ارز دانشجویی 1402

ارز دانشجویی 1402

همانطور که می دانیم دانشجویان سرمایه هر کشوری هستند . به همین منظور دولت نیز برای ایشان تسهیلاتی در نظر گرفته است . دانشجویانی که برای ادامه تحصیل به خارج از کشور سفر می کنند می توانند از این تسهیلات که مهم ترین آن دریافت ارز دانشجویی 1401 است بهره مند گردند . حال برای دریافت این تسهیلات مراحلی باید صورت گیرد که در زیر مفصلا به توضیح این مراحل و شرایط پرداخته شده است .

نحوه دریافت ارز دانشجویی 1402

همانطور که دولت برای شرکت های دانش بنیان تسهیلاتی قائل شده برای دانشجویان، نخبگان و مخترعین نیز تسهیلاتی در نظر گرفته است . برای دریافت ارز دانشجویی 1401 دانشجو باید با مراجعه به وزارت علوم و بهداشت گواهی اشتغال به تحصیل تائید شده توسط این سازمان را که در آن مشخص شده که دانشجو تا چه بازه زمانی می تواند ارز دولتی دریافت نماید تحویل بگیرد . در واقع در این نامه ذکر شده که  شما به عنوان دانشجوی مورد تأیید وزارت علوم و یا بهداشت  برای بازه مشخصی از سنوات مجاز تحصیلیتان می توانید از بانک های مشخصی  ارزهای  دولتی دریافت نمایید . چنانچه در این نامه ذکر شود که دانشجو برای مدت 6 ماه اشتغال به تحصیل دارد پس از تائیدیه وزارتخانه ها شخص با در دست داشتن معرفی نامه مذکور که به بانک معرفی شده می تواند به مدت 6 ماه ارز دانشجویی دریافت نماید.

تعهد نامه

جهت دریافت ارز دانشجویی 1402، متقاضی قبل از شروع ثبت نام در نامه ای متعهد می شود که پس از اعزام به کشور محل تحصیل، هر شش ماه یک بار، نسبت به ارسال گواهی اشتغال به تحصیل مورد تأیید نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران به اداره کل بورس و امور دانشجویان خارج اقدام نماید و در صورت عدم ارائه هیچ گونه ادعایی نسبت به ارائه خدمات از سوی آن اداره نداشته باشد.

ارز دانشجویی 1402

مراحل دریافت ارز دانشجویی 1401

 1.  ثبت نام در سامانه سجاد و نشا و تشکیل پرونده  اولین قدم  برای شما تشکیل پرونده در سایت نشا می باشد. شما می بایست  بصورت الکترونیکی ثبت نام خود را از طریق لینک ثبت نام http://nesha.msrt.gov.ir انجام دهید  و پس از ثبت نام در سایت نشا، شماره پرونده، نام کاربری و گذرواژه حساب کاربری در اختیارتان قرار خواهد گرفت. به خاطر سپردن این موارد بسیار اهمیت دارد .
 2. ورود به سامانه نشا و پروفایل شخصی خود و ثبت درخواست نامه معرفی به بانک جهت دریافت ارز دانشجویی 1402 پس از تشکیل پرونده و دریافت نام کاربری و گذرواژه در سامانه نشا، شما می توانید از طریق لینک ورود به سامانه نشا، وارد پروفایل شخصی خود شوید. بنابرین پس از ورود به سامانه نشا، از منوی مدیریت درخواست ها، گزینه ثبت درخواست نامه بانک را انتخاب کرده و فرم مربوط به آن را به دقت پر نمایید. برای تسهیل در دریافت نامه مورد نظر، مؤسساتی که در سراسر کشور انتخاب شده اند. بنابرین نیازی به حضور در این اداره نمی باشد وشما می توانید نزدیک ترین موسسه را انتخاب نمایید. از طرفی  می بایست تاریخ مطلوب خود را برای دریافت نامه، در آن فرم انتخاب نمایید تا پس از تأیید درخواستتان در آن تاریخ  به مؤسسه انتخابی خود مراجعه نمایید. پس از ثبت درخواست،  شما درخواست خود را در لیست درخواست ها خواهید دید که در وضعیت انتظار قرار گرفته است .
 3. منتظر بمانید تا کارشناسان نظر خود را در مورد درخواست شما ارایه دهند پس از ثبت درخواست و قبل از تاریخ انتخابی شما، درخواست شما مورد بررسی قرار خواهد گرفت و از طریق ایمیل و پیامک ، به شما نتیجه بررسی اطلاع داده خواهد شد. اگر درخواست شما مورد تایید قرارگرفته باشد  در تاریخ  انتخابی خود می توانید به موسسه انتخابی خود مراجعه نمایید و نامه خود را دریافت کنید. ولی اگر به هر دلیلی درخواست شما مورد تأیید قرار نگرفت، شما می توانید  نسبت به ویرایش و برطرف نموندن خطای احتمالی پیش آمده درخواست خود را  مجدداً پی گیری  نمایید.
 4. قبل از مراجعه به مؤسسه در تاریخ مقرر؛ مبلغ از پیش تعیین شده ای که طبق آخرین  دستورالعمل ابلاغ شده، مبلغ 115/000 ریال ( یک صد و پانزده هزار ریال ) است  را برای دریافت تسهیلات ارز دانشجویی 1402 ؛ به شماره حساب ٢١٧٢٠١٩٠٠٦٠٠٢ –  بانک ملی ایران  – شعبه فردوسی –  به نام سازمان امور دانشجویان( کد ١٣٧ ، واریز و هنگام مراجعه برای دریافت نامه به همراه داشته باشد .
 5. آخرین اخبار و تغییرات سایت نشا را حتماً  مرتباً ملاحظه نمایید به علت اینکه تنها پل ارتباطی و اطلاع رسانی تأیید  شما همین سامانه نشا می باشد.  اما  اگر به هر دلیلی، تغییری در روند رسیدگی به درخواست های شما عزیزان رخ دهد شما از طریق  تماس تلفنی با کارشناسان اختصاصی مشاور گروپ  از آن اطلاع  پیدا خواهید کرد. (بطور مثال در سال های گذشته پیش آمده که آدرس موسسه تغییر پیدا کرده و … کافی است  شما از طریق یک  تماس تلفنی  خبردار شوید.)
 6. برای دریافت نامه معرفی به بانک، نیازی به حضور دانشجو در موسسه نمی باشد . حضور شما برای دریافت نامه بانک از موسسه انتخابی خود، الزامی نمی باشد. بلکه حتی  یکی از اقوام نزدیک مانند پدر، مادر، برادر، خواهر یا موکل شما می تواند با در دست داشتن مدرک شناسایی معتبر، همراه با اصل گواهی اشتغال به تحصیل شما، به موسسه مراجعه کرده و نامه ی  شما را دریافت نماید.

شرایط مورد نیاز برای ثبت نام در سامانه نشا

١‑ داشتن مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد از یکی از دانشگاههای مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات وفناوری.

تذکر : معافیت تحصیلی برای هر مقطع تحصیلی فقط   یک بار صادر می شود پس  متقاضیان برای نوبت بعدی دریافت ارز دانشجویی 1401 می بایست در مقطع بالاتری  از آخرین مدرک تحصیلی خود اقدام  نمایند.

٢‑ کسب حد نصاب یکی از آزمونهای زبان خارجی مورد قبول وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری

 • MSRT(MCHE)=40
 • TOLIMO=440
 • IELTS=5
 • TOEFL/PBT=440
 • TOEFL/IBT=45

٣‑ دارا بودن اصل پذیرش (قطعی و غیر مشروط)  از دانشگاههای خارجی مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (ضمناً برای متقاضیان ادامه تحصیل در کشورآمریکا برای دریافت ارز دانشجویی 1401، ارائه فرم  I-20 الزامی است.)

تذکر : اسامی دانشگاههای خارجی مورد تأیید وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در وبگاه اداره کل دانش آموختگان معاونت دانشجویی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قابل دسترسی میباشد.

ارز دانشجویی 1402

تسهیلات قابل ارائه

 1.  پاسخ به درخواست های شما از طریق سامانه
 2.  معرفی به سازمان وظیفه عمومی ناجا جهت اخذ معافیت تحصیلی برای طول مدت دوره با رعایت مقررات نظام وظیفه.
 3. به تعویق انداختن تعهدات مربوط به استفاده از تحصیل رایگان تا پایان دوره.
 4.  اطلاع رسانی و ارائه خدمات مشاورهای در خصوص وضعیت تحصیلی در دانشگاههای کشورهای مختلف.

تبصره ١: پرداخت کلیه هزینه های ریالی و ارزی مربوطه به عهده متقاضی است و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هیچگونه تعهدی در این خصوص نخواهد داشت .

تبصره ٢: متقاضیان استفاده از بند یک تسهیلات ارز دانشجویی 1402 مزبور باید معادل یکصد و پنجاه میلیون ریال تضمین معتبر به عنوان ضمانت در انجام خدمت وظیفه عمومی پس از پایان تحصیلات به عنوان ودیعه به نفع سازمان وظیفه عمومی بسپارند.

تبصره ٣: مدت استفاده از تسهیلات مزبور برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد حداکثر ٣ سال و در مقطع دکتری حداکثر ٥ سال می باشد .

توجه : کلیه متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور و دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور جهت استفاده از هرگونه خدمات دانشجویی و تسهیلات غیر ارزی ملزم به ثبت نام در این سایت می باشند.

مدارک مورد نیازثبت نام در سامانه نشا:

 1.  تصویر اصل پذیرش از کشور محل تحصیل ( برای کشور آمریکا فرم I-20 الزامی است)  
 2. تصویر نمره زبان
 3. تصویر گواهی فارغ التحصیلی ( نامه دانشگاه به سازمان وظیفه )
 4.  تصویر شناسنامه
 5. تصویر کارت ملی

 کسانیکه بعد از فرجه شش ماه فارغ التحصیلی مراجعه می کنند باید تصویر دفترچه اعزام به خدمت را نیز ارائه دهند. کسانی که در حین خدمت می باشند می بایست نام های از یگان خدمتی خود را برای دریافت ارز دانشجویی 1402 اخذ و ضمیمه مدارک نمایند

تذکر: متقاضیان می بایست نسبت به ارسال تصویر مدارک مورد نیاز از طریق وبگاه در هنگام ثبت نام اقدام نمایند و در هنگام مراجعه به اداره کل بورس و اصل مدارک ارسال شده را به روئیت کارشناسان مربوطه برسانند

اخذ معافیت تحصیلی برای کسانی که قبل از سن مشمولیت از کشور خارج و در حال حاضر مشغول به تحصیل اند.

 •  گواهی مورد تایید اشتغال به تحصیل با تاریخ روز(با سربرگ دانشگاه همراه با رشته، مقطع، تاریخ دوره
  و ذکر عدم دریافت هرگونه کمک هزینه تحصیلی از دانشگاه) برای دریافت ارز دانشجویی 1402 که به تائید سامانه تاک رسیده باشد.
 •  ارائه کپی از تمام صفحات گذرنامه
 • ارائه تصویر برگ اقامت دانشجویی
 •  اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی
 • مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی
 • لیست ریز نمرات دانشگاه
 • دانشجویان شاغل به تحصیل در آمریکا ارائه فرم I20 یا F1
 • برگ معافیت تحصیلی یا کارت پایان خدمت برای دانشجویان پسر
 • تکمیل فرم تعهد در سامانه

شرایط درخواست کننده دریافت ارز دانشجویی 1402

برای دانشجویانی که رشته تحصیلی آنها زیرمجموعه وزارت علوم است و متقاضی ارز دانشجویی 1402 هستند، شرایط زیر در نظر گرفته شده است: 

 • دانشگاه محل تحصیل بایستی جزو دانشگاه‌های مورد تایید از نظر وزارت مربوطه باشد.
 • لیست دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم بعد از سپتامبر 2018.
 • مدت زمان تحصیل بایستی طبق زمان تعیین شده و در حد مجاز باشد.
  (برای دریافت ارز دانشجویی 1402مدت زمان تحصیل در دوره کارشناسی نباید از 5 سال و کارشناسی ارشد 3 سال بیشتر باشد).
 • فاصله دو مقطع تحصیلی نباید بیشتر از یک سال باشد.
 • مراحل خروج کشور به طور قانونی انجام شده باشد.
 • محل تحصیل پذیرش در خارج از کشور، مورد تایید اداره کل دانش آموختگان وزارت علوم باشد.
 • برای دانشجویان متقاضی، ارز دانشجویی ۲ بار در سال به دانشجو تعلق می گیرد.
 • ارز دانشجویی توسط بانک های عاملی که بانک مرکزی معرفی می کند (معمولا بانک تجارت و سامان) به
  دانشجو پرداخت می‌شود.
 • نداشتن مشکل نظام وظیفه برای آقایان

مدارک مورد نیاز ثبت نام  ارز دانشجویی 1402

١‑ تصویر دیپلم و پیش دانشگاهی

٢‑ ریزنمرات دانشگاه

٣‑ گواهی اشتغال به تحصیل که به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران رسیده باشد.

٤‑ تصویر تمام صفحات گذرنامه

٥‑ تصویر برگ اقامت دانشجویی

٦‑ تصویر شناسنامه و کارت ملی

ارز دانشجویی 1402

تشکیل پرونده دانشجویی

متقاضی دریافت ارز دانشجویی 1402 وزارت علوم نامه معرفی به بانک برای دریافت ارز دانشجویی به مراحل زیر دقت کنند. اولین مرحله، تشکیل پرونده دانشجویی در کشور محل تحصیل است. برای تشکیل پرونده بایستی در سفارت ایران اقدام کنید و برای این کار باید به سامانه تاک مراجعه کنید. بعد از ثبت و اسکن مدارک و دریافت کد رهگیری می‌توانید این مدارک را به کنسولگری ارسال کنید.

تسهیلات غیر ارزی دانشجویی:

شرایط استفاده از تسهیلات غیر ارزی دانشجویی

 1.  تحصیل در دانشگاه مورد تأیید وزارت علوم تحقیقات و فناوری
 2. ارائه گواهی اشتغال به تحصیل جدید (به تاریخ روز) با تأیید نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور.
 3.  ارائه ریز نمرات سالهای گذشته برای دریافت ارز دانشجویی 1402.
 4. روشن بودن وضعیت نظام وظیفه(داشتن کارت پایان خدمت – داشتن کارت معافیت دائم – داشتن معافیت تحصیلی برای تحصیل در خارج از کشور)(ضمیمه نمودن کارت پایان خدمت؛ کارت معافیت دائم؛ نامه معافیت تحصیلی)
 5. ثبت نام در این سایت و ایجاد پروفایل.

موارد تسهیلات غیر ارزی دانشجوئی

١‑ استفاده از تخفیف هواپیمایی در سال یکبار که توسط نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در محل تحصیل قابل اقدام میباشد.

٢‑ معافیت از پرداخت عوارض خروج از کشور.

تذکر : درسال دو نوبت میتوانند از معافیت استفاده نمایند بشرط آنکه فاصله دو ورود به کشور بیش از سه ماه باشد.

٣‑ عدم پرداخت مبلغ صدور گذرنامه (لازم به ذکر است تسهیلات دانشجویی شامل همسر و فرزند دانشجو نیز میباشد.)

٤‑ صدور گواهی اشتغال به تحصیل

مدارک مورد نیاز: برای دریافت ارز دانشجویی 1402 گواهی اشتغال به تحصیل و ریز نمرات به تایید نمایندگی ایران در خارج از کشور جهت صدور گواهی اشتغال به تحصیل برای اداره راهنمایی رانندگی حضور شخص به همراه گذرنامه و یک قطعه عکس الزامی است.

٥‑ اعلام فراغت از تحصیل به سازمان وظیفه عمومی

مدارک مورد نیاز: گواهی ارزشیابی مدرک تحصیلی از اداره کل دانش آموختگان

تذکر: حضور مشمول به همراه گذرنامه الزامی است

٦‑ اعلام انصراف از تحصیل

 • مدارک مورد نیاز: نامه از دانشگاه محل تحصیل که اعلام انصراف دانشجو را تایید کرده باشد،حضور شخص دانشجو به همراه گذرنامه، درخواست اعلام انصراف از تحصیل به اداره کل بورس و امور دانشجویان خارج برای دریافت ارز دانشجویی 1402
 • زمان و مکان مراجعه : متقاضیان در صورت کامل بودن مدارک و تأیید آن از سوی کارشناسان با در دست داشتن اصل مدارک ارسالی پس از ٧ روز کاری می توانند جهت دریافت نام اخذ معافیت تحصیلی یا سایر خدمات به سازمان امور دانشجویان ‑ اداره اعزام با هزینه شخصی و اداره تسهیلات مراجعه نمایند.

گروه مشاورین حقوقی ایرانلا

با توجه به مطالب ذکر شده چنانچه در رابطه با مسائل حقوقی و مالیات بر خرید و فروش سکه و ارز دانشجویی 1402 و یا شکایت از کارگزاری بورس به راهنمایی احتیاج داشتید گروه مشاورین حقوقی ایرانلا با جمع آوری مجموعه ای از بهترین وکلا در زمینه های حقوقی، مالیاتی ، کیفری ، خانواده ، مهاجرت و…. تمامی موضوعات قانونی در کنار شما خواهند بود . همچنین می توانید از طریق تماس با ما درخواست مشاوره تلفنی با مشاورین ما را داشته باشید .

درخواست مشاوره حقوقی

نظرات کاربران

7 پاسخ

  1. سلام خیر اینطور نیست. به هرحال شما برای دریافت ارز دانشجویی باید به سامانه های سجاد و میخک مراجعه کنید برای اطلاع ار نحوه ی چگونگی تکمیل فرم ها میتونید از راهنمایی کارشناسان ما استفاده کنید.

 1. سلام من دانشجوی دکتری دانشگاه اژه ازمیر هستم
  چطور میتئنم ارز دانشجویی بگیرم چون مدارک زبان ما تومر و یوک دیل بود و من مدارکزبان نوشته شده در سایت رو ندارم لطفا راهنماییی بفرمایید

  1. سلام ماهم تا جایی که اطلاع داریم نیاز به مدارک آزمون های زبان انگلیسی هست. برای اطلاع دقیق تر با روابط عمومی سامانه تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلاهبرداری با جعل عنوان

کلاهبرداری با جعل عنوان

یکی از روش های کلاهبرداری از طریق جعل عنوان است. اشخاص بزهکار با استفاده از جعل عنوان اقدام به کلاهبرداری می نمایند . جعل عنوان

خیانت در امانت چک سفید امضا

خیانت در امانت چک سفید امضا

چک یکی از اسناد مهم تجاریست که برای انجام معامله، ضمانت و… کاربرد دارد. با وجود اسناد تجاری مانند چک و سفته نیاز به وجه

جعل امضا و مجازات آن

جعل امضا و مجازات آن

بعد از اثر انگشت یکی از موارد مهم هویتی امضاست. امضا مانند اثر انگشت منحصر به فرد نیست و امکان دارد افراد زیادی در سراسر

Select Language
تماس با ما