وکیل و مشاور حقوقی در دعاوی مالیاتی

همانطور که می دانیم یکی از منابع مهم درامد دولت ها مالیات است . تقریبا تمامی مشاغل مشمول پرداخت مالیات بر درآمد هستند . حال آنکه برای محاسبه مالیات نیاز به تهیه و تسلیم اظهارنامه مالیاتی خواهیم داشت و در صورتی که اظهارنامه و صورت های مالی در ابتدا به درستی تنظیم نشده باشند گاها باعث ضرر و زیان و تحمل جریمه های سنگین مالیاتی برای افراد خواهد بود . از این رو وجود وکیل و مشاور حقوقی در دعاوی مالیاتی و تنظیم و تسلیم اظهارنامه مالیاتی امریست قابل توجه که در این مقاله به ضرورت وجود وکیل و مشاور مالیاتی پرداخته شده است .

حقوق مالیاتی

به دلیل گستردگی مسائل و مباحث حقوقی وکلا نمی توانند بر تمامی مسائل حقوقی مسلط باشند . از این رو وکلایی که به صورت تخصصی به تحصیل و مطالعه در رابطه با حقوق مالیاتی می پردازند بعنوان وکیل و مشاور حقوقی در دعاوی مالیاتی قادر به فعالیت خواهند بود . 

وکیل و مشاور حقوقی در دعاوی مالیاتی

وکیل و مشاور مالیاتی کیست؟

وکیل مالیاتی وکیلی است که به تمامی قوانین مالیاتی و تامین اجتماعی آگاه باشد . از آنجایی که قوانین مالیاتی هر چند مدت دچار تغییر و تحول می شود وکیل مالیاتی باید مطالعه هر روزه داشته و اطلاعات مالیاتی خود را به روز کند . همانطور که پیش تر گفته شد برای محاسبه مالیات نیاز به تنظیم صورت های مالی و تسلیم اظهارنامه می باشد (مالیات وکلا نیز به همین طریق محاسبه می شود) که در صورت اشتباه در این امور افراد، موسسات و یا شرکت ها متحمل ضرر و زیان خواهند شد که توجه به این مسئله ضرورت نیاز به وکیل و مشاور مالیاتی را قدرت می بخشد .

شرایط وکیل یا مشاور مالیاتی

 1. تسلط کامل بر قوانین مالیاتی و تامین اجتماعی
 2. تجربه کاری کافی در زمینه امور مالیاتی
 3. به روز بودن اطلاعات مالیاتی
 4. فارغ التحصیل رشته حقوق، اقتصاد و یا حسابداری

دعاوی مرتبط با وکیل یا مشاور مالیاتی

 • وکالت در دعاوی مالیات بر ارزش افزوده
 • وکالت در دعاوی مالیات بر درآمد، مالیات بر ارث، مالیات بر اجاره و…
 • اعتراض به برگ تشخیص مالیاتی
 • تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی
 • تهیه و تنظیم لوایح اعتراض بر مالیات
 • دفاع در هیئت های حل اختلاف مالیاتی
 • اعتراض به تصمیمات هیئت های بدوی و تجدید نظر در دعاوی مالیاتی
 • دفاع از اظهارنامه مالیاتی در مراجع ذیربط
 • و همچنین اعتراض به مالیات قطعی

وکیل و مشاور حقوقی در دعاوی مالیاتی

وکیل و مشاور حقوقی در دعاوی مالیاتی

ضرورت وجود وکیل و مشاور حقوقی در دعاوی مالیاتی به این دلیل است که در پرونده های مالیاتی باعث صرفه جویی در وقت و هزینه افراد میگردد . همچنین وکیل می تواند با بررسی دقیق صورت های مالی پرداخت مالیات را به حداقل برساند .در این رابطه با ارائه به موقع اظهارنامه و مشاوره از وکیل دعاوی مالیاتی می توان از بخشودگی های مالیاتی بهره مند شد.

ضرورت وجود وکیل و مشاور مالیاتی در شرکت ها و موسسات

پس از ثبت شرکت نیاز به مشاور مالیاتی امری ضروریست . زیرا که بسیاری از جریمه های سنگین مالیاتی ریشه در عدم تنظیم صورت های مالی دفاتر دارند . حضور مشاور مالیاتی علاوه بر آموزش مباحث ابتدایی به کارکنان مربوطه باعث ایجاد نظم و عدم جریمه برای شرکت خواهد بود . هم چنین در صورت بروز هر گونه مشکل مالیاتی وکیل و مشاور می تواند در دعاوی مالیاتی به استحقاق حقوق شرکت یا موسسه کمک نماید. 

گروه مشاورین حقوقی ایران لا

با توجه به توضیحات فوق و الزام به پرداخت مالیات در تمامی مشاغل پیشنهاد ما به شما این است که قبل از تنظیم اظهار نامه و تسلیم آن حتما با یک وکیل و مشاور حقوقی مشورت نمایید . گروه حقوقی ایران لا با گردآوری مجموعه ای از بهترین و زبده ترین وکلا در تمامی زمینه های حقوقی بصورت تخصصی در کنار شماست . همواره می توانید از طریق تماس با ما درخواست مشاوره حضوری و تلفنی داشته باشید و از راهنمایی های این مجموعه برخوردار شوید .

 

 

تماس با ما