شکایت از فروشنده خودرو توقیفی

شکایت از فروشنده خودرو توقیفی

در هنگام خرید و فروش خودرو پس از بررسی شرایط فیزیکی، قیمت و سلامت خودرو بایستی در رابطه با سند خودرو نیز تحقیق نمود. زیرا ممکن است سند در رهن بوده و یا بابت بدهی و شکایت توقیف باشد که در این صورت انتقال سند تا روشن شدن این موضوعات به تعویق می افتد. در صورت عدم توجه به این موارد و خرید خودروی توقیفی خریدار می تواند نسبت به شکایت از فروشنده خودور توقیفی اقدام نماید.

توقیف خودرو

چنانچه خودرویی دارای توقیف باشد انتقال سند تا رفع توقیف سند امکان پذیر نخواهد بود. در واقع توقیف خودرو به معنای عدم انتقال به غیر است. توقیف خودرو به صورت قانونی و فیزیکی اتفاق می افتد. در ادامه به توضیح این دو مورد پرداخته شده است.

شکایت از فروشنده خودرو توقیفی

توقیف قانونی خودرو

توقیف قانونی زمانی اتفاق می افتد که صاحب ماشین دارای بدهی به شخصی باشد و یا مهریه همسرش به عهده ایشان باشد که همسر وی و یا شخص بدهکار می توانند با مراجعه به مراجع قضایی خواهان توقیف خودروی مذکور شوند.

زمانی که خودرو به صورت قانونی توقیف باشد خودرو به پارکینگ منتقل نمی شود ولی نمی توان اقدام به فروش خودرو نمود زیرا خریدار قبل از خرید اقدام به استعلام پلاک می نماید و در صورت وجود توقیف، در زمان استعلام این موضوع مشخص خواهد شد. در صورت انجام این کار خریدار می تواند با عنوان شکایت از فروشنده خودرو توقیفی، اقدام به شکایت از طریق مراجع قانونی نماید.

توقیف فیزیکی خودرو

در مرحله توقیف فیزیکی، خودرو به پارکینگ منتقل می شود و هم به صورت قانونی و هم فیزیکی توقیف خواهد بود.بدیهی است در این زمان شما حق فروش و انتقال خودرو را نخواهید داشت.  در این مرحله صاحب ماشین پس از رفع موضوع توقیف(بدهی، شکایت، مهریه و….) می تواند با مراجعه به مراجع قضایی و طی کردن روند قضایی نامه رفع توقیف خودرو را دریافت و با مراجعه به پارکینگ خودروی مربوطه را تحویل بگیرد.

دلایل توقیف خودرو

توقیف خودرو دلایل مختلفی دارد که در زیر به این موارد اشاره خواهد شد:

 1.  تصادف منجر به فوت یا جرح
 2. نداشتن بیمه شخص ثالث
 3. همراه نداشتن مدارک
 4. نداشتن گواهینامه
 5. عدم تعادل و داشتن حالات غیر طبیعی(در اثر مصرف مواد روان گردان و مشروبات الکلی و…)
 6. انجام دو تخلف همزمان
 7. تجاوز میزان جرائم(خلافی) بیش از سقف مجاز
 8. مخدوش بودن و یا مخفی کردن پلاک خودرو
 9. بدهی(مهریه، جک و …. که منجر به توقیف شده باشد)

شکایت از فروشنده خودرو توقیفی

استعلام خودرو توقیفی

در هنگام خرید خودرو، جهت اطلاع از وضعیت خودرو که دارای توقیف فیزیکی یا قانونی است استعلام صورت بگیرد. استعلام خودرو به دو صورت زیر انجام می شود:

 • تماس با پلیس 110
 • مراجعه به دفاتر پلیس+10
 • پیامک به شماره 30005353

*برای پیامک به شماره فوق ارقام شماره پلاک را بدون فاصله و به هم چسبیده به این شماره ارسال نمایید.*

شکایت از فروشنده خودرو توقیفی

در صورتی که خودرو توقیف باشد خریدار با در دست داشتن مدارک مالکیت با مراجعه به دفاتر خدمات قضایی باید اقدام به تنظیم دادخواست الزام به تنظیم سند برای فروشنده نماید و در صورتی که دعوای توقیف در دادگاه مطرح باشد خریدار با مراجعه به دادگاه مربوطه می تواند به عنوان ثالث به دعوا ورود نماید. چنانچه سند در رهن باشد خریدار می تواند با تسویه مبلغ رهن سند را آزاد نموده سپس از فروشنده با عنوان شکایت از فروشنده خودرو توقیفی طرح دعوا نماید.

شکایت از فروشنده خودرو توقیفی

مشاورین حقوقی ایرانلا

نظر به ظرافت های خاص دعاوی در رابطه با خرید و فروش خودرو، شرکت های سازنده یا وارد کننده خودرو پیشنهاد می گردد قبل از طرح دعوا حتما با وکیل متخصص در دعاوی علیه شرکت های خودرویی مشورت نموده و حتی الامکان در طرح دعوا از وکیل دادگستری کمک بگیرید.

فراموش نکنید که رابطه شما با شرکت یا نمایندگی عرضه خودرو صرفا بر مبنای قرارداد نیست و در این مورد از حقوق قانونی و حمایتی برخوردار هستید که حتی اگر در قراردادتان پیش بینی نشده باشد می توانید از آن حقوق بهره مند گردید، دفتر حقوقی گروه وکلای قلم داد با باور به این نکته که حقوق  مصرف کنندگان خودرو مورد تضییع قرار گرفته است همواره در حمایت از آسیب دیدگان این صنعت تلاش داشته است با کمترین هزینه ممکن در کنار شهروندان قرار گرفته و برای احقاق حقوق ایشان تلاش نماید، چنانچه تمایل به بهره مندی از تجربیات وکلای این مجموعه در تشکیل پرونده شکایت از خودرو ساز،شکایت از فروشنده خودرو معیوب، شکایت از فروشنده خودرو توقیفی، فریب در معامله خودرو و یامشاوره جهت تنظیم صلح نامه خودرو ، خرید حواله خودرو و یا شکایت از فروشنده خودرو به دلیل سند نزدن از سراسر کشور می باشید می توانید با ما در تماس باشید.

درخواست مشاوره حقوقی

نظرات کاربران

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فسخ قولنامه دستی خودرو

فسخ قولنامه دستی خودرو

خرید و فروش خودرو ابتدا از طریق قولنامه انجام می شود در برخی موارد پس از جاری نمودن قولنامه خودرو یکی از طرفین یا هر

رفع توقیف از وثیقه کیفری

رفع توقیف از وثیقه کیفری

بعضا در مواردی پیش می آید که افراد با توجه به مشکلی که در روند کار قانونی ایشان پیش می آید نیاز به ضامن یا

شرایط اقاله قرارداد

شرایط اقاله قرارداد

لازمه انجام هر معامله ای انعقاد قرارداد است . با جاری شدن قرارداد بین خریدار و فروشنده عملا بیع صورت گرفته است. ولی در مواردی

Select Language
تماس با ما