اعتراض به مالیات قطعی

اعتراض به مالیات قطعی

 

یکی از مسائل مهم حقوق مالیاتی که مودیان مالیاتی سوالات بسیار زیادی درباره ‎ی آن دارند بحث اعتراض به مالیات قطعی است و اینکه آیا می توان به برگه قطعی مالیات که به صورت واقعی ابلاغ شده اعتراض کرد؟ در ادامه ‎ی مقاله به این پرسش ها پاسخ داده می‎شود. البته باتوجه به وقوع همه گیری کرونا در کشور ما نیز بخشودگی جرایم مالیاتی در نظر گرفته شده است که در مقاله مربوطه به آن پرداخته ایم.

مرجع اعتراض به آرای صادره از هیئت‎ های مالیاتی

مطابق قوانین مالیاتی مودی در حد مقرر و مطابق با قانون می تواند پس از ابلاغ واقعی به رای صادره توسط هیئت های مالیاتی به دلیل عدم رعایت قوانین مالیاتی یا عدم استناد به مدارک ارائه شده و دلایل دیگر از شورای عالی مالیاتی درخواست رسیدگی مجدد به پرونده را داشته باشد. در این رابطه مشورت با یک وکیل یا مشاور حقوقی در دعاوی مالیاتی می تواند در روند کار شخص بسیار تاثیر گذار بوده و به حل شدن هر چه سریعتر موضوع کمک نماید .

اعتراض به مالیات پس از گذشت مواعد قانونی

اگر در مواعد مقرر که در قانون مالیات های مستقیم و بخش نامه‎های ابلاغی بیان شده است؛ مودّی اعتراض ننماید اما بعد از سپری شدن مواعد مذکور مدارک و مستنداتی مبنی بر احقاق حق موردی یا تغییر مالیات قطعی پیدا شود؛ درخواست رسیدگی مجدد باید مطابق با مدارک جدید همراه با مدارک و مستندات به وزیر اقتصاد و دارایی ارائه شود.

رفع نقص از اعتراض به مالیات قطعی

مانند تمام  پرونده های قضائی و حقوقی در ضورت عدم تکمیل مدارک و ناقص بودن آنها، بعد از بررسی ظرف دو هفته مراتب از سوی وزارت اقتصاد و دارایی به مودی ابلاغ می گردد تا رفع نقص شود و در صورتی که مدارک مورد درخواست دبیرخانه تامین نگردد موضوع درخواستی مودّی بلا اقدام تلقی و پرونده مختومه می شود که قابلیت اعتراض نخواهد داشت. همچنین در صورت بروز مشکل در رابطه با ممیز مالیاتی شکایت از ممیز مالیاتی را مطالعه نمایید .

در صورتی ک مودّی پرونده را تکمیل و مدارک را ارئه نماید، هیئت مذکور مدارک برگه تشخیص قطعی مورد اعتراض را بررسی و با اکثریت رای صادر می نماید.

اجرای برگه ‎ی تشخیص فعلی و جدید

رای صادره توسط این هیئت قطعی و لازم الاجرا خواهد بود و لازم به ذکر است در صورتی که پروند وارد هیئت مذکور شود پرداخت برگه تشخیص فعلی بصورت معلق باقی خواد ماند.

 
ایران لا چگونه می تواند شما را برای اعتراض به برگه قطعی مالیاتی یاری کند؟

با توجه به ظرایف حقوق و مالی برگه ‎ی تشخیص و اطلاع از مطابقت میزان مالیات با قوانین و استانداردها و همچنین اسناد و مدارک ، نیاز به اطلاعات و تجربه مالی-حقوقی برای تشخیص این مطابقت وجود دارد، پس بهتر است از یک وکیل مالی مشاوره بگیرید. گروه حقوقی ایران لا آماده همکاری با شما متقاضی گرامی جهت ارائه مشاوره حقوقی و خدمات حسابداری همچنین تحریر اعتراض نامه برای شورای عالی مالیاتی است. بدین منظور روی لینک زیر کلیک فرمایید:

ارتباط با ما

 

2 دیدگاه

 • مریم / مرداد 1, 1399 در 8:27 ب.ظ

  با سپاس از نکات ارزنده و مفیدی که در اختیار من و دوستانم قرار دادید.
  ممنون میشم مقالات بیشتری رو به اشتراک بگذارید

  پاسخ
  • حسن شویکلو مرادی / مرداد 2, 1399 در 0:16 ق.ظ

   سلام.خوشحالیم که مورد پسندتون بودن مطالب ما، از پیشنهاد های شما جهت توسعه مطالب استقبال خواهیم کرد.

   پاسخ

 

تماس با ما