تنظیم صلح نامه خودرو

یکی از راه های به فروش رساندن خودرو برای کسانی که با منع بیع و انتقال قطعی سند مواجه هستند تنظیم صلح نامه خودرو است. در ادامه ی این مقاله با مسائل حقوقی مربوط به این عمل حقوقی آشنا می شویم.

 

 

تنظیم صلح نامه خودرو

 

چرا به تنظیم صلح نامه خودرو نیازمندیم؟

امروزه با توجه به مشکلات ایجاد شده در بازار خودرو به دلیل دخالت دلالی های غیر منصفانه و سخت شدن عرضه ی مستقیم به دست خریدار واقعی مسئولین مربوطه با انشاء قوانین جدید سعی در برطرف کردن این مشکل نموده اند

اما همانطور که می دانید هیچ قانونی نمیتواند رضایت همه ی آحاد جامعه رو به دنبال داشته باشد و این قانون عدم فروش خودرو در سال اول که برای مقابله با دلالی ایجاد شده هم از این قاعده مسثثنی نیست، گاهی عده ی محدودی از خریداران محترم که خودرویی به نحو حواله یا تحویل فوری خریداری کرده اند به دلایل مختلفی نیاز به فروش مال خود دارند که از حقوق مسلمشان است. اما با مانع قانونی فوق الذکر مواجه هستتد؛ یکی از راه های مناسب برای حل این معضل تنظیم صلح نامه خودرو میباشد.

قرار داد صلح قراردادی است که جایگزین عقود دیگر مانند بیع، معاوضه، تملیک منافع و…  می شود و نوعی تراضی بین طرفین معامله است که بتوانند در خصوص شروط و مفاد تعهدات بین خودشان به هرنحوی که مایل باشند توافق کنند البته تا زمانی که مخالف با قوانین آمره نباشد.

برای مثال در این مورد خاص که فروشنده اعم از سایپا یا ایران خودرو به این شرط خودرو را واگذار می کند که حق انتقال تا مدت یک سال برای خریدار وجود ندارد و خریدار را از بیع مال ممنوع کرده می توان  در قالب  تنظیم صلح نامه خودرو عقدی ایجاد کرد که نتیجه آن انتقال خودرو باشد در عین حال هم مخالف قانون نباشد. همچنین در رابطه با تاخیر در تحویل خودرو می توانید به شکایت از نمایندگی خودرو به علت تاخیر در تحویل خودرو مراجعه نمایید .

ارکان صلح نامه کدام اند؟

طرفین صلح: شامل مصالح و متصالح. در واقع فردی که از طریق تنظیم صلح نامه خودرو ، خودرو را واگذار می کند مصالح و فردی که خودرو از این طریق در اختیار او قرار می گیرد متصالح نام دارد که هر یک تعهدات و حقوق مخصوص به خود را دارا هستند.
طبق ماده 753 قانون مدنی «برای صحت صلح، طرفین باید اهلیت معامله و تصرف در مورد صلح را داشته باشند» باتوجه به این ماده در صورتی که به طور مثال خودرو واگذاری از سوی خودرو ساز به مصالح با قید عدم اهلیت معامله واگذار شده باشد صلح از نظر حقوقی صحیح نیست.

مال الصلح: مالی که مصالح به متصالح تسلیم می کند مال الصلح نام دارد و در مورد صلح خودرو در واقع خودرو مال الصلح می باشد.

تنظیم و انتقال سند رسمی و صلح خودرو

با توجه به اینکه صرف تنظیم صلح نامه عادی و واگذاری خودرو به متصالح، برای مصالح الزامی مبنی بر تنظیم و انتقال سند رسمی به وجود نمی آورد بهتر است طرفین ضمن صلح نامه در مورد نحوه و تاریخ و مکان مراجعه به سر دفتر اسناد رسمی جهت رسمی کردن صلح نامه یا در صورت رفع مانع بیع انتقال رسمی سند مالکیت خودرو توافق کنند.

 

ایران لا چگونه می تواند شما را در تنظیم صلح نامه خودرو یاری کند؟

با توجه به ظرایف حقوقی تنظیم صلحنامه، بهتر است از یک وکیل یا مشاور حقوقی تنظیم قرارداد، مشاوره بگیرید. گروه حقوقی ایران لا آماده همکاری با شما متقاضی گرامی جهت ارائه مشاوره حقوقی و تنظیم قرارداد است. بدین منظور روی لینک زیر کلیک فرمایید:

ارتباط با ما

 

8 دیدگاه

 • nazanin ahadi / تیر 19, 1399 در 9:26 ب.ظ

  خیلی ممنون از انتشار این مقاله راهکار بسیار خوب و حقوقی ارائه شده که بسیاری از مردم جامعه در اینده و حال با آن مواجهه شده اند 🌿

  پاسخ
  • حسن شویکلو مرادی / تیر 20, 1399 در 1:04 ق.ظ

   ممنون از حسن نظر شما. ما در ایران لا به طور کلی سعی داریم مسائل کاربردی حقوق رو به زبان ساده بیان کنیم.

   پاسخ
 • چگینی / تیر 20, 1399 در 11:57 ق.ظ

  با سلام و احترام .
  مطالب بسیار کاربردی و به روز میباشد
  .سپاس

  پاسخ
  • حسن شویکلو مرادی / تیر 21, 1399 در 2:38 ب.ظ

   ممنون

   پاسخ
 • مراد بیک / تیر 21, 1399 در 3:54 ب.ظ

  خیلی متن خوبی بود واقعا برای من جالب بود که چجوری میشه این قوانین دست و پاگیر رو به روش قانونی برطرف کرد

  پاسخ
  • حسن شویکلو مرادی / تیر 21, 1399 در 9:46 ب.ظ

   ممنون جناب مراد بیک

   پاسخ
 • سارا / تیر 21, 1399 در 3:57 ب.ظ

  ممنون از توضيحات كامل و كاربردى شما، بسيار مطلب مفيدى بود .

  پاسخ
  • حسن شویکلو مرادی / تیر 21, 1399 در 9:47 ب.ظ

   خوشحالیم که براتون مفید بوده

   پاسخ

 

تماس با ما