دیه شکستگی دست

دیه شکستگی دست

مبلغ دیه دریافتی بر اساس میزان خسارت تعیین می گردد و تعیین میزان خسارت نیز به عهده پزشکی قانونی است . به این صورت که تعیین میزان ده به کمک پرونده پزشکی و وضعیت بهبود یافتن صدمات وارده مشخص می شود . بر اساس توضیحات فوق مادامی که نظریه پزشکی قانونی اعلام نگردد تعیین میزان دیه مقدور نخواهد بود . در مقاله زیر در رابطه با دیه شکستگی دست 1401 توضیحاتی داده خواهد شد .

دیه استخوان در سال 1401

«دیه شکستگی استخوان هر عضو، در صورتی که شکستگی به طور کامل بهبود نیابد، یک‌پنجم دیه همان عضو و در صورتی که که به صورت کامل و بدون هیچ عیب و نقصی بهبود یابد، چهار بیست‌وپنجم دیه همان عضو است»

ارش

در قانون مجازات‌های اسلامی، برای برخی از جرائم و به صورت دقیق و واضح، مبلغی تحت عنوان دیه در نظر گرفته نشده است. مثلا دیه شکستگی دست مبلغی معادل 300 میلیون تومان است ولی در صورت وجود پلاتین باید برای تشخیص مقدار دیه ارش تعیین گردد. بر همین اساس قانون مجازات اسلامی ارش را برای تعیین این موارد در نظر گرفته است.

دیه شکستگی دست

نرخ دیه در سال 1401

دیه کامل در ماه های غیر حرام ۶۰۰/۰۰۰/۰۰۰ تومان
دیه کامل در ماه های حرام ۸۰۰/۰۰۰/۰۰۰ تومان
دیه شکستگی استخوان دست که مطلوب التیام یابد ۴۸/۰۰۰/۰۰۰ تومان
دیه شکستگی نازک نی و درشت نی استخوان پا هر کدام ۴۸/۰۰۰/۰۰۰ تومان
دیه شکستگی بینی ۶۰/۰۰۰/۰۰۰ تومان
دیه شکستگی ترقوه ۲۸/۸۰۰/۰۰۰ تومان
دیه شکستگی جمجمه سر در حد هاشمه ۶۰/۰۰۰/۰۰۰ تومان
دیه زخم شدگی در حد حارصه ۳/۰۰۰/۰۰۰ تومان
دیه زخم شدگی در حد دامیه ۱۲/۰۰۰/۰۰۰ تومان
دیه دندان‌ های پیشین که کامل ساقط شوند ۳۰/۰۰۰/۰۰۰ تومان
دیه دندان‌ های پشتی که کامل ساقط شوند ۱۵/۰۰۰/۰۰۰ تومان
دیه یک دست ۳۰۰/۰۰۰/۰۰۰ تومان
دیه یک پا ۳۰۰/۰۰۰/۰۰۰ تومان
دیه شکستگی دنده‌های محیط بر قلب ۱۸/۰۰۰/۰۰۰ تومان
دیه خرد شدگی استخوان مطلوب التیام یافته ۱۰۸/۰۰۰/۰۰۰ تومان

دیه هاشمه (شکستگی استخوان)

ضرباتی که موجب شکستگی استخوان گردند حتی بدون وجود جراحت، شکستگی هاشمه محسوب می شود.

دیه جراحت حارصه (خراشیدگی)

چنانچه پوست خراشیده شود و بدون خونریزی باشد جراحت حارصه نامیده می شود. در صورتی که جراحت و خراشیدگی حارصه بر روی سر و یا صورت ایجاد گردد دیه آن یک صدم دیه کامل محاسبه می گردد مبلغی در حدود 6 میلیون تومان. اما اگر جراحت حارصه بر روی دیگر اعضای بدن صورت بگیرد دیه آن به نیم درصد کاهش خواهد یافت برای مثال دیه شکستگی دست 300 میلیون و دیه حارصه دست مبلغی معادل 3 میلیون تومان می باشد.

دیه دامیه (زخم شدگی)

جراحت دامیه به جراحتی گفته می شود که آنقدر عمیق نیست که بریدگی در نظر گرفته شود اما موجب آسیب به گوشت نیز شده است. مبلغ دیه دامیه 2 درصد دیه کامل یعنی مبلغی معادل 12 میلیون تومان است. در صورتی که جراحت دامیه روی هر یک از اعضای بدن اتفاق بیفتد دیه آن 2درصد دیه کامل آن عضو خواهد بود. به عنوان مثال دیه دامیه دست 2درصد دیه دست یعنی مبلغی معادل 6 میلیون تومان خواهد بود.

دیه شکستگی دست

دیه کبودی

ضربات یا صدماتی که موجب کبودی صورت و تغییر رنگ پوست شوند نیز مشمول پرداخت دیه خواهد بود.بر طبق قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 ، دیه کبودی  سر و صورت 0.3 درصد از دیه کامل و در سایر نقاط بدن 0.15 درصد از دیه کامل است. در واقع دیه کبودی سر و صورت در سال 1401 مبلغی معادل 1.800.000 تومان و سایر اعضای بدن مبلغی معادل 900 هزار تومان خواهد بود.

دیه کندن موی سر 1401

در واقع میزان دیه کندن موی سر 1401 با توجه به نظر قاضی و قانون گذار تعیین می شود . قاضی نیز بر اساس نظریه کارشناس رسمی دادگستری مقدار دیه را مشخص می نماید که به این نوع دیه ارش گفته می شود .

دیه شکستگی لگن 1401

چنانچه شخصی بر اثر حادثه دچار شکستگی استخوان لگن و دیه شکستگی دست و یا هر گونه شکستگی در استخوان ها شود پس از مراجعه به پزشکی قانونی این ارگان پس از بررسی صدمه و جراحت وارده برای شخص طول درمان صادر می نماید. شخص پس از طی طول درمان ملزم به مراجعه مجدد به پزشکی قانونی خواهد بود . پس از مراجعه، پزشکی قانونی بر اساس التیام صدمات شخص درصد شکستگی  و تشخیص اینکه شکستگی بدون عیب درمان خواهد شد یا خیر را در طی نامه ای به مراتب بالاتر ارجاع خواهد داد . بر اساس این نامه قاضی مبلغ دیه شکستگی لگن 1401 را طی حکم نهایی به اشخاص ابلاغ نموده و فرد خاطی ملزم به پرداخت دیه خواهد شد.

دیه شکستگی دست

دیه شکستگی پا 1401 در ماه های حرام و غیر حرام

مطابق ماده ی 560 قانون مجازات اسلامی :

“دیه زن و مرد در اعضاء و منافع تا کمتر از ثلث دیه کامل مرد یکسان است و چنانچه ثلث یا بیشتر شود دیه زن به نصف تقلیل می یابد.”

لذا مقدار دیه شکستگی پا 1401 برای هردو یکسان می باشد.

و مطابق ماده 557 قانون مجازات اسلامی :

“تغلیظ دیه مخصوص قتل نفس است و در جنایت بر اعضاء و منافع جاری نیست.”

دیه شکستگی پا 1401 در ماه حرام و غیرحرام برابر است.

مشاورین حقوقی ایرانلا

با آرزوی سلامتی برای همه شما عزیزان، چنانچه در رابطه با دیه شکستگی دست، برابری دیه زن و مرد در قانون جدید و موضوع دیات و هر گونه مسائل حقوقی دچار بحران شده اید و در مطالبه حقوق خود بازمانده اید  گروه مشاورین حقوقی ایران لا با در دست داشتن وکلا و مشاورین حقوقی زبده در کنار شما خواهد بود . همواره می توانید از طریق تماس با ما درخواست مشاوره تلفنی با این وکلا و مشاورین ما را داشته باشید .

درخواست مشاوره حقوقی

نظرات کاربران

3 پاسخ

  1. با سلام دیه بیرون زدگی دوتا از مهره های دیسک کمر و شکستن دنده هفت و هشت و نه و ده سمت راست بر اثر سقوط به چال اسانسور شکست دیه آن چقدر است

    1. سلام با آرزوی سلامتی برای شما دوست عزیز در صورت ذکر درصد مقادیر دیه می توانیم در کامنت پاسخگو باشیم در غیر این صورت برای محاسبه مقدار کامل دیه با موسسه تماس بگیرید و تقاضای مشاوره تلفنی از همکاران را داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نحوه اجرای اسناد رهنی

نحوه اجرای اسناد رهنی

در مواردی پیش می آید که بستانکار برای تضمین وصول طلب خویش، از بدهکار وثیقه اخذ می نماید؛ در این حالت بدهکار و طلبکار در

Select Language
تماس با ما