شکایت از شوهر برای ضرب و شتم

متاسفانه امروزه در کشورمان شاهد افزایش آمار طلاق در بین زوجین هستیم . به طوری که از هر 10 ازدواج 8 مورد به جدایی و طلاق می انجامد . دلایل زیادی برای جدایی زوجین وجود دارد که از شایع ترین این دلایل می توان به اعتیاد، مسائل اقتصادی، بیکاری ،خیانت ،ضرب و شتم و …. اشاره نمود . در این مقاله به موضوع شکایت از شوهر برای ضرب و شتم و راه های اثبات آن پرداخته شده است .

 

چگونگی اثبات ضرب و شتم

از جمله موارد مهمی که می توان با توجه به آن اقدام به شکایت از شوهر برای ضرب و شتم نموده و این قضیه را اثبات نمود اقرار و اعتراف خود شوهر یا زوج می باشد . که به ضرب و شتم همسر خود در نزد پلیس اقرار نماید .

مورد دوم و مورد اهمیت بعدی شهادت شهود(فرزندان یا میهمان و… در منزل) و همسایگان است .

  • توجه : اقرار به این معناست که شوهر در حضور قاضی و یا مامور نیروی انتظامی اعتراف به ضرب و شتم همسر خود نموده و سپس اقرار را به صورت کتبی نوشته و زیر آن را امضا نماید.

بعد از اقرار و اعتراف همسر(شوهر) قاضی با توجه شرایط موجود و با علم و تجربه خود نتیجه گیری نموده و حکم را در رابطه با شکایت از شوهر برای ضرب و شتم صادر می نماید.

شکایت از شوهر برای ضرب و شتم

شاهدین و شهادت آنها

از آن جایی که در مواقع دعوا و کدورت هر کس سعی در اثبات بی گناهی خویش دارد بدیهی است که فرد خاطی(شوهر) به گناه خود اعتراف ننموده و سعی در کتمان آن داشته باشد و یا حتی به همسر خود برچسب خود زنی بچسباند . در این شرایط و در صورت شکایت از شوهر برای ضرب و شتم توسط زن شهادت شهود مثل فرزندان ، مهمان ، نگهبان ساختمان ، خدمتکار و همسایگان مصداق حقیقت خواهد بود .

قسم

در صورتی که قاضی در رابطه با ضرب و شتم به کشف حقیقت پی نبرد از طرفین می خواهد که سوگند یاد کنند .

اماره

 در صورتی که زوجه صدا و یا فیلمی از ارتکاب جرم و ضرب و شتم همسر خود داشته باشد به دادگاه ارائه می کند تا مورد بررسی قرار گیرد .

  • لازم به ذکر است که  در رابطه با شکایت از شوهر برای ضرب و شتم نمی توان تنها به داشتن گواهی پزشک قانونی در خصوص میزان جراحات اتکا نمود و حتما باید عامل بوجود آورنده این جراحات مشخص شود. در این حالت قاضی دلایل را بررسی نموده و رای نهایی را ابلاغ خواهد کرد.

شکایت از شوهر برای ضرب و شتم

روش‌های اثبات ضرب و شتم مرد در دادگاه

چنانچه زوجه قصد اقدام به شکایت از شوهر برای ضرب و شتم را داشته باشد باید به برای اثبات این قضیه به پزشکی قانونی مراجعه نموده و گواهی پزشکی قانونی را دریافت نماید . با این حال این گواهی به تنهایی برای اثبات ضرب و شتم کافی نیست و ملاک اصلی دادگاه خانواده، رای دادگاه کیفری و یا کیفرخواست دادسرا می‌باشد.

تکرار ضرب و شتم پس از مصالحه

در صورتی که زن با همسر خود مصالحه نموده و درخواست صرف نظر از شکایت از شوهر برای ضرب و شتم خود را داشت امکان درخواست مبنی بر ترک تعقیب به دادگاه را دارد تا در صورت تکرار شوهر بتواند پرونده ضرب و شتم را بار دیگر به جریان درآورد.

همچنین می‌تواند از دادگاه جهت ارجاع پرونده برای تحقیق به مددکاری تقاضا کند. در این صورت فرد مددکار دادگاه به شکل محسوس یا نامحسوس تحقیقات خود را از همسایگان محل زندگی زن و شوهر شروع می‌کند. این روش در مواقعی که درخواست گرفتن طلاق از شوهر با مخالفت شوهر مواجه می‌گردد، تاثیر بسزایی دارد . 

مراحل شکایت

در صورت درگیری و دعوا زن و شوهر ، خود زن و یا همسایگان و فرزندان با پلیس تماس گرفته و در حضور مامور نیروی انتظامی گزارش مدعیان و شاهدین نوشته شود.

بعد از آن شخص آسیب دیده(زن) با مراجعه به کلانتری معرفی نامه به پزشکی قانونی را دریافت نموده و شدت جراحات توسط پزشکی قانونی مورد بررسی قرار خواهد گرفت و اقدام به شکایت از شوهر برای ضرب و شتم نماید . هر چند در این زمینه شهادت شهود و همسایگان برای اثبات موضوع ضرب و شتم کفایت می کند .

بعد از انجام مراحل فوق بازپرس با توجه به گزارش پلیس در رابطه با درگیری و محل وقوع آن و دیگر شواهد تحقیق و بازجویی از شوهر را آغاز می نماید . سپس بازپرس در صورت تشخیص وقوع درگیری از اظهارات شوهر در پرونده کیفرخواست صادر خواهد کرد. چنانچه در این مرحله به نتیجه کامل دست نیابد کار خود را با آغاز تحقیق به شکل محلی و احضار نمودن شاهدین ادامه خواهد داد و موضوع شکایت از شوهر برای ضرب و شتم از طرف مامورین مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

شکایت از شوهر برای ضرب و شتم

مدارک لازم برای شکایت

در صورت شکایت از شوهر برای ضرب و شتم توسط زن مدارک زیر لازم است :

  • ارائه اصل شناسنامه و اصل کارت ملی
  • ارائه شهادت شاهدین(استشهادیه محلی)
  • در صورت وجود صورت جلسه مامور انتظامی ارائه صورت جلسه 
  • ارائه گواهی از پزشک قانونی(طول درمان)

گروه حقوقی ایرانلا

ضمن آرزوی پایداری و تداوم بنیان خانواده در کشور عزیزمان ،چنانچه در رابطه با مسائلی همچون : طلاق ،نفقه ،مهریه ،شکایت از شوهر برای ضرب و شتم ،قانون حضانت فرزند در سال 1400 و…. دیگر موضوعات حقوقی به کمک و راهنمایی نیاز داشتید گروه حقوقی ایرانلا با گردآوری گروهی از باتجربه ترین و خبره ترین وکلا از سراسر ایران در خدمت شماست . همواره می توانید با از طریق تماس با ما درخواست مشاوره تلفنی با مشاورین حقوقی مجموعه را داشته باشید .

 

 

 

تماس با ما