دیه شکستگی لگن 1400

مبلغ دیه دریافتی بر اساس میزان خسارت تعیین می گردد و تعیین میزان خسارت نیز به عهده پزشکی قانونی است . به این صورت که تعیین میزان ده به کمک پرونده پزشکی و وضعیت بهبود یافتن صدمات وارده مشخص می شود . بر اساس توضیحات فوق مادامی که نظریه پزشکی قانونی اعلام نگردد تعیین میزان دیه مقدور نخواهد بود . در مقاله زیر در رابطه با دیه شکستگی لگن 1400 توضیحاتی داده خواهد شد .

دیه شکستگی استخوان 1400

درشکستگی عضوی که دارای دیه مقدر است، چنانچه پس از جنایت به گونه ای اصلاح شود که هیچ عیب و نقصی در آن باقی نماند، چهار بیست و پنجم دیه آن عضو ثابت است و چنانچه با عیب و نقص اصلاح شود یا برای آن عضو دیه مقداری نباشد، ارش ثابت است مگر در مواردی که در این قانون خلاف آن مقرر شده باشد.

دیه شکستگی لگن 1400

دیه شکستن ، ترک برداشتن و خرد شدن استخوان هر عضو به شرح زیر است:

الف – دیه شکستن استخوان هر عضو یک پنجم دیه آن عضو و اگر بدون عیب درمان شود چهار پنجم دیه شکستن آن است.

ب – دیه خرد شدن استخوان هر عضو یک سوم دیه آن عضو و اگر بدون عیب درمان شود چهار پنجم دیه خرد شدن آن استخوان است.

پ – دیه ترک برداشتن استخوان هر عضو چهار پنجم دیه شکستن آن عضو است.

ت – دیه جراحتی که به استخوان نفوذ کند بدون آنکه موجب شکستگی آن گردد و نیز دیه موضحه آن، یک چهارم دیه شکستگی آن عضو است.

توجه : پیوند خوردن عضو پس از جنایت تأثیری در میزان دیه دریافتی نخواهد داشت.

 

دیه شکستگی لگن 1400

چنانچه شخصی بر اثر حادثه و تصادف دچار شکستگی پا ، شکستگی استخوان لگن و یا هر گونه شکستگی در استخوان ها شود پس از مراجعه به پزشکی قانونی این ارگان پس از بررسی صدمه و جراحت وارده برای شخص طول درمان صادر می نماید. شخص پس از طی طول درمان ملزم به مراجعه مجدد به پزشکی قانونی خواهد بود . پس از مراجعه، پزشکی قانونی بر اساس التیام صدمات شخص درصد شکستگی  و تشخیص اینکه شکستگی بدون عیب درمان خواهد شد یا خیر را در طی نامه ای به مراتب بالاتر ارجاع خواهد داد . بر اساس این نامه قاضی مبلغ دیه شکستگی لگن 1400 را طی حکم نهایی به اشخاص ابلاغ نموده و فرد خاطی ملزم به پرداخت دیه خواهد شد.

دیه شکستگی لگن 1400

دیه شکستگی استخوان از دیدگاه قانون

بر اساس ماده 442 قانون مجازات اسلامی ديه شکستگی استخوان بدین شرح می باشد:

شكستن استخوان هر عضوي كه براي آن عضو ديه معيني است خمس آن ميباشد و اگر معالجه شود و بدون عيب گردد ديه آن چهار پنجم
ديه شكستن آن است . این نظريه در قانون مجازات اسلامي مصوب 1392 نيز در ماده 569 آمده است. اين ماده مقرر ميدارد ديه شکستن، ترک برداشتن و خرد شدن استخوان هر عضو داراي ديه مقدر به شرح زير است:
الف- ديه شکستن استخوان هر عضو يک پنجم ديه آن عضو و اگر بدون عيب درمان شود چهار پنجم ديه شکستن آن است.
هر چند قانون مجازات با قبول نظريه مشهور فقها، مفاد آن را در ماده 569 آورده است لکن در ماده 568 در مورد ديه شکستگي اعضا مقرر داشته است:
ماده 568 -در شکستگي عضوي که داراي ديه مقدر است، چنانچه پس از جنايت به گونه اي اصالح شود که هيچ عيب و نقصي در آن باقي نماند، چهار بيست و پنجم ديه آن عضو ثابت است و چنانچه با عيب و نقص اصالح شود يا براي آن عضو ديه مقدري نباشد، ارش ثابت است مگر در مواردي که در اين قانون خالف آن مقرر شده باشد.
اين ماده به بيان ديه شکستگي همراه با بهبودي کامل پرداخته و ميزان چهار بيست و پنجم ديه عضو ديه عضو را ثابت ميداند. ماده 569 در اين صدمه همان ميزان منتهي با عبارتي متفاوت را بيان کرده و ميزان چهارپنجم از يک پنجم ديه عضو را ثابت ميداند که مقادير مذکور، يکسان هستند. بنابراين هر دو ماده 568 و 569 در تعيين ديه اين صدمه، مقدار واحدي را تعيين کرده اند.
در نوع ديگر صدمه شکستگي که همراه با عدم بهبودي کامل است مطابق ماده 568 ،چنانچه با عيب و نقص اصالح شود يا براي آن عضو ديه مقدري نباشد، ارش ثابت ميشود مگر در مواردي كه قانون خالف آن را مقرر کرده باشد. اما ماده 569 در اين صدمه يک پنجم ديه عضو را ثابت ميداند. هرچند ماده 569 ميزان يک پنجم را به صورت مطلق آورده، لکن با قرينه جمله بعدي ماده که در مورد صدمه شکستگي با بهبودي است بايد اين اطالق را حمل بر حالت عدم بهبودي کرد

دیه شکستگی لگن 1400

میزان دیه شکستگی لگن 1400

در واقع دیه شکستن لگن 1400 به طوری که به خوبی قابل درمان باشد و هیچ گونه ایرادی نداشته باشد 8 درصد دیه کامل 38400000 میلیون تومان و در صورتی که بهبود کامل پیدا نکند معادل 10 درصد دیه کامل 48000000 میلیون تومان خواهد بود . لازم به ذکر است برای دریافت نتیجه نهایی و تشخیص اینکه شکستگی لگن بطور کامل بهبود می یابد نامه پزشکی قانونی لازم است و رای نهایی بر اساس نظریه پزشکی قانونی صادر خواهد شد .

میزان دیه لگن در صورت وجود پلاتین

در صورتی که شخص در لگن خود پلاتین داشته باشد در این صورت به آن ارش تعلق می گیرد. تعیین میزان ارش بستگی به نظر قطعی دادگاه دارد .

چنانچه در رابطه موضوع دیات و هر گونه مسائل حقوقی دچار بحران شده اید و در مطالبه حقوق خود بازمانده اید  گروه مشاورین حقوقی ایران لا با در دست داشتن وکلا و مشاورین حقوقی زبده در کنار شما خواهد بود . همواره می توانید از طریق تماس با ما درخواست مشاوره تلفنی با این وکلا و مشاورین ما را داشته باشید .

2 دیدگاه

 • مریم قلیجی / شهریور 25, 1400 در 8:52 ب.ظ

  وکیل دیه وخسارات

  پاسخ
  • حسن شویکلو مرادی / شهریور 29, 1400 در 7:34 ب.ظ

   خب؟ وکیل نیاز دارید؟

   پاسخ

 

تماس با ما