؟

  پاسخ
  • حسن شویکلو مرادی / شهریور 29, 1400 در 7:35 ب.ظ

   شکایت از کپی طرح صنعتی

   پاسخ

 

تماس با ما