ثبت شرکت داروهای گیاهی

ممکن است شما به تازگی طی تحقیقات تجربی یا مطالعاتی خود به همراه همکاران، همکلاسی ها، اساتید یا شاگردان خود به خواص درمانی یک گیاه پی برده باشید و قصد ثبت گونه گیاهی و متعاقباً دریافت مجوز برای فروش و پخش داروی گیاهی مذکور را داشته باشید. در این صورت توصیه ی ما به شما ثبت شرکت داروهای گیاهی تا از این طریق بتوانید حقوق مادی و معنوی که به طور مشترک با همکاران یا دوستانتان به دست آورده اید را همچنان در قالب شرکت به صورت مشترک حفظ کنید.

 

شرایط ثبت شرکت و دریافت پروانه تولید داروهای گیاهی

تاسیس و ثبت شرکت برای تولید داروهای گیاهی مانند سایر شرکت ها دارای شرایط عمومی مثل تاسیس یک قالب قانونی (سهامی، مسئولیت محدود)، تودیع سرمایه بخشی از سرمایه اولیه شرکت در حساب شرکت نزد بانک، معرفی سهامداران و میزان سهم آن ها و موضوع فعالیت شرکت در قالب اساسنامه، نداشتن سوء پیشینه کیفری و … است و ویژگی خاصی در این مورد برای شرکت های تولید داروی گیاهی وجود ندارد. از این رو در این نوشتار سعی می شود عمدتاً به شرایط اختصاصی دریافت پروانه تولید داروهای گیاهی پرداخته شود و توضیح بیشتر در مورد شرایط عمومی تاسیس و ثبت شرکت به نوشتار دیگری واگذار می شود.

توجه داشته باشید که مطالب ارائه شده در این نوشتار صرفاً به تولید داروهای گیاهی مربوط می شود و تولید، پخش یا واردات داروهای شیمیایی دارای نظامات قانونی متفاوتی است که در نوشتارهای دیگری مورد بررسی قرار گرفته اند.

 

ثبت شرکت داروهای گیاهی

 

شرایط اختصاصی دریافت پروانه تولید داروهای گیاهی

  1. تاسیس شرکت در یکی از قالب های مورد پذیرش توسط اداره ی ثبت شرکت ها و قانون تجارت (غالیاً سهامی عام و خاص یا مسئولیت محدود)
  2. ذکر تولید فرآورده های گیاهی یا داروی گیاهی به عنوان موضوع شرکت در اساسنامه و شرکت نامه.
  3. معرفی مسئول فنی و ارسال تصویر پروانه وی به سازمان غذا و دارو ( طبق بند 3 ماده 1 آیین نامه صدور پروانه تاسیس واحد های تولید داروهای گیاهی، بسته بندی گیاهان دارویی، تولید عصاره ها و اسانس های گیاهی مسئول فنی باید ” جهت واحدهای تولید داروهای گیاهی و بسته بندی گیاهان دارویی دکتر داروساز و جهت واحدهای تولید عصاره ها و اسانس های گیاهی دکتر داروساز یا شیمیست” باشد.)
  4. ارائه “تقاضای ساخت و تولید فرآورده طبیعی” با تایید مسوؤل فنی و مدیر عامل شرکت به اداره کل امور فرآورده های طبیعی ،سنتی و مکمل.
  5. کسب موافقت اصولی و یا پروانه تاسیس از وزارت صنایع. ( بند 1 ماده 1 آیین نامه صدور پروانه تاسیس واحد های تولید داروهای گیاهی)
  6. تایید صلاحیت متقاضیان توسط کمیسیون قانونی تشخیص موضوع ماده 20 قانون مربوط به مقررات امور پزشکی و دارویی و مواد خوردنی و آشامیدنی.
  7. ارائه ی مدارک مربوط به کارگاه و ساختمان ها و تجهیزات به سازمان غذا و دارو و تایید انطباق امکانات با مدارک توسط بازرسین وزارت بهداشت (ماده 3 و 5 آیین نامه).

خدمات مشاوره ای، ثبتی و وکالتی گروه حقوقی ایران لا در مسیر ثبت شرکت گیاهان دارویی

فرآیند ثبت شرکت گیاهان دارویی ، ثبت شرکت واردات دارو ، ثبت شرکت واردات و تجهیزات پزشکی در موضوعی که راجع به آن توضیح داده شد از تنظیم اساسنامه و موافقنامه شرکا شروع و نهایتا به دریافت پروانه و پروانه تاسیس ختم می شود. در تمام این مراحل عدم دقت در تنظیم، بررسی و ارائه مدارک به مراجع ذی صلاح موجب هدر رفت وقت و انرژی متقاضی و احتمالاً کاهش انگیزه وی برای طی ادامه مسیر خواهد شد. گروه وکلای ایران لا با تبحر در امور حقوقی و ثبتی و ضمناً آشنایی با نظامات قانونی و اداری امور بهداشت و درمان می تواند مشاوره های لازم را به متقاضیان ارائه داده یا در صورت تمایل با تنظیم قرارداد وکالت انجام امور حقوقی و اداری را بر عهده بگیرد.

ضمناً می توانید برای دانلود فرم درخواست ثبت داروی گیاهی جدید یا درخواست واردات داروی گیاهی روی لینک های زیر کلیک کنید:

فرم-ارزیابی-برای-درخواست-ورود-فراورده-جدید-طبیعی-و-سنتی-به-فهرست-داروهای-گیاهی-و-سنتی-ایران

ارزیابی-پرونده-داروی-طبیعی-وارداتی-پیوست-شماره-4

 

تماس با ما