ثبت نام الکترونیک در سامانه مالیاتی

 ثبت نام الکترونیک در سامانه های سازمان امور مالیاتی که منجر به تخصیص شماره اقتصادی میگردد بدون هیچ گونه هزینه و اخذ وجهی صورت می پذیرد. اما چه کسانی باید در این سامانه ثبت نام کنند و برای چه مواردی و شامل چه مراحلی است؟ در این مقاله به این سوالات پاسخ داده می شود.
 

مراحل ثبت نام الکترونیکی در نظام مالیاتی

ثبت نام الکترونیک در سامانه مالیاتی شامل 4 مرحله اصلی است که به ترتیب عبارتند از:

 • پیش ثبت نام الکترونیکی
 • ثبت نام الکترونیکی
 • راستی آزمایی اطلاعات
 • تایید نهایی

جزئیات 4 مرحله در تصویر زیر توضیح داده شده است:

مراحل ثبت نام الکترونیک در سامانه مالیاتی

 

فرآیند طی مراحل ثبت نام الکترونیک در سامانه مالیاتی

ثبت نام االکترونیک در سامانه مالیاتی یک فرآیند 10 مرحله ای است که شمای آن در تصویر زیر آورده شده است:

مراحل ثبت نام الکترونیک در سامانه مالیاتی

 

کدام اشخاص ملزم به ثبت نام الکترونیکی هستند؟

 
کلیه اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موضوع مالیاتهای مستقیم ملزم به نام نویسی و ثبت نام الکترونیک در سامانه مالیاتی می باشند. البته هر قانونی استثنایی دارد و  فرایند ثبت نام الکترونیک از این امر مستثنا نیست و در اینجا استثنا صاحبان مشاغل خودرو هستند که نیاز به ثبت نام الکترونیکی ندارند. همچنین جهت اعتراض به مالیات قطعی نیز می توانید از طریق این سامانه اقدام نمایید .
 

ثبت نام چندشغله ها در سامانه الکترونیکی

 
صاحبان مشاغل باید هر یک از مشاغل خود را بصورت جداگانه ثبت نام کنند. ایشان در نهایت باید کد اقتصادی جداگانه دریافت نمایند.
 
تبصره:در صورتی که صاحبان مشاغل دارای محل فعالیت های متفاوتی باشند (بطور مثال دارای شعب متعدد باشند) فقط نیاز به یک کد اقتصادی دارند و محل فعالیت همان محل فعالیت اصلی یا دفتر مرکزی میباشد. لازم به ذکر است که برای اینگونه مشاغل فقط نیاز به ابراز یک اظهار نامه عملکرد میباشد که محل دفاع و ابراز همان حوزه مالیاتی است که دفتر مرکزی در ان قرار دارد و یا فعالیت اصلی در ان حوزه انجام میگیرد.
 

ثبت نام مشاغل مشارکت مدنی

نکته ای که در مورد ثبت نام الکترونیک در سامانه مالیاتی برای مودیان مشاغل مربوط به مشارکت مدنی وجود دارد این است که صاحبان هر کدام از مشاغل مشارکت مدنی اعم از قهری و اختیاری یاید به عنوان یک مودی ثبت نام کنند و نکته قابل توجه این است که در این نوع ثبت نام مودیان نمی توانند اطلاعات ثبتی را ویرایش و یا منکر مشارکت گردند.
 
ثبت نام الکترونیک در سامانه مالیاتی
 

ثبت نام الکترونیک و تغییر در شرکت

 
مشمولین ثبت نام مشاغل و اشخاص حقوقی مکلفند هر نوع تغییری در شرکت اعم از انحلال، ادغام، تلفیق و… را به سازمان امور مالیاتی اعلام نمایند. موارد مذکور از طریق دبیرخانه سازمان در حوزه قضایی مربوطه بر حسب موارد قانونی صورت می پزیرد.
 کلییه اشخاصی که قبلا در سیستم مالیاتی ثبت نام کرده اند و شماره 12 رقمی را در یافت نموده اند نیاز به ثبت نام بصورت سالانه ندارند و با همان شماره قدیمی به کار خود ادامه می دهند. الیته ممکن است این افراد به برگه های قطعی مربوط به مالیات خود اعتراض داشته باشند که بدین منظور باید فرآیند اعتراض به مالیات قطعی را طی کنند.
 

خدمات مشاوره ای گروه وکلای مالیاتی ایران لا

در نهایت پیشنهاد ما این است که تمام مراحل ثبت نام الکترونیک در سامانه مالیاتی و دریافت کدهای اقتصادی با دقت و زیر نظر یک مشاور حقوقی مالیاتی انجام شود، در غیر این صورت ممکن است مودی در طول رسیدگی های مالیاتی دچار مشکل شود. شما عزیزان می توانید جهت بهره مندی از مشاوره های حرفه ای مالی و حقوقی جهت طی فرآیندهای انفورماتیک مالیاتی همچون دریافت کد اقتصادی و ثبت نام الکترونیک مالیاتی از خدمات مشاوره ای، حسابداری و وکالتی گروه حقوقی ایران لا بهره مند شوید، بدین منظور با ما در تماس باشید.
 

2 دیدگاه

 • vafaeeazar / تیر 31, 1399 در 10:06 ب.ظ

  ارائه این مقاله برای تمامی اشخاص دارای مشاغل که اگاهی کامل در خصوص ثبت نام در سامانه را ندارند بسیار کارآمد و مفید هست خیلی ممنون از شما

  پاسخ
  • حسن شویکلو مرادی / تیر 31, 1399 در 11:19 ب.ظ

   سلام.ممنون از حسن نظرتون.

   پاسخ

 

تماس با ما