ثبت شرکت تولید ماسک تنفسی

کرونا و ثبت شرکت تولید ماسک

در حال حاضر با توجه به انتشار بیماری کرونا در سطح جهان یکی از چالش هایی که بسیاری از کشورهای جهان با آن روبرو می باشند، کمبود ماسک های تنفسی است که اکثر افراد برای محافظت از خود در مقابل بیماری در پی تهیه و استفاده از آن هستند. این افزایش بی سابقه تقاضا در جامعه در اوایل انتشار بیماری باعث کم شدن و نایاب شدن این محصول در بازار کشورهای مختلف گردید. در ایران گروهی از تولید کنندگان اقدام  به اخذ مجوز تولید ماسک و تاسیس و ثبت شرکت تولید ماسک های تنفسی کردند و گروهی نیز برای رفع نیاز بازار از سایر تجهیزات پزشکی اقدام به ثبت شرکت واردات تجهیزات پزشکی نموده و تا حدودی بازار داخلی را از این بحران خارج نمودند.

مراحل ثبت نام مجوز تولید ماسک

به دلیل اینکه ماسک های تنفس بهداشتی در دسته بندی محصولات پزشکی جای می گیرند، لازم است ابتدا مواردی مانند کد تجهیزات پزشکی  در اداره کل تجهیزات پزشکی اخذ گردد. به دلیل ارتباط مستقیم این محصولات با سلامتی افراد جامعه دریافت مجوز تولید ماسک از نهاد های مسئول از جمله دانشگاه علوم پزشکی و سازمان صنعت معدن و تجارت استان ضروری میباشد.

مجوز تولید ماسک

در ادامه با 4 گام اصلی برای اخذ مجوز تولید ماسک از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آشنا می شویم:

 • گام اول: ارائه درخواست صدور مجوز تولید ماسک در سایت وزارت بهداشت

 به گفته معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت: تمامی مالکان، مدیران و متصدیان واحدهای صنفی و صنعتی که خواستار تولید ماسک‎های بهداشتی هستند باید به سایت وزارت بهداشت مراجعه و برای دریافت مجوز ثبت نام کنند، البته دریافت این مجوز برای کارکنان واحدهای نام برده الزامی نیست. در این سایت یک سری اطلاعات کلی از افراد پرسیده شده و افراد اطلاعاتی نظیر کد ملی، آدرس و مشخصات واحد صنفی و صنعتی را اظهار و بارگذاری می‌کنند و متعهد می‎شوند که به مقررات بهداشتی پایبند خواهند بود. با رعایت این مقررات اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند فعالیت واحد صنفی و صنعتی خود را با شرایط همه‎گیری ویروس کرونا منطبق کنند.

 • گام دوم: بازدید از کارگاه و اخذ تاییدیه از معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی

طبق ماده 2 و 6 دستورالعمل ثبت وسایل پزشکی(تولید داخل و وارداتی) بعد از معرفی و ثبت نام در سایت وزارت بهداشت از کارگاه معرفی شده در خصوص شرایط بهداشتی محیط توسط کارشناسان بهداشت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی منطقه بازدید به عمل می آید و شرایط بهداشتی بررسی می‌شود و در صورتی که شرایط کارگاه برای تولید ماسک مناسب باشد، تاییدیه محل از طرف معاونت بهداشتی صادر می‌شود.

 • گام سوم: اخذ IRC از سایت اداره کل تجهیزات پزشکی کشور

مطابق ماده 3 دستور العمل ثبت وسایل پزشکی کلیه شرکتهای تولید کننده و وارد کننده تجهیزات و ملزومات پزشکی که مایل به ارائه کالای خود به موسسات پزشکی و شبکه توزیع تجهیزات و ملزومات پزشکی در ابعاد تجاری می باشند موظفند نسبت به ثبت کالای خود و دریافت کد  IRC از سایت اداره کل تجهیزات پزشکی کشور قدام نمایند.

 • گام چهارم: ارسال نمونه ماسک به آزمایشگاه

ماسک‌های تولیدی از جنبه‌هایی مانند جنس پارچه، تعداد لایه‌ها، نوع کش و فنر بینی مورد بررسی قرار می‌گیرند و سپس یک نمونه از ماسک تولیدی برای بررسی میزان نفوذ ناپذیری در برابر ذرات معلق در هوا به آزمایشگاه ارسال و نتیجه آزمایش از سوی آزمایشگاه اعلام می‌شود. پس از تایید نهایی و اخذ مجوز میتوانید اقدام به ثبت شرکت تولید ماسک های تنفسی نمایید.

ثبت شرکت تولید ماسک

راهکارهای ثبت شرکت تولید ماسک تنفسی

شرکت تولیدی ماسک های تنفسی را در دو قالب میتوان ثبت کرد:

1.ثبت شرکت تولید ماسک با مسئولیت محدود:

از متداول ترین روشهای قابل ثبت در قانون تجارت شرکت با مسئولیت محدود می باشد که با دو  شریک می‎توان آنرا تاسیس نمود. در این شرکت مسئولیت شرکا به میزان سهم خود می‎باشد. ثبت شرکت با مسئولیت محدود از نظر اداری بسیار ساده‎تر از شرکت سهامی خاص است و زمان کمتری برای انجام فرآیند ثبت این نوع شرکت در مقایسه با شرکت سهامی خاص نیاز است.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود:

کپی برابر اصل مدارک شناسایی موسسین (شناسنامه، کارت ملی یا گذرنامه و مجوزهای لازم برای اتباع خارجی)

امضای اقرارنامه

 ارائه اصل گواهی عدم سوء پیشینه (از پلیس +10)

اخذ و ارایه مجوز های 4 گانه وزارت بهداشت

تنظیم وکالتنامه رسمی (اگر قرار است فرآیند ثبت به واسطه وکیل انجام شود.)

2.ثبت شرکت تولید ماسک سهامی خاص:

این شرکت ها را با حداقل 3 نفر عضو+ 2 نفر بازرس میتوان ثبت نمود. مسئولیت هر شخص در خصوص بدهی‎های شرکت سهامی خاص به میزان سهم او میباشد. شرکت‎های سهامی خاص دارای مزایای مالی-اعتباری بیشتری نسبت به شرکت‎های با مسئولیت محدود هستند اما فرآیند ثبت این شرکت‎ها پیچیده‎تر است.

مدارک مورد نیاز براب ثبت شرکت سهامی خاص:

کپی برابر اصل مدارک شناسایی موسسین (شناسنامه، کارت ملی یا گذرنامه و مجوزهای لازم برای اتباع خارجی)

امضای اقرارنامه

 ارائه اصل گواهی عدم سوء پیشینه (از پلیس +10)

اخذ و ارایه مجوز های 4 گانه وزارت بهداشت

تنظیم وکالتنامه رسمی (اگر قرار است فرآیند ثبت به واسطه وکیل انجام شود.)

آیا برای اقدام به ثبت نام مجوز تولید ماسک و ثبت شرکت نیاز به وکیل وجود دارد :

با توجه به فرآیند و اقدامات اداری و حقوقی در سازمان ها و اطلاع وکلا از قوانین مرتبط با ثبت شرکت و کسب مجوز های بهداشتی، بهتر است فرد متقاضی به وکیل مراجعه نماید و با راهنمایی های حقوقی ایشان اقدام به درخواست و اخذ مجوز های لازم نماید. گروه حقوقی ایران لا آماده همکاری با شما متقاضی گرامی جهت اقدام اخذ مجوز های لازم بهداشتی و سلامت و همچنین ثبت شرکت های  تولید محصولات بهداشتی از جمله شرکت تولید ماسک های تنفسی خدمات حقوقی و وکالت ارائه نماید. بدین منظور روی لینک زیر کلیک فرمایید:

ارتباط با ما

تماس با ما

21 دیدگاه

 • امیر / تیر 8, 1399 در 4:37 ب.ظ

  مطلب بسیار خوب و لازمی بود در این روزهایی که عده ایی از افراد قصد کمک کردن به کنترل کرونا رو دارن بتونن در چهارچوب قانون به تولید ماسک و اقلام بهداشتی فعالیت مفید داشته باشند

  پاسخ
  • حسن شویکلو مرادی / تیر 8, 1399 در 4:47 ب.ظ

   ممنون از نظر شما. خوشحالیم ازینکه براتون مفید بوده.

   پاسخ
 • هاله / تیر 8, 1399 در 5:35 ب.ظ

  با سلام و تشکر از مطالب مفیدتون
  چند سوال داشتم
  1.برای ثبت شرکت در زمینه تولید ماسک بهداشتی آیا نیازی به تحصیلات خاصی هست؟
  2. نگذراندن خدمت نظام وظیفه آیا مشکلی در زمینه ثبت شرکت ایجاد میکنه یا خیر؟
  3.برای واردات برخی مواد اولیه از خارج از کشور آیا مالیات خاص و جداگانه ای (اضافه بر مالیات معمول ) اخذ میشه یا خیر؟
  و اینکه چقدر طول میکشه تا مجوز لازم برای شرکت اخذ بشه؟
  با تشکر

  پاسخ
  • ویدا نجفی / تیر 8, 1399 در 6:34 ب.ظ

   با سلام
   خیلی ممنون از توجهتون
   با توجه به دستورالعمل مذکور هیچ سخنی از تحصیلات خاص به میان نیامده است و همینطور در قانون تجارت و ثبت شرکت ها نیز داشتن پایان خدمت برای ثبت شرکت الزامی نیست؛در خصوص مالیات خاص توجه داشته باشید که هر کالا مالیات مشخص دارد و جز آنچه که در قانون برای آن در نظر گرفته شده مازاد برآن اخذ نمیشود ؛ زمان معمول برای اخذ مجوز و ثبت شرکت با توجه به نوع فعالیت متمایز است اما آنچه که عموماً اتفاق میافتد اخذ مجوز معمولاً۱۰روز و ثبت شرکت۱۵ روز کاری زمان میبرد.

   پاسخ
  • حسن شویکلو مرادی / تیر 8, 1399 در 6:38 ب.ظ

   با سلام و تشکر از سوالات خوب شما هاله عزیز. جواب سوال هاتون به ترتیب:
   1-خیر طبق مقررات ثبتی کشور برای ثبت یک شرکت موسسین و مدیر عامل نیاز نیس تحصیلات خاصی داشته باشن.
   2-خیر مشکلی ایجاد نخواهد شد.
   3-بله عوارض گمرکی تعلق میگیره.
   4-بستگی داره بخواین شرکت مسئولیت محدود تاسیس کنید یا سهامی خاص.مسئولیت محدود حدود 1 ماه و سهامی خاص حداقل 6 ماه زمان می بره.

   پاسخ
 • Mohadese / تیر 8, 1399 در 7:52 ب.ظ

  ممنون از مطلب مفیدتون😍

  پاسخ
  • ویدا نجفی / تیر 8, 1399 در 7:53 ب.ظ

   سپاس از توجه شما🌷

   پاسخ
 • حامد / تیر 9, 1399 در 6:13 ق.ظ

  ممنونم از توضیحات کاملتون

  پاسخ
  • ویدا نجفی / تیر 9, 1399 در 6:17 ق.ظ

   سپاس از توجهتون🌷

   پاسخ
 • نقی / تیر 9, 1399 در 4:22 ب.ظ

  مزایای شرکت سهامی خاص نسبت به سایر شرکت ها مثل با مسئولیت محدود چیه؟

  پاسخ
  • حسن شویکلو مرادی / تیر 9, 1399 در 8:59 ب.ظ

   با سلام. یکی از اصلی ترین مزایای شرکت های سهامی خاص نسبت به مسئولیت محدودها اینه که بانک‌ها و موسسات اعتباری بهشون وام میدن. باتوجه به اینکه بسیاری از افراد درپی ثلت شرکت تولید ماسک و شرکت تولید تجهیزات پزشکی برای دریافت تسهیلات هستن، شرکت سهامی خاص چون میتونه تسهیلات دریافت کنه و همچنین در مناقصات و مزایدات دولتی شرکت کنه بیشتر بکار خواهد اومد.

   پاسخ
 • مهناز / مرداد 8, 1399 در 3:01 ب.ظ

  با سلام آیا برای دریافت مجوز تولید ماسک سه لایه جراحی نیاز به مدرک پرستاری یا کسی که تو حوزه تجهیزات پزشکی مدرک خاصی داشته باشه داره یا هر فردی بوون در نظر گرفتن تحصیلات میتونه صرفا با سرمایه دستماه رو خریداری و مجوز رو کسب کنه ؟

  پاسخ
  • حسن شویکلو مرادی / مرداد 8, 1399 در 10:49 ب.ظ

   سلام.خیر ماسک از گروه محصولات موسوم به سطح یک سازمان تجهیزات پزشکی محسوب نمیشه، پس کارگاه تولید ماسک هم تاکنون نیاز به تعیین مسئول فنی نداشته (مسئول فنی باید دارای تحصیلات مرتبط با وزارت بهداشت باشه). اما شرایط خاص دیگه ای مثل آماده سازی کارگاه برای بازدید وجود داره که تو مقاله بهش اشاره کردیم.

   پاسخ
 • مجتبی / شهریور 5, 1399 در 11:00 ب.ظ

  باسلام
  شما میتونید راهنمایی در این مورد که الان امکان گرفتن مجوز کارگاه تولید ماسک هست یانه ؟ با توجه به اینکه من ساکن مشهدم و اگر بخوام کلی هزینه راه اندازی کارگاه بکنم چطور میشه از اینکه میشه مجوز گرفت مطمئن شد و اینکه فقط به تعداد محدودی میرسه این مجوزها؟آّخه اینطور که بنظر میاد اول باید کارگاه راه اندازی بشه و بعد برا مجوز اقدام بشه.
  ممنون میشم از راهنماییتون

  پاسخ
  • حسن شویکلو مرادی / شهریور 6, 1399 در 8:53 ب.ظ

   سلام. اگه منظورتون از تولید ماسک، ماسک های معمولی باشه که این روزها دیگه همه دارن تولید میکنن، خیر فکر نمیکنیم بدون معرفی کارگاه هم مشکلی براتون پیش بیاد، اما اگه منظورتون انواع ماسک های تنفسی مثل ماسک های جراحی(سه لایه)، ماسک های پرستاری، ماسک های فیلتر دار و… به صورت بهداشتیه، بله، باید محیط کارگاه رو آماده سازی کنید و بازرس وزارت بهداشت به همون ترتیبی که در مقاله توضیح دادیم شرایط کارگاهتون رو تایید کنن و با مجوز کار کنید تا بتونید ماسک رو به داروخونه ها بفروشید.

   پاسخ
 • مجتبی / شهریور 5, 1399 در 11:13 ب.ظ

  راه اندازی کارگاه تولید ماسک شامل همون قوانین ثبت شرکت میشه؟
  من میخوام یه کارگاه راه اندازی کنم

  پاسخ
  • حسن شویکلو مرادی / شهریور 6, 1399 در 8:54 ب.ظ

   بله.اگر بخواید از حمایتهای قانونی و گاهی مالی تولید کالا و تجهیزات پزشکی برخوردار بشید باید شرکت ثبت کنید که قواعدش هم تابع قواعد عمومی ثبت شرکته، فقط یه سری الزامات خاص مثل آماده سازی بهداشتی کارگاه داره.

   پاسخ
 • علیرضا / شهریور 31, 1399 در 8:22 ب.ظ

  سلام،ایا با تاسیس شرکت با مسئولیت محدود وام تعلق میگیرد ؟
  و شرایط بهداشتی کارگاه تولید ماسک
  چه مواردی مییاشد؟
  و حداقل متراژ برای کارگاه تولیدی چند متر میباشد؟

  پاسخ
  • حسن شویکلو مرادی / مهر 1, 1399 در 3:55 ب.ظ

   سلام.امکان دریافت وام برای شرکت مسئولیت محدود وجود داره و منع قانونی نداره اما معمولا بانک ها به این شرکت ها اعتماد کمتری نسبت به شرکت های سهامی خاص دارن.
   شرایط بهداشتی کارگاه تولید ماسک در حداقل ضوابط فنی و بهداشتی کارگاه های تولید و بسته بندی مواد و فراورده های غذایی،آشامیدنی،آرایشی و بهداشتی قرار میگیره: از جمله اینکه باید بخش تمیز و غیر تمیز کارگاه از هم تفکیک بشه، سالن تولید نباید مستقیم با بیرون در تماس باشه، حفاظت در برابر حشرات و جانوران انجام شده باشه، گردش مواد و نیروی انسانی کنترل شده باشه و… (برای اطلاعات بیشتر میتونید با مشاوران گروه ایران لا تماس بگیرید).
   در مورد حداقل متراز الزام خاصی وجود نداره اما چون الزامات بهداشتی خودش نیازمند فضا هست حداقل 50 متر باید در نظر بگیرید.

   پاسخ
 • علیرضا / مهر 1, 1399 در 9:14 ق.ظ

  سلام،آ یابه شرکتی که بامسئولیت محدود به ثبت ر سیده وام تعلق میگیرد؟.حداقل متراز کارگاه چقدرباید باشد؟وسوال آ خر اینکه شرایط بهداشتی کارگاه چه مواردی است؟

  پاسخ
  • حسن شویکلو مرادی / مهر 1, 1399 در 3:57 ب.ظ

   سلام.منع قانونی وجود نداره اما معمولا بانک ها ازین کار به دلیل عدم وجود تضمین خود داری می کنن، شما میتونید شرکتتون رو تبدیل به سهامی خاص کنید(برای اطلاع راجع به چگونگی این کار با ما تماس بگیرید) حداقل متراژی وجود نداره. شرایط بهداشتی در حداقل ضوابط فنی و بهداشتی کارگاه های تولید و بسته بندی مواد و فراورده های غذایی،آشامیدنی،آرایشی و بهداشتی اومده.

   پاسخ

 

تماس با ما