خرید و فروش وام قانونی

با توجه به شرایط اقتصادی و وضعیت معیشتی حاضر اغلب مردم به دنبال وام با بهره کم و بدون دردسر هستند . در همین راستا خرید و فروش در خصوص وام در سطح جامعه به یک حرفه تبدیل شده و موسسات فراوانی جهت انجام این امر شکل گرفته اند . حال با افزایش این پدیده این سوال برای اکثر مردم پیش خواهد آمد که خرید و فروش وام قانونی است یا خیر ؟ در این مقاله خرید و فروش وام از لحاظ شرعی و قانونی بررسی شده تا چنانچه قصد انجام این کار را دارید دچار ضرر و زیان مالی نگردید .

خرید و فروش وام از لحاظ قانونی و حقوقی

بر اساس ماده 10 قانون مدنی قراردادهای خصوصی نسبت به کسانی که آن را منعقد نموده اند در صورتی که مخالف صریح قانون نباشد نافذ است .

در رابطه با معاملات مربوط به وام 2 طرف عقد قرارداد یعنی خریدار و فروشنده می توانند با رعایت موازین نسبت به انجام معامله اقدام نمایند . موضوع قرارداد نیز خرید و فروش امتیاز وام تأیین می شود . چنانچه طرفین توافقاتی داشتند که از نظر قانونی و شرعی بلامانع و بعنوان بندهای قرارداد ذکر خواهد شد .

موسسات خرید و فروش وام

طبیعتا نیاز سرچشمه شکوفاییست . در همین راستا با گسترش معاملات در رابطه با وام در بین مردم و رواج این امر موسساتی نیز جهت تسهیل این امور ایجاد شده اند . کار این موسسات شامل پیدا کردن وام ، یافتن خریدار و فروشنده و ایجاد پلی بین آنهاست .

این موسسات با ایجاد پل ارتباطی بین خریدار و فروشنده در چهار چوب شرعی و قانونی بستر این قرارداد را فراهم می سازند . ضمن ایجاد ارتباط بین متقاضی وام و خریدار این موسسات قراردادهای لازم را در جهت این امر انجام داده و تضمین لازم جهت انجام تعهدات طرفین را مهیا می سازند و بعد از عقد قرارداد درصدی را بعنوان کارمزد دریافت می نمایند .

البته باید توجه داشت خرید و فروش وام قانونی را تنها از طریق موسسات قانونی زیر نظر مراجع ذی ربط انجام داده و حتما با مشاور حقوقی در این زمینه مشورت نمایید .

خرید و فروش وام قانونی

 

معاملات وام از لحاظ شرعی

با توجه به اینکه ایران کشوری اسلامیست طبیعیست مجاز بودن معاملات در خصوص وام از نظر شرعی حائز اهمیت باشد . در همین راستا نظر برخی مراجع دینی در مورد این موضوع به شرح زیر ارائه شده است :

آیت الله مکارم شیرازی : چنانچه این کار با مقررات بانکی که وام می دهد مخالفت نداشته باشد اشکالی ندارد .

آیت الله سیستانی : دریافت وجه در مقابل واگذاری وام فی نفسه مشکلی ندارد .

آیت الله گلپایگانی : اگر منظور این است که مثلا امتیاز وام را بفروشد وجه شرعی ندارد و اگر پولی بعنوان وام گرفته شود و نزد خودش موجود است و قصد دارد همان را به قیمت بیشتر بفروشد در صورتی که وام ربوی نبوده اشکال ندارد و اگر ربوی بوده چون مالک آن نشده فروشش جایز نیست . والله العالم

آیا معاملات وام امن است ؟

با توجه به نفوذ دلالان به تمامی ابعاد اقتصادی طبیعی است معامله ی وام نیز از این قضیه مصون نمانده باشد . با اشاره به رونق این امر امید است قوه قضاییه با ورورد به این مساله دست دلالان را کوتاه کند .

رئیس پلیس فتا با توجه به گسترش این مساله خصوصا بعد از شیوع کرونا و کسادی برخی کسب و کارها در سطح جامعه از معامله ی وام بعنوان یکی از شگردهای رایج مجرمان سایبری نام برده است . وی افزود افراد سودجو با ترفند فروش امتیاز وام یا پرداخت وام با نرخ بهره پایین شهروندان را فریب داده و از آنان کلاهبرداری می کنند . کلاهبرداران پس از دریافت بیعانه پاسخگوی تماس مردم نبوده و آگهی خود را حذف می کنند .

لذا شایسته است برای خرید و فروش وام قانونی حتما با یک مشاور حقوقی در این زمینه مشورت داشته باشید و تمامی جوانب انجام کار را از لحاظ قانونی و حقوقی بسنجید .

خرید و فروش وام قانونی

 

قوانین و شرایط خرید و فروش وام

خرید و فروش و معامله ی وام چنانچه توسط موسسات معتبر انجام گیرد میتواند قابل اعتماد باشد زیرا این موسسات قراردادها را در چهارچوب شرعی و قانونی تنظیم می کنند .

برای قرارداد وام از طریق خریدار و فروشنده  وجود دو مساله الزامیست :

  1. حضور طرفین معامله ( خریدار وام و فروشنده وام )
  2. مشخص بودن موضوع عقد که در واقع همان خرید و فروش وام است .

با توجه به گسترش معاملات در زمینه وام در زیر به شرح دو مورد از رایج ترین وام های قابل داد و ستد پرداخته شده است :

وام مسکن

یکی از انواع وام هایی که مورد خرید و فروش و توجه قرار گرفته وام مسکن است .

افراد می توانند برای دریافت این وام با مراجعه به یکی از شعب بانک مسکن حسابی با نام سپرده سرمایه گذاری ممتاز افتتاح و مبلغ مشخصی را برای مدت زمان معلوم داخل حساب نگه دارند . پس از گذشت دوره مشخص شده اوراق گواهی حق تقدم دریافت وام مسکن (تسه ) به شخص تعلق خواهد گرفت . در این مرحله فرد مورد نظر می تواند شخصا برای دریافت وام مسکن اقدام کند و یا اوراق حق تقدم دریافت وام مسکن خویش را در فرابورس به فروش برساند .

چنانچه پس از اخذ وام مسکن قصد خرید ملک را داشتید می توانید برای اطلاع از ابعاد حقوقی خرید ملک به وکیل برای خرید ملک مراجعه نمایید . 

وام جانبازی

وام جانبازی به دلیل مبلغ بالا و اقساط کم نسبت به وام های دیگر بیشتر مورد توجه قرار گرفته است .

مبلغ وام جانبازی در شهر های مختلف به شرح زیر است :

-شهرهای با جمعیت بیشتر از یک میلیون نفر 85 میلیون تومان

-مراکز استان ها 70 میلیون تومان

-سایر شهرها 57 میلیون پانصد هزار تومان

-روستاها 35 میلیون تومان

بازپرداخت وام جانبازی با نرخ 4% است که در مدت زمان 20 ساله بایستی آن را تسویه نمود .

مشاورین حقوقی ایران لا

با توجه به گسترش معاملات در خصوص وام و وجود دلالان و کلاهبرداران در این عرصه ، نیاز به مشورت با فرد متخصص و آگاهی جهت جلوگیری از بروز هر گونه ضرر و زیان مالی امریست ضروری . در این راستا گروه مشاورین حقوقی ایران لا با مشاورین و وکلای خبره در کنار شماست و همچنین می توانید از طریق تماس با این مجموعه از مشاوره تلفنی با مشاوران حقوقی بهره مند شوید .

 

تماس با ما