حقوق صاحبان علامت تجاری

حقوق صاحبان علامت تجاری

علامت تجاری، که بسیاری آن را با عنوان برند می‌شناسند برای دارندگان خود حقوق بسیاری ایجاد می‌کند. در کشور ما نیز علی رغم گذشت شانزده سال از تصویب قانون مربوط  با این حال بسیاری از صاحبان علامت تجاری، با حقوق خویش آشنا نیستند. از طرف دیگر تازه واردان به بازار کسب و کار نیز به علت عدم آشنایی با قوانین گاه اقداماتی خلاف حقوق صاحبان دیگر علائم انجام می‌دهند و ناخواسته برای خود چالش‌های حقوقی ایجاد می‌کنند.

علامت تجاری چیست؟

طبق ماده ۳۰ قانون ثبت اختراع، طرح صنعتی و علامت تجاری مصوب ۱۳۸۶ علامت تجاری هر نشان قابل رؤیتی است که بتواند کالاها یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را از هم متمایز سازد.از این تعریف بر می‌آید که علامت تجاری شامل مواردی از جمله صدا یا یک قطعه موسیقی و یا انواع روایح طبق قوانین ایران نمی‌شود. با این حال هیچ محدودیتی برای ثبت علامت تجاری تحت اشکال سه بعدی وجود ندارد.

حقوق صاحب علامت تجاری

طبق ماده ۳۱ قانون ثبت اختراع، طرح صنعتی، علايم تجاری مصوب ۱۳۸۶، حق استفاده انحصاری از یک علامت به کسی اختصاص دارد که آن علامت را طبق مقررات این قانون به ثبت رسانده باشد. پس به استناد این ماده، برای اینکه شخصی، صاحب علامت تجاری به حساب آید و بتواند از حقوق و مزایای آن به عنوان دارنده بهره ببرد باید آنرا طبق مقررات در اداره ثبت مالکیت معنوی به ثبت رسانده باشد.

حقوق صاحبان علامت تجاری

مراحل ثبت علامت

ثبت علامت تجاری در اداره مالکیت معنوی و به صورت کاملا آنلاین صورت می‌گیرد. متقاضیان جهت ثبت علامت خود باید به سایت https://iripo.ssaa.ir/ مراجعه کرده و وارد صفحه میز خدمات الکترونیک شده و در آنجا گزینه ثبت علامت را انتخاب نمایند. پس باید به این نکته مهم توجه داشت که برای ثبت علامت به هیچ عنوان مراجعه حضوری نیاز نیست.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشت این است که دارندگان علامت پیش از ثبت علامت یا برند خویش باید حتما استعلام بگیرند تا اگر عین یا شبیه علامتشان پیش از این ثبت شده است، علامت خود را تغییر دهند. چرا که دارنده پیشین می‌تواند به اظهارنامه اعتراض نماید و جلوی ثبت علامت درخواستی را بگیرد.

ثبت علامت به صورت بین‌المللی (تحت سیستم مادرید)

دارندگان علامت تجاری، یعنی اشخاصی که به موفقیت علامت خود را به صورت داخلی ثبت کرده باشند، در صورت تمایل به ثبت بین‌المللی علامت‌شان می‌توانند با مراجعه دوباره به سایت https://iripo.ssaa.ir/ و انتخاب ثبت مادرید اقدام به ثبت بین‌المللی علامت خویش نمایند.

باید توجه داشت که ثبت بین‌المللی مادرید شرایط خاص خود را دارد که در صورت تمایل می‌بایست از متخصصین این امر مشورت و راهنمایی جست.

حقوق صاحبان علامت تجاری

حقوق دارندگان علامت تجاری

صاحبان علامت طبق قانون، اشخاصی به حساب می‌آیند که علامت‌شان را به ثبت رسانده باشند. پس از ثبت علامت، حقوقی برای ایشان در نظر گرفته می‌شود که به شرح زیر خواهد بود:

  • حق انحصاری استفاده از علامت اولین و اصلی‌ترین حقی است که صاحب علامت دارا می باشد.
  • جلوگیری از استفاده دیگران که در واقع ناشی از ثبت علامت و انحصار در مالکیت علامت به حساب می‌اید.
  • حق اعطای مجوز بهره‌برداری، دارنده علامتی که علامتش به ثبت رسیده باشد می تواند با سرمایه‌گذار یا تولیدکننده دیگری وارد قرارداد شده و علامتش را جهت تولید محصول یا محصولاتش و همچنین به سایر جهات به دیگری منتقل کند.
  • حق انتقال یا واگذاری علامت از طریق صلح یا تحت قرارداد assignement که ویژگی‌های شبیه به عقد بیع دارد.
  • حق اعتراض به علامتی که در مرحله آگهی است و در روزنامه کثیرالانتشار به چاپ رسیده است. در این مرحله اعتراض باید در اداره ثبت مالکیت معنوی و کمیسیون ماده ۱۷۰ طرح شود.
  • حق طرح شکایت در دادگاه مبنی بر ابطال علامتی که عین یا شبیه علامتی است که مدعی پیشتر به نام خود به ثبت رسانیده است.
  • علامت همچون سایر اموال به ارث می‌رسد.

همانطور که شرح داده شد با ثبت علامت تجاری، حقوق و مزایایی به دارنده تعلق می‌گیرد که با عدم ثبت و صرف استفاده از علامت قابل مقایسه نیست. از طرف دیگر استفاده از علامت بدون ثبت همیشه برای دارنده این خطر را دارد که علامتش در معرض ابطال واقع شود. از این او گروه حقوقی قلمداد اکیدا به دارندگان علايم توصیه می‌کند تا ثبت علامت خویش را جدی بگیرند.

حقوق صاحبان علامت تجاری

گروه مشاورین حقوقی ایرانلا

جهت راهنمایی و اطلاعات بیشتر در زمینه های مالکیت معنوی و موضوعاتی همچون جرم کپی برداری از اختراع و یا شکایت از سرقت علمی، ثبت شرکت دانش بنیان ،سرقت ادبی، جرم کپی برداری از اختراع یا تنظیم شکواییه و شکایت نقض کپیرایت و…. همچنین برای مشاوره با وکیل متخصص در زمینه مالکیت فکری مثل تفاوت نام تجاری و علامت تجاری و تفاوت نام تجاری با برند، طرح صنعتی چه زمانی قابل ثبت است؟، جرم کپی برداری از اختراع، شکایت از سرقت علمی و کپی برداری از کتاب ،تفاوت علامیت مشهور با علامیت معروف و ثبت اختراع اپلیکیشن و …. می توانید با وکلای متخصص و با تجربه مشاورین حقوقی ایرانلا از طریق شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید و درخواست مشاوره تلفنی با وکلای این مجموعه را داشته باشید.

درخواست مشاوره حقوقی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست تعدیل نفقه فرزند

درخواست تعدیل نفقه فرزند

در هنگام طلاق والدین با توافق طرفین یا به حکم قانون حضانت فرزند با یکی از والدین خواهد بود. دادگاه در این مرحله برای طفل

خرید و فروش حواله خودرو

خرید و فروش حواله خودرو

این روزها یکی از راه های سرمایه‌گذاری، خرید خودرو از طریق ثبت‌ نام و قرعه کشی است.  شخصی که در قرعه‌کشی‌ خودرو برنده می‌شود، با

حقوق صاحبان علامت تجاری

حقوق صاحبان علامت تجاری

علامت تجاری، که بسیاری آن را با عنوان برند می‌شناسند برای دارندگان خود حقوق بسیاری ایجاد می‌کند. در کشور ما نیز علی رغم گذشت شانزده

Select Language
تماس با ما