ثبت شرکت دانش بنیان

به دلیل مزایای مالیاتی و حمایت های دولتی شرکت های دانش بنیان مورد توجه قرار گرفته اند. در این مقاله به ثبت شرکت دانش بنیان و شرایط مزایای آن پرداخته می شود. در واقع این شرکت ها باعث ایجاد رونق اقتصادی، کار آفرینی و ایجاد اشتغال در سطح جامعه می شوند. درهمین راستا دولت نیز طرح های حمایتی ویژه ای به این شرکت ها اختصاص داده است بدیهی است برای استفاده از این تسهیلات در وهله اول نیاز به ثبت شرکت دانش بنیان خواهید داشت. شاید سوال شود شرایط ثبت و تاسیس این شرکت ها به چه صورت است؟ ما در این مقاله به طور کامل شرایط و چگونگی ثبت این شرکت ها  به شما توضیح داده خواهد شد.

تعریف شرکت های دانش بنیان

بر اساس آیین نامه شرکت ها و موسسات شرکت های دانش بنیان موسساتی هستند خصوصی یا تعاونی که هدف آن ها توسعه و گسترش اقتصادی با تکیه بر پایه دانش و تحقیقات و اهداف علمی اقتصادی در راستای نوآوری،ابتکار و در آخر تبدیل ایده و دانش به تجاری سازی نتایج و بهره برداری است .در واقع دانش بنیان بودن مربوط به عملکرد شرکت است و ارتباطی به نوع شرکت ندارد.بنابراین هر شرکتی که اساس تاسیس آن بر پایه علم و دانش باشد صرف نظر از نوع آن دانش بنیان تلقی می شود.

انواع شرکت های دانش بنیان

شرکت های دانش بنیان عموما به دو دسته تقسیم می شوند:

الف_شرکت هایی که مالکیت آن ها را اعضای هیئت علمی تشکیل می دهند(خصوصی)

در صورتی که سهام دانشگاه کمتر از 50% باشد در این صورت شرکت شرکت دانش بنیان شرکتی خصوصی به حساب می آید که باید تابع قانون تجارت باشد و همچنین در اداره ی ثبت شرکت ها ثبت شود.

ب_شرکت هایی که دانشگاه ها نیز در آن ها مالکیت دارند(دولتی)

در صورتی که سهام دانشگاه 50% یا بیشتر از این مقدار باشد در این صورت شرکت دانش بنیان دولتی است.

هدف از تاسیس شرکت های دانش بنیان

ثبت شرکت دانش بنیان

در صورتی که قصد ثبت شرکت دانش بنیان را دارید لازم است از اهداف این شرکت ها آگاه باشید.هدف از ایجاد این شرکت ها و ثبت شرکت دانش بنیان ترغیب و تشویق هییت علمی دانشگاه ها و همچنین واحدهای پژوهشی و پژوهشگران جهت فعالیت بیشتر برای رفع نیاز های جامعه و همچنین افزایش درآمد اعضای این هییت ها و درآمد اختصاصی دانشگاه ها و پژوهش گاه ها  می باشد.در بحث هدف از تاسس شرکت های دانش بنیان می توان به تجاری سازی یافته های پژوهشی نیز اشاره کرد.

تفاوت شرکت های دانش بنیان با سایر موسسات

تفاوت شرکت های دانش بنیان با سایر موسسات در اینجاست که شرکت ها و موسسات اصولا دارای تولید کالا و خدمات هستند و با این هدف نیز راه اندازی میشوند در صورتی که شرکت های دانش بنیان اساسا کالا تولید نمی کنندبلکه گروهی از افراد با تجربه و تحصیلکرده اطلاعاتی تولید می کنند و این اطلاعات هستند که بعنوان محصول شرکت به حساب آمده و باعث ایجاد درآمد برای آنها می شود . بنابراین ثبت شرکت دانش بنیان عملا تفاوتی با دیگر شرکت ها ندارد و تفاوت آن ها در نحوه عملکرد این شرکت هاست.

حمایت دولت از شرکت های دانش بنیان

شرکت ها و موسسات دانش بنیان تحت حمایت دولت هستند و مزایای زیادی برای آنها در نظر گرفته شده است که در این جا به چند مورد از تسهیلات شرکت دانش بنیان اشاره خواهد شد . حمایت دولت از شرکت های دانش بنیان شامل معافیت این شرکت ها از مواردی همچون:مالیات،عوارض حقوقی گمرکی،سود بازرگانی و عوارض مالیاتی به مدت 15 سال می باشد و همچنین از امکاناتی همچون اعطای تسهیلات(وام) بلند مدت یا کوتاه مدت کم بهره یا بی بهره برخوردار خواهند شد.به همین دلیل است که در حال حاضر ثبت شرکت دانش بنیان مورد توجه قرار گرفت

ه است.

مدارک لازم برای ثبت شرکت دانش بنیان

ثبت شرکت دانش بنیان

 

 1. رزومه شرکت(سابقه کاری و فعالیت شرکت)
 2. ارائه آخرین اظهارنامه مالیاتی ارسال شده به سازمان امور مالیاتی کشور
 3. تصویر اساسنامه شرکت مورد نظر
 4. تصویر اظهارنامه یا شرکت نامه شرکت دانش بنیان
 5. تصویر آگهی روزنامه رسمی شرکت
 6. کپی مدارک شخصی اعضای هیئت مدیره شرکت(کپی شناسنامه و کارت ملی و مدارک تحصیلی اعضا و موسسین)
 7. آخرین لیست بیمه شرکت و خلاصه وضعیت حقوق دستمزد و مزایا

بهترین شرکت های دانش بنیان

 1. شرکت دانش بنیان سیناژن(با 24سال سابقه و تولید بیش از 9 فرآورده دارویی با ترکیب جدید)
 2. شرکت دارو درمان سلفچگان(با تولید و صادرات محلول زخم بستر،زخم دیابت و جراحت ناشی از سوختگی)
 3. شرکت پویا فناوران کوثر(در حوزه ساخت دوربین های پلاک خوان و ارزیابی سرعت)
 4. شرکت عصر گویش پرداز(اولین و آخرین شرکت ایرانی در حوزه هوش مصنوعی و پردازش و تشخیص سیگنال گفتار)
 5. شرکت آرا پژوهش(سازنده میکروسکوپ انرژی اتمی afm
 6. شرکت رهروان سپهر اندیشه(در حوزه ساخت و بازاریابی کنتور هوشمند الکترونیک)
 7. شرکت پارسا پلیمر شریف(در حوزه ساخت ترکیبات پلیمری و ارائه سرویس های مهندسی و آزمایشگاهی)
 8. شرکت مهندسی پزشکی صبا تجهیز سبلان(برنده جایزه خوارزمی سال 94 در حوزه ساخت سامانه های ارزیابی حواس بویایی و چشایی)
 9. شرکت کیتو تک(در زمینه نانو)

تصویب قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان

با توجه به اهمیت شرکت های دانش بنیان به همین منظور قانون حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان و تجاری سازی نو آوری ها و اختراعات در سال 1389 به تصویب رسید که به موجب ماده یک این قانون شرکت های دانش بنیان به منظور هم افزایی علم و ثروت،توسعه اقتصاد دانش محور،تحقق اهداف علمی و تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه در حوزه فناوری برتر تشکیل می گردند.

با تصویب این قانون و حمایت دولت و مقام معظم رهبری در ارتباط با جهاد اقتصادی و اقتصاد مقاومتی ثبت شرکت های دانش بنیان بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است به همین منظور از نظر حقوقی سوالات متعددی در خصوص ثبت این شرکت ها مطرح شده است.

اهمیت مشاور حقوقی در روند کاری شرکت ها و موسسات دانش بنیان

با افزایش گردش مالی و اقتصادی شرکت های دانش بنیان شاهد پیچیدگی ها و مسائل حقوقی این شرکت ها نیز هستیم.شرکت های دانش بنیان برای تمامی کارها اعم از خرید مواد اولیه،فروش کالا،دریافت تسهیلات و موارد متعدد دیگر نیاز به تنظیم قرارداد دارند. همچنین برای ثبت شرکت دانش بنیان نیز نیاز به آگاهی از شرایط این شرکت ها خواهید داشت.

دغدغه اصلی این شرکت ها مالکیت معنوی آنهاست که حفظ این مسئله که از مهمترین مسائل حقوقی در شرکت های دانش بنیان است زیرا این دارایی هی قابل لمس نیستند.

با توجه به گستردگی های مسائل حقوقی و عدم آگاهی عموم از این مسائل و کمک به تنظیم و تدوین قرارداد و حفظ حقوق معنوی ومادی شرکت های دانش بنیان موسسه حقوقی ایران لا در تمامی مراحل همراه و پشتیبان شما خواهد بود.

خدمات حقوقی قابل ارائه برای دانش بنیان ها

 1. کمک به تدوین و تنظیم قرارداد های حقوقی این شرکت ها
 2. مشاوره حقوق و مالکیت فکری ایده و ابتکار
 3. مشاوره در خصوص قانون کار

مشاورین حقوقی ایران لا

در صورتی که قصد تاسیس و ایجاد شرکت دانش بنیان و یا ثبت شرکت در پارک علم و فناوری ،تنظیم و تدوین قرارداد و یا حفظ حقوق معنوی فکری خود را دارید می توانید با تماس با گروه حقوقی ایران لا درخواست مشاوره حقوقی در زمینه ثبت شرکت دانش بنیان داشته باشید.

همچنین مشاورین حقوقی ایران لا با در اختیار داشتن وکلای متخصص و خبره در این زمینه همراه و پشتیبان شما خواهد بود.

 

 

تماس با ما