مالیات خرید و فروش سکه در سال 1400

همانطور که می دانیم یکی از راه های پس انداز برای عموم مردم خرید طلا و سکه است . در هنگام خرید طلا مبلغی تحت عنوان اجرت ساخت به آن اضافه می شود که وقت فروش این مبلغ لحاظ نشده و از مبلغ طلا کسر می شود . حال آنکه باید بدانیم خرید سکه تا میزان مشخصی شامل پرداخت مالیات می شود و چنانچه از تعداد معین شده توسط بانک مرکزی بیشتر شود مشمول مالیات خرید و فروش سکه در سال 1400 خواهد بود .

مالیات طلا

طلا نیز مانند سایر کالاها مشمول پرداخت مالیات می باشد . به این صورت که برای مثال اگر هر گرم طلای خام حدود 115هزار تومان باشد و اجرت هر گرم 15 هزار تومان باشد . مبلغ طلا و اجرت برای هر گرم حدود 130 هزار تومان خواهد بود که به این مبلغ 7 درصد سود فروشنده نهایی اضافه خواهد شد که مبلغ 139 هزار تومان خواهد بود . در نهایت مبلغ 9 درصد ارزش افزوده اضافه می شود که از مشتری دریافت شده و به سازمان امور مالیاتی کشور پرداخت خواهد شد. در ادامه به مالیات خرید و فروش سکه در سال 1400 پرداخته خواهد شد .

مالیات طلا فروشان

در سال 1389 قانون مالیات بر ارزش افزوده تصویب شده به طلافروشان ابلاغ شد که طبق این قانون طلافروشان باید جهت ثبت نام مالیات مالیات خود اقدام نموده و هر 3 ماه یک بار اظهارنامه مالیاتی خرید سکه خود را اعلام و ثبت نمایند . طبق گفته سازمان امور مالیاتی و بر طبق قانون ارزش افزوده طلا اخذ مالیات از کل فروش طلا صورت می گیرد. همچنین پرداخت مالیات خرید و فروش سکه در سال 1400 نیز از طریق بانک مرکزی مشخص خواهد شد .

مالیات خرید و فروش سکه در سال 1400

مالیات بر سکه

طبق قانون دولت موظف است با توجه به نرخ مالیات و تورم حاکم بر جامعه میزان مالیات خرید و فروش سکه در سال 1400 را مشخص نماید . طبق آئین نامه این مبلغ به اجرت ساخت طلا اضافه و از مشتری دریافت می گردد . مالیات صنف طلا فروشان بر اساس اظهارنامه مالیاتی و مالیات سکه توسط بانک مرکزی مشخص خواهد شد .

مالیات سکه از طریق بانک مرکزی

سازمان مالیاتی کشور پرداخت مالیات خرید و فروش سکه در سال 1400 را طبق لیست مربوط به خود در سایت مالیاتی قرار داده است. در بخشنامه تصویب شده در سال 97 افراد با توجه به خرید سکه و طلا باید مالیات آن را بپردازند. بر اساس مواد 1 و 93 قانون مالیات های مستقیم و بنا بر تبصره ماده 100 قانون مذکور، دریافت کنندگان سکه از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران وظیفه دارند طبق فرمولی که در ادامه کفته می شود مالیات خود را پرداخت کنند .

از سال 97 به بعد کلیه خریدارانی که نسبت به دریافت 200 سکه از بانک مرکزی اقدام کرده‌اند مشمول دستورالعمل خاص بوده و باید اظهارنامه مالیاتی خود را تقدیم اداره امور مالیاتی کنند.

نحوه تعیین مالیات خرید و فروش سکه در سال 1400 و پرداخت آن

– تا ۱۰ قطعه سکه مشمول مالیات نمی شود.

– نسبت به مازاد ۱۰ قطعه سکه تا ۳۰ سکه به ازای هر قطعه سکه ۴.۰۰۰.۰۰۰ ریال مالیات مقطوع

– نسبت به مازاد ۳۰ قطعه سکه تا ۵۰ عدد سکه به ازای هر قطعه سکه ۵,۲۰۰,۰۰۰ ریال مالیات مقطوع

– نسبت به مازاد ۵۰ قطعه سکه تا ۱۸۵ عدد سکه به ازای هر قطعه سکه ۶,۵۰۰,۰۰۰ ریال مالیات مقطوع

طبق اعلام سازمان امور مالیاتی، در خصوص اشخاصی که امکان پرداخت مالیات مقطوع موضوع این دستورالعمل را به صورت کامل تا پایان مردادماه سال 1400 ندارند، مالیات مقطوع تعیین شده حداکثر چهار ماه به صورت مساوی تقسیط می‌شود.

مالیات خرید و فروش سکه در سال 1400

مالیات بیش از 185 سکه

– اشخاصی که در سال 1399 نسبت به دریافت بیش از ۱۸۵ قطعه سکه از بانک مرکزی اقدام نموده و همچنین صاحبان مشاغلی که حسب سوابق پرونده با مجوز صادره از سوی مراجع ذیربط به شغل مرتبط با خرید و فروش سکه اشتغال دارند مشمول این دستورالعمل نبوده و مکلف به تسلیم اظهارنامه مالیاتی و پرداخت مالیات متعلق در موعد مقرر پایان مردادماه 1400 هستند.

– از آنجا که مطابق حکم تبصره ماده (۱۰۰) قانون مالیات‌های مستقیم اصلاحی مصوب ۱۳۹۴/۴/۳۱ مالیات مقطوع تعیین شده مطابق بند (۲) این دستورالعمل در صورت عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر، قطعی و وفق مقررات قابل وصول است، لذا اوراق قطعی تمامی مشمولین موضوع بند (۱) این دستورالعمل، یک ماه پس از سررسید پرداخت مالیات صادر و به مودیان ذیربط ابلاغ خواهد شد.

– آن دسته از مشمولین این دستورالعمل که به مالیات قطعی شده اعتراض داشته باشند، اعتراض آنها برابر مقررات در هیأت حل اختلاف مالیاتی موضوع تبصره یک ماده (۲۱۶) قانون مالیات های مستقیم اصلاحی مصوب ۱۳۹۴/۴/۳۱ قابل رسیدگی خواهد بود.

قانون مصوب مالیات بر سکه

با توجه به مفاد مواد (۱) و (۹۳) قانون مالیات‌های مستقیم اصلاحی مصوب ۱۳۹۴/۴/۳۱ و بنا به اختیار حاصل از تبصره ماده (۱۰۰) قانون مذکور و به منظور تکریم مودیان و تسهیل وصول مالیات عملکرد سال ۱۳۹۸ دریافت کنندگان سکه تمام بهار آزادی از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، مشمولین مالیات مقطوع و تکالیف آن‌ها مشخص شده است. برای اطلاع کامل و دقیق از میزان مالیات می توان با وکیل و مشاور حقوقی در دعاوی مالی مشورت نمود .

بر این اساس، تمامی اشخاص حقیقی خریدار سکه از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران که در سال ۱۳۹۸ به دریافت حداکثر (۱۸۵) قطعه سکه اقدام کرده مشمول مالیات خرید و فروش سکه در سال 1400 مقطوع موضوع این دستور العمل هستند.

این گروه از خریداران سکه از نگهداری اسناد و مدارک موضوع قانون صدرالاشاره و تسلیم اظهارنامه مالیاتی معاف هستند.

مالیات خرید و فروش سکه در سال 1400

اطلاع از مشمولیت مالیات سکه

در این راستا، تمامی اشخاص حقیقی خریدار سکه از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران که در سال ۱۳۹۹ نسبت به دریافت حداکثر (۱۰۵) قطعه سکه اقدام کرده‌اند، باید حداکثر تا پایان ۱۵ تیر ماه سال جاری با مراجعه به سامانه عملیات الکترونیک مودیان مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی my.tax.gov.ir نسبت به پرداخت مالیات متعلقه اقدام کنند. 

همچنین، برای اینکه از مشمولیت خود برای پرداخت مالیات خرید و فروش در سال 1400 سکه از بانک مرکزی اطلاع پیدا کنید، باید ابتدا در سامانه عملیات الکترونیک مودیان مالیاتی سازمان امور مالیاتی به نشانی my.tax.gov.ir ثبت نام کنید و اگر با درج کد ملی خود در این سامانه شما مشمول پرداخت مالیات باشید، به شما اعلام می‌شود. 

سپس باید به سامانه پرداخت مالیات مقطوع و انتخاب تعداد اقساط مراجعه و مالیات خرید و فروش سکه در سال 1400 خود را براساس سررسید قبوض پرداخت کنید. 

علاوه براین، کسانی که در سال ۱۳۹۸ سکه خریده‌اند اما مالیات آن را نپرداخته‌اند نیز در صورتی که بیشتر از ۱۸۵ سکه خریده باشند، می‌توانند امسال اظهارنامه پر کنند و کسانی که کمتر از ۱۸۵ سکه خریداری کرده باشند نیز می‌توانند طبق دستورالعمل سال ۱۳۹۸ مالیات خود را بپردازند.

گروه مشاورین حقوقی ایرانلا

با توجه به مطالب ذکر شده چنانچه در رابطه با مسائل حقوقی و مالیاتی به راهنمایی احتیاج داشتید گروه مشاورین حقوقی ایرانلا با جمع آوری مجموعه ای از بهترین وکلا در زمینه های حقوقی، مالیاتی ، کیفری ، خانواده و…. تمامی موضوعات قانونی در کنار شما خواهند بود . همچنین می توانید از طریق تماس با ما درخواست مشاوره تلفنی با مشاورین ما را داشته باشید .

 

تماس با ما