شکایت از ماما

در میان مشاغل فعال در سطح جامعه بخش درمان و پزشکی از مهمترین مشاغل و ارکان در زمینه اجتماعی و اقتصادی هستند . هدف این سیستم ارتقای سطح بهداشت و سلامت جامعه است . این بخش علاوه بر اهمیت و جایگاه ویژه ای که در جامعه دارد دچار قصور و اشتباهاتی نیز هست . البته هیچ شخص یا سیستمی از قصور و خطا مبرا نبوده و هیچ تخصصی نیز مصونیت مطلق ندارد بنابراین بدیهی است قصور و خطا در کار پزشکی نیز امریست اجتناب ناپذیر . علیرغم وجود متخصصین و پزشکان خبره در سراسر کشور متاسفانه میزان نارضایتی بیماران مساله ایست که همواره با آن مواجه هستیم . در اینجا به قصور پزشکی در زمینه زنان و زایمان و چگونگی شکایت از ماما پرداخته خواهد شد .

قصور پزشکی

خطا یا قصور پزشکی عبارتست از درمانی که بر طبق استانداردهای پذیرفته شده و مورد قبول پزشکی نباشد و منجر به فوت یا نقص عضو بیمار گردد . بنابر تبصره 3 ماده 295 قانون مجازات اسلامی در حکم جرم شبه عمد تلقی می شود .

در جدول زیر درصد حوادث ناشی از قصور در زمینه مامایی و زنان ارجاع شده به کمیسیون پزشکی را مشاهده می کنید :

         عاملین قصور پزشکی

                مرگ و میر   

          تعداد           درصد                 

                 نقص عضو

          تعداد            درصد  

                     جمع

           تعداد            درصد

                   ماما            30               14.21             28               25.22              58               17.85
           متخصص زنان           127              60.18             53               47.74             180              55.72     

انواع قصور پزشکی

 • الف_جرم عمدی که با سوء نیت قبلی ، قصد فعلی و قصد جرم همراه باشد که مجازات ان قصاص است .
 • ب_جرم غیر عمدی یا شبه عمد ولی همراه با تقصیر است و قصد فعلی وجود دارد ولی قصد جرم ندارد که مجازات آن دیه است .
 • ج_خطای محض بدون سوء نیت و بدون تقصیر ، نه قصد فعل و نه قصد جرم دارد که مجازات آن دیه است .

بنابر ماده 336 قانون مجازات اسلامی تقصیر و قصور پزشکی شامل : بی مبالاتی ، بی احتیاطی ، عدم مهارت و عدم رعایت مقررات دولتی است . در صورت بروز هر یک از این قصور از طرف پزشک زنان یا ماما شخص میتواند با مراجعه به مراجع قانونی در خصوص شکایت از ماما اقدام کند . در زیر به توضیح و تفاوت این موارد پرداخته شده است .

 

https://iranlaw.net/شکایت-از-ماما/

بی مبالاتی

بی مبالاتی شامل ترک فعلیست که از نظر علمی و فنی انتظار انجام آن از پزشک می رود ولی انجام نشده است . در واقع کم کاری پزشک در رابطه با مراحل درمان بیمار . مثلا عدم انجام معاینه بیمار قبل از عمل جراحی ، عدم تهیه نوار قلبی قبل از بیهوشی و کم کاری هایی از این قبیل همگی بی مبالاتی محسوب می شوند .

بی احتیاطی

بی احتیاطی بر خلاف بی مبالاتی به این معناست که فعلی که انجام گرفته از لحاظ علمی و اصولی نباید انجام می گرفت که به هر طریقی باعث ضرر روحی و جسمی به بیمار شود . مثلا جا گذاشتن وسایل جراحی و پانسمان در بدن بیمار در حین جراحی ، تجویز داروی بیش از حد برای بیمار و مسائلی از این قبیل .

عدم مهارت

در صورتیست که پزشک مهارت لازم و کارایی و توانایی در انجام وظیفه ای که به عهده می گیرد را نداشته باشد . مثلا عدم سرعت عمل لازم در حین انجام عمل جراحی ، نداشتن عکس العمل مناسب در صورت وخامت حال بیمار در حین جراحی و… جزء موارد عدم مهارت محسوب می شوند .

عدم رعایت مقررات دولتی

شامل عدم توجه به آیین نامه ها ، دستورالعمل های مقامات اداری مافوق و نظام پزشکی ، بخش نامه های وزارت بهداشت و کلیه مقامات حاکم بر نظام پزشکی می باشد . مثلا خودداری از پذیرفتن بیمار اورژانسی و …

همچنین برای اطلاع از چگونگی محاسبه مالیات پزشکان و سایر تخلفات همچون فرار مالیاتی پزشکان ، عدم استفاده از دستگاه کارت خوان در مطب و … به مشاوره مالیاتی پزشکان مراجعه نمایید .

در جدول زیر درصد قصور پزشکی را در رابطه با هر یک از موارد فوق را مشاهده می کنید :

                 نوع قصور پزشکی

             مرگ و میر

          تعداد        درصد

               نقص عضو

           تعداد        درصد

                     جمع

              تعداد         درصد

                    بی مبالاتی           191         73.74             67         54.91               258          67.71
                   بی احتیاطی            30          11.58             37         30.22                 67          17.58
                    عدم مهارت             7           2.70              7           5.73                 14           3.67
            عدم رعایت مقررات دولتی            31          11.96             11          9.01                 42          11.02
                        جمع           259          100             122         100                381           100

 جرایم ناشی از حرفه پزشکی و مامایی

چنانچه جرم پیش آمده ناشی از حرفه پزشکی باشد بعنوان مثال پزشکی به لحاظ قصور در حین جراحی بیمار موجب صدمه به کمر بیمار گردد . زیان دیده میتواند با مراجعه به دادسرای عمومی نسبت به طرح شکایت و درخواست دیه اقدام نماید . در این صورت دادسرا علاوه بر جمع آوری ادله مطابق قوانین رسیدگی به امور کیفری  ، مطابق با تبصره 3 ماده 35 قانون سازمان نظام پزشکی نظر کارشناسی و تخصصی هیأت بدوی انتظامی پزشکی شهر یا شهرستان مربوطه که یک مرجع دارای صلاحیت برای اعلام نظر کارشناسی در این خصوص می باشد اخذ نماید . اخذ نظر این هیأت به منظور تأیید یا رد قصور پزشکی صورت گرفته انجام می شود و یک نظر کارشناسی تلقی می شود . در واقع وجود نظر کارشناسی برای برآورد میزان دیه الزامیست .

بدیهی است در مورد شکایت از ماما نیز روند شکایت و بررسی به همین شکل صورت خواهد گرفت .

نمونه هایی از قصور پزشکی ماما و پزشک زنان و زایمان

 1. صدمه مغزی نوزاد ناشی از هیپوکسی در یک زایمان طولانی
 2. عوارض هیسترکتومی شامل بستن حالب ها و فیستول مثانه به واژن
 3. گذاشتن ای یو دی بدون توجه به بارداری
 4. آسیب های تروماتیک ناشی از رها شدن نوزاد از دست عاملین زایمان

 

https://iranlaw.net/شکایت-از-ماما/

 

رسیدگی به تخلفات ماما و پزشکان

رسیدگی به تخلفات پزشکان و همچنین ماما از طریق چند مرجع قانونی قابل پیگیری و رسیدگی می باشد که در زیر به آنها اشاره شده است :

 • دادسرای انتظامی رسیدگی به تخلفات پزشکان
 • هیأت بدوی انتظامی رسیدگی به تخلفات پزشکان
 • هیأت تجدید نظر انتظامی استان
 • هیأت عالی انتظامی
 • دادگاه تجدید نظر استان

که شخص شاکی می تواند با مراجعه به این مراجع نسبت به شکایت از ماما یا پزشک اقدام نماید .

نحوه رسیدگی به جرایم پزشکی

طبق ماده 616 قانون مجازات اسلامی یک ماده واحده قانونیست که بر اساس آن تمام اقشار جامعه اعم از حقیقی و حقوقی ، کارفرما یا پزشک به غیر از موارد مربوط به حوادث رانندگی منجر به فوت چنانچه بر اساس قوانین به علت بی احتیاطی و یا بی مبالاتی مرتکب قتل غیر عمد شوند به یک تا سه سال حبس و پرداخت دیه محکوم خواهند شد .

از سوی دیگر در صورتی که بیمار هنگام عمل جراحی یا درمان ، از سوی پزشک دچار نقص عضو گشته یا فوت شود چنانچه با شکایتی رو به رو شود گروهی از کارشناسان متشکل از 3 ، 5 ، 7 ، 9 ، و گاها 11 پزشک متخصص و فوق تخصص که عضو هبأت علمی دانگاه های پزشکی بوده و از طریق دانشگاه ها معرفی می شوند ، به همراه کارشناسان پزشکی قانونی و دادگستری به معاینه و بررسی پرونده بالینی بیمار می پردازند و سرانجام نظر نهایی خود را به بازپرس تحقیق اعلام می دارند .

بدین ترتیب محاکم و مراجع قضایی طبق نظر کارشناسان در صورت اثبات سهل انگاری در مورد تأیین مجازات پزشک و گروه پزشکی متخلف وارد عمل می شوند .

مشاورین حقوقی ایران لا

متاسفانه با توجه به پیشرفت علم پزشکی گزارش های بین المللی خبر از فراوانی شکایت علیه پزشکان در سال های اخیر را نشان می دهد .در این بین شکایت از ماما و پزشک زنان و زایمان درصد بالایی از آمار را به خود اختصاص داده است . چنانچه در زمینه شکایت از ماما دچار مشکل هستید گروه مشاورین حقوقی ایران لا با وکلای متخصص و خبره در کنار شماست . همچنین همواره می توانید از طریق مشاوره تلفنی در مورد مسائل حقوقی و اطلاع از راهکار های قانونی با ما در ارتباط باشید .

 

 

 

تماس با ما